Zdieľať

Týchto 10 vecí si zbaľte, ak sa chystáte na dovolenku s deťmi

Chystáte sa na dovolenku s vašimi ratolesťami a hlavou vám víri, čo všetko zbaliť? Zachovajte chladnú hlavu a balenie si vopred premyslite. V opačnom prípade sa môže stať, že v kufri skončí veľa zbytočností, alebo zabudnete na to podstatné. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré uľahčia balenie.

 

Doklady

Pred odchodom na cestu si nezabudnite doklady poriadne skontrolovať. Pas, preukazy poistenca, cestovné lístky či letenky, to sú veci, bez ktorých ďaleko nezájdete. Ak máte pocit, že je toho veľa, jednoducho si zhotovte zoznam a postupne si jednotlivé položky odškrtávajte. Nie je to žiadna hanba, navyše je to prehľadné a praktické.

Lieky

Založenie si vlastnej cestovnej lekárničky by malo byť úplnou samozrejmosťou každého cestujúceho človeka, o rodičoch malých detí ani nehovoriac. V prvom rade treba mať na pamäti lieky, ktoré musí dieťa užívať pravidelne.

Okrem bežne užívaných liečiv nezabudnite na:

 • lieky proti bolesti,

 • lieky na bolesti bruchaa na iné črevné problémy (čierne uhlie, Imodium),

 • lieky proti alergii,

 • prípravky proti uštipnutiu hmyzom, repelent,

 • lieky na zníženie teploty a teplomer.

Pri možnom prievane a klimatizovaných priestoroch, ktorým sa nevyhnete, odporúčame zbaliť si aj kvapky do nosa a uší. Pre každý prípad je dobré mať po ruke i dezinfekčný prípravok a náplaste.

 

Hygienické potreby

V zásade ide len o stručnejšiu kópiu toho, čo denne používate v kúpeľni.

Samozrejmosťou by mala byť:

 • zubná kefka,

 • detská zubná pasta,

 • sprchový gél alebo detské mydlo,

 • uterák a osuška,

 • hrebeň na vlasy,

 • pre menšie deti aj krém na zapareniny.

Pre dievčatá zabaľte aj sponky a gumičky do vlasov.

 

Opaľovací krém a krém po opaľovaní

Vášmu dieťaťu zaobstarajte opaľovací krém s ochranným faktorom 50. Natrite ho vždy ešte predtým, ako vyjde von na slnko alebo z vody. Krém alebo mlieko po opaľovaní nanášajte na pokožku dieťaťa aj v prípade, že bolo na slnku iba krátky čas. Každé vystavenie pokožky slnečnému žiareniu sa ráta.

 

Slnečné okuliare

Pokúste sa vyhnúť najlacnejším variantom, ktoré síce môžu byť rôznych tvarov a farieb, no ich sklá často vôbec neplnia svoj účel. Pri výbere okuliarov preto dbajte na sklá s dostatočnou UV ochranou.

 

Detské plavecké pomôcky

Ak vaše dieťa ešte nevie plávať, prípadne je plavec – začiatočník, určite so sebou pribaľte plávacie koleso či nafukovacie rukávy. Nafukovačka či lopta môžu byť tiež fajn doplnkami a vaše ratolesti sa s nimi môžu poriadne vyšantiť. Mnohým deťom vadí slaná voda, z ktorej ich štípu oči, preto majte vždy poruke plavecké okuliare.

 

Plážový stan

A teraz si vravíte, akoby sme toho nemali dosť! Pod plážovým stanom si však nepredstavujte kópiu obrovského, záhradného stanu. Ide skôr o tzv. tienidlo, ktoré sa dá jednoducho zložiť a počas dlhých dní strávených pri mori ho určite oceníte vy i vaši najmenší.

 

Oblečenie

Napriek tomu, že svoje deti počas dovolenkových dní uvidíte najčastejšie v plavkách, treba myslieť aj na večery pri mori či náhle zmeny počasia. Na bežný deň im nabaľte dostatok krátkych tričiek, tielok, šortiek, dievčatám aj šatočky či sukne z ľahkých materiálov. Pokrývka hlavy, či už klobúk alebo šiltovka, by mala byť v týchto podmienkach samozrejmosťou ako prevencia proti úpalu.

Pre istotu majte vždy jedny alebo dvoje plaviek v zálohe a pokúste sa dieťa zakaždým po kúpaní prezliecť do suchých. Takto predídete zbytočnému prechladnutiu či zápalu močových ciest. Pre prípad náhleho schladenia, ale aj dlhšieho cestovania v klimatizovaných priestoroch lietadla či auta, pribaľte deťom dlhé, pohodlné nohavice alebo tepláky, dlhé tričká a mikinu či vetrovku.

 

Obuv

Povinnou výbavou sú žabky alebo šľapky, sandále a tenisky v prípade ochladenia či mestskej turistiky. Užitočné môžu byť topánky do mora. Nie všade, kam sa vyberiete, sú pieskové pláže. Kamienky na dne či pri vstupe do mora sú často ostré alebo veľmi rozpálené.

 

S bábätkom pri mori

Ak absolvujete prvú dovolenku s vaším bábätkom, v prvom rade si pribaľte dostatok detského jedla, umelého mlieka (ak už dieťa nie je dojčené) a čaju. Nezaobídete sa ani bez viacerých fľaštičiek, podbradníka, cumlíka a v neposlednom rade hrkálok a iných obľúbených hračiek.

Do kočíka je dobré si pribaliť prikrývku a moskytiéru. Problém môže byť nielen hmyz, ale aj rozfúkaný piesok či prašné prostredie. Veľmi praktické je mať vždy poruke látkovú plienku alebo kus látky podobného charakteru, ktorý môže poslúžiť na zakrytie očí dieťatka pri cestovaní alebo na prikrytie kočíka.

 

Nepísané pravidlo – cestovné poistenie

Bez poistenia ani na krok! Tak by malo znieť motto každého cestovateľa, či už cestuje na dovolenku raz za rok, alebo je v zahraničí varený-pečený.

Poisťovňa Union vám ponúka jedinečnú možnosť vyskladať si poistenie na mieru a vybrať si z viacerých možností pripoistení. Takisto ponúkame zľavy pre rodiny s deťmi, tak neváhajte. Poistíme vás rýchlo, pohodlne a vy si budete môcť pokojne užívať voľné dni s vedomím, že ste podnikli všetky dostupné opatrenia, aby sa vaša rodina mohla cítiť bezpečne. Príjemnú dovolenku!

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia