Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Tenerife: pod jednou z najväčších sopiek na svete

tenerife-pod-jednou-z-najvacsich-sopiek-na-svete-title
Sopečné ostrovy sú mojím najobľúbenejším miestom. Šialené prírodné úkazy sú pre mňa svojimi neskutočnými fotogenickými tvarmi pastvou pre oči. A ostrov Tenerife je práve takýmto miestom.
tenerife-pod-jednou-z-najvacsich-sopiek-na-svete-title
V článku si prečítate:

Prvenstvá sopky Pico del Teide

Zo stredu ostrova Tenerife sa prudko dvíha sopka Pico del Teide, ktorá je najvyššou horou Španielska a dosahuje 3,718 m. Je tiež najvyšším bodom nad úrovňou mora a zároveň treťou najvyššou sopkou na svete.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Práve táto sopka bola jeden z dôvodov mojej návštevy Tenerife. Žiaľ, až príliš neskoro som zistil, že na to, aby som sa dostal na vrchol sopky, potrebujem povolenie. Každý deň sa ich síce vydáva 200, no na najbližšie dva mesiace už boli všetky obsadené. Rovnako tak horská chata, ktorá sa nachádza približne 500 m pod vrcholom. Preto, ak budete chcieť isť na vrchol sopky, je potrebné na to myslieť niekoľko mesiacov dopredu. Skvelé je to, že aj ľudia, ktorí sa nevenujú turistike, sa môžu lanovkou vyviezť niekoľko sto metrov pod vrchol a užiť si tak nádherné výhľady z tejto najvyššej španielskej hory.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Nezabudnite na opaľovací krém

Pico del Teide mi teda nevyšlo, a preto som sa rozhodol zvoliť túru na vedľajší kráter Pico Viejo. Dostanete sa k druhému najväčšiemu kráteru, ktorého veľkosť je len veľmi ťažké opísať slovami . Túra mala približne 16 km a zabrala mi 6 hodín, počas ktorých som sa dostal do výšky 3135 m. Samozrejme, že v tejto nadmorskej výške je nesmierne dôležitý opaľovací krém. Presvedčil som sa o tom hneď večer, keď som si vplyvom bolesti uvedomil, že som si zabudol natrieť ruky a pociťoval som to nasledujúce tri dni.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Farebné lávové polia na Tenerife

Teide je národný park na ostrove Tenerife, ktorý je svojou rozlohou najväčším parkom v Španielsku a tvorí významné územie na Kanárskych ostrovoch. Rozkladá sa v okolí sopky Pico de Teide. Nachádza sa tu druhý najvyšší vulkán na súostroví Pico Viejo (3135 m) a tiež rozmanité vulkanické a geologické útvary. Národný park Teide vás ohromí svojimi farbami. Počas túr sa vám pod nohami budú striedať farebné lávové polia, vďaka ktorým si ani neuvedomíte, že na túre trávite už niekoľko hodín.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Skala na stračej nôžke

Najnavštevovanejšie miesto na Tenerife sú skaly pod sopkou Pico Del Teide. Väčšina turistov však zavíta len na vyhliadku pri parkovisku. Vy si však môžete spraviť päťkilometrový okruh pomedzi skaly a pokochať sa tak neskutočnými lávovými úkazmi tvorenými niekoľkými druhmi lávy. Tieto skalné útvary sú neuveriteľné. Vznikli postupným zvetrávaním pôdy a odkrývaním bývalých vulkanických kanálov. Roque Cinchado je dnes najfotografovanejšou skalou v Národnom parku Teide. Jej postupné zvetrávanie spôsobilo, že dnes stojí už len na akejsi stračej nôžke a je viac než možné, že sa čoskoro vplyvom svojej váhy zrúti.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Čarovná nočná obloha na Tenerife

Národný park Teide je jedným z najlepších miest pre pozorovanie nočnej oblohy. Poloha ďaleko Atlantického oceánu, vysoká nadmorská výška a časté inverzie nad mestami na pobreží zaručujú minimum svetelného smogu. Škoda, že v týchto zimných mesiacoch nevychádza stred mliečnej dráhy nad horizont. Napriek tomu je na nočnej oblohe neskutočné množstvo hviezd.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Druhý najväčší karneval na svete

Každoročne na jar sa na Tenerife koná obrovský karneval. Karneval je, po tom v Riu, druhý najväčší a najslávnejší na svete. Koná sa niekoľko týždňov a počas celej mojej návštevy stretávam šialene vyobliekaných Španielov. Má niekoľko menších, ale aj väčších podujatí a ja si vyberám návštevu promenády pár dní pred koncom festivalu. Celé mesto je už niekoľko hodín pred sprievodom totálne preplnené rôznymi kostýmami. Vidieť, že Španieli sa skutočne vedia zabávať a ja len žasnem, aké vozy vyrobili na svoj sprievod. Dominujú draky, anjeli a čerti, sem-tam sa objavia Flinstonovci, dinosaury či morské panny. Fantastický zážitok!

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Raj pre fotografov

Nad hlavným mestom Santa Cruz sa začínajú dvíhať serpentíny a s každou zákrutou mám pocit, že farby prírody navôkol získavajú na sýtosti zelenej. Dostávam sa do Národného parku Anaga, ktorý je akýmsi dažďovým pralesom. Ak bude v predpovedi pre toto miesto hlásený dážď, ani sekundu neváhajte! Je to ideálne počasie, ktoré dodá tomuto miestu neskutočnú atmosféru.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Ak vám niekedy padne do oka nejaký článok o najkrajších útesoch sveta, pravdepodobne sa v ňom budú spomínať aj útesy Los Gigantes. Majú výšku 500 až 800 m a priamo pod nimi sa nachádza mestečko s rovnomeným názvom.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Dlho sa tu nezdržiavam, pretože mojím cieľom je dedinka Masca. Nie je len najkrajšou dedinkou na ostrove Tenerife, je jednou z najkrajších dediniek, čo som doposiaľ videl. Dodnes tu žije 90 ľudí a nachádza sa v obrovskom zelenom údolí. Myslím, že západ slnka na tomto mieste je skvelým uzatvorením výletu po Kanárskych ostrovoch! 🙂

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Ostrov Tenerife bol pre mňa jedným z najfotogenickejších miest, ktoré som doposiaľ videl. Ostrov je veľmi pestrý a lávové dramatické útvary zaručujú, že si z tohto miesta prinesiete krásne fotky.

Prehrať video

Autor: Patrik Paulínyi

Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.

Zdroje: pakujsa.sk 

Regina Juhásová

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.