Zdieľať

Starostlivosť o novorodenca: Na čo sa pripraviť?

starostlivost o novorodenca
Starostlivosť o novorodenca sa začína už pred pôrodom – veď každá budúca mama si chystá výbavičku najneskôr v poslednom mesiaci tehotenstva.
starostlivost o novorodenca
V článku si prečítate:

Čo budete potrebovať pre bábätko a na čo určite treba myslieť pri plánovaní a nákupe detskej výbavy?

Starosltivosť o novorodenca

Starorostlivosť o bábätko zahŕňa viacero oblastí:

0
Príspevok
Na plienky Pampers a vybrané produkty HiPP vám prispejeme až  240 €. 
Poistite dieťa i seba v Union zdravotnej poisťovni a čerpajte všetky výhody. Na poskytnutie príspevku stačí aj podaná zmenová prihláška dieťaťa a rodiča.

Výživa novorodenca

Či už dieťa dojčíte, alebo kŕmite z fľašky, všímajte si signály hladu – ako dáva najavo, že je hladné?
Každé dieťa je iné, aj frekvencia hladu sa v jednotlivých vývojových fázach mení. Rátajte s tým, že dieťatko v prvé dni po narodení schudne. Dôležité je, aby potom pravidelne priberalo (netreba však ihneď panikáriť, ak to ide pomalšie, ako hovoria tabuľky). Prírastok na váhe vždy skontoroluje aj pediatrička či pediater v poradni.

Oblečenie novorodenca

Najvhodnejšie je čisto bavlnené oblečenie. Pred použitím ho vyperte v jemnom pracom prípravku. V prvých mesiacoch obmedzte aviváž, najmä ak máte dieťa s citlivou pokožkou.
Myslite na to, že bábätko nemusí stále zababušené, jeho koža tiež potrebuje dýchať. Najlepšie sa bude cítiť v jednej vrstve oblečenia. Ak idete von, oblečenie vrstvite.

Hygiena novorodenca

Na rozdiel od niekdajšieho názoru, dnes už vieme, že novorodenca netreba kúpať každý deň – stačí obdeň. Kým nie je pupok úplne zahojený, dieťa umývame len vlhkou hubkou.

Po odpadnutí zvyšku pupočnej šnúry a zahojení pupku, dieťa kúpte v primerane teplej vode (37 stupňov Celzia). Používajte výhradne detské mydlo.

Suchú pokožku môžete ošetriť jemným krémom s kyselinou mliečnou, alebo iným vhodným krémom vhodným pre bábätká.

Všímajte si aj nechty bábätka. Sú síce mäkké, ale môže sa nimi poškriabať. Nechty na rukách strihajte raz za týždeň – do oblého tvaru, na nohách – dorovna (a menej často).

Starostlivosť o pupok

Odpadnutie zvyšku pupočnej šnúry, resp. zahojenie pupku, trvá zvyčajne jeden až tri týždne. Ak z pupku vyteká tekutina alebo krv, miesto dezinfikujeme dvakrát denne. Keď sa stav nelepší, ucítite nepríjemný zápach, alebo spozorujete začervenanie, poraďte sa s lekárom alebo lekárkou.

Prebaľovanie novorodenca

Plienku treba vymeniť čo najskôr po potrebe. Prebaľovanie však nie je len o „očistení“ a „osušení“ dieťa. Všímame si množstvo moču, konzistenciu a farbu stolice – to všetko nám napovedá o zdravotnom stave dieťaťa.

Novorodenecká stolica je spočiatku lepkavá, mazľavá, tmavozelená až čierna. Hovorí sa jej meconium. Po niekoľkých dňoch sa (prechodne) zmení na redšiu – žltozelenú.

Dojčené deti majú riedku horčicovú stolicu. Farba a konzistencia stolice je ovplyvnená aj stravou matky.

Dieťa umývajte vlhkou hubkou alebo vlhčenou utierkou. Ak používate kvalitné látkové alebo jednorazové plienky, dieťa by nemalo mať zaparený zadoček, či vyrážky. Pri podráždení je pokožku vhodné ošetriť krémom proti zapareninám.

Prispejeme vám až 240 eur na plienky Pampers a vybrané produkty Hipp. Stačí, ak poistíte seba a vaše dieťatko u nás, príspevok môžete využiť už po podaní prihlášky. Zmena poisťovne rýchlo a jednoducho.

Spánok novorodenca

Deti do troch mesiacov spávajú 14 až 17 hodín denne, tento čas je však rozhádzaný na celý deň aj noc. Deti spia v krátkych cykloch, neraz len 20 až 30 minút, a potom sú približne dve hodiny hore. Niekoľko mesiacov potrvá, kým začnú vnímať striedanie dňa a noci.

Ako pripraviť bábätko na spánok?

Niektorým bábätkám pomáha zabaliť ich do zavinovačky, pripomína im to bezpečie vášho lona pred narodením. Zavinutie by však nemalo byť veľmi tesné. Do zavinovačky ukladajte dieťa len na spánok, inokedy nie. Takto vám bude lepšie spávať, rýchlejšie sa upokojí.

Niektoré bábätká to však nemajú rady, radšej zaspávajú pri dojčení na prsníku, alebo úplne voľne a spontánne pri zvuku vášho hlasu (napríklad pri rozprávaní alebo spievaní).

Riziko SIDS – syndrómu náhlej smrti dieťaťa – minimalizujete, ak dieťa na noc uložíte na chrbátik a nie na bruško. Môžete použiť aj monitor dychu.

Starostlivosť o zdravie novorodenca

Odsávanie hlienu

Všimli ste si, že vaše dieťa pokašliava alebo kýcha? Je to spôsob, ako si čistí hrdlo od stekajúceho hlienu alebo iných dráždivých látok. Zabezpečte pravidelné odstraňovanie hlienu odsávačkou, dobré sú aj nosové soľné roztoky, prípadne zvlhčovače vzduchu.

Meranie teploty u novorodenca

Najpresnejšie zmeriate teplotu v konečníku, ale môžete najprv merať teplotu aj menej presným, bezdotykovým teplomerom a ak nameriate viac ako 37 stupňov Celzia, presnejšie ju následne môžete zmerať v konečníku (ideálne teplomerom s ohybnou špičkou). 

Ako to správne urobiť? Dieťatko položte na bruško. Teplomer zasuňte do konečníka tak, aby bola dnu strieborná špička. Pri teplotách viac ako 38 stupňov Celzia je vhodné poradiť sa o ďalšom postupe s pediatrom alebo pediatričkou. 

„Grckanie“ novorodenca

„Grcká“ asi polovica novorodencov. Našťastie, zvyčajne ide len o bežné uvoľnenie vzduchu po dojčení/kŕmení. Ak dieťa kŕmite z fľaše, môžete ho po nakŕmení zdvihnúť do zvislej polohy na vaše rameno, aby si odgrglo nahromadený vzduch. Pri dojčených deťoch to potrebné nie je. 

Pozor však, ak dieťa vyvráti všetko mlieko, ktoré vypije, vracia nestrávené mlieko alebo chudne, pravdepodobne ide o gastroezofageálny reflux, alebo iný vážny problém a je potrebné navštíviť pediatrickú ambulanciu. 

Detská výbavička pre novorodenca: Čo treba nakúpiť pred pôrodom?

 Veci nemusíte kupovať už v polovici tehotenstva, ale vhodné nie je ani odkladať to na poslednú chvíľu.

Čo budete (pravdepodobne) potrebovať:

Nemusíte všetko platiť iba vy!

Ako vidíte toho, čo budete potrebovať, je pomerne veľa. Ak ste však poistené v Union zdravotnej poisťovni, môžete využiť jej špeciálne programy. Pomáhame našim poistenkám nielen počas tehotenstva, ale aj neskôr. 

Chcete tieto výhody a nie ste našou poistenkou?
Podajte si prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne a vyberte si z našich výhod.

 

Článok bol prvýkrát publikovaný 11. októbra 2019 a zrevidovaný v septembri 2023.

Stiahnite si e-book Čo treba vybaviť pred pôrodom a po pôrode 2023

V e-booku sa dozviete, ako a kedy treba zamestnávateľovi oznámiť tehotenstvo a odchod na materskú dovolenku, čo všetko je potrebné vybaviť ešte pred pôrodom alebo na čo by ste nemali, naopak, zabudnúť po pôrode. Súčasťou e-booku je aj praktický zoznam, ktorý si môžete vytlačiť a odškrtávať . 

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje: 

https://advancedpediatricassociates.com, https://medlineplus.gov/infantandnewborncare.html, https://kidshealth.org

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.