Zdieľať

Slováci, do týchto 8 krajín už môžete vycestovať

Koronavírus poriadne potrápil cestovný ruch a schladil našu túžbu po výletoch a dovolenkách. Ako je to s cestovaním do zahraničia počas korony? Ktoré krajiny pre nás aktuálne otvorili svoje hranice?

Koronavírus poriadne potrápil cestovný ruch a schladil našu túžbu po zahraničných výletoch a dovolenkách. Našťastie, aspoň v rámci Slovenska už môžeme cestovať neobmedzene a využiť za určitých podmienok služby ubytovacích i stravovacích zariadení. A ako je to s cestovaním do zahraničia počas korony? Ktoré krajiny pre nás aktuálne otvorili svoje hranice?

Postupné uvoľňovanie opatrení pre cestovateľov počas korony

Od štvrtka 21. mája 2020 bolo povolené cestovanie do 8 krajín – Česko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Švajčiarsko a Nemecko. Podmienkou bolo, aby ste sa tu zdržali maximálne 24 hodín, a pri návrate ste nemuseli podstupovať karanténu ani testy na koronavírus. 

Od stredy 27. mája sa takáto možnosť vycestovania predĺžila na 48 hodín. Čo sa týka Českej republiky, slovenský premiér Igor Matovič sa s českým premiérom Andrejom Babišom dohodol na rovnakých podmienkach pre občanov oboch štátov v pondelok 25. mája. 

Dovolenka v zahraničí počas korony? Len na skok alebo?

Ďalší mesiac priniesol ešte pozitívnejšie zmeny. Hoci spočiatku slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok avizoval, že s Českom a Rakúskom diskutovali o úplnom otvorení hraníc až od 15. júna, voľnejšie podmienky pri cestovaní počas koronavírusu nastali skôr. Otvorenie československých hraníc a zrušenie kontrol na hraniciach s Rakúskom je od štvrtka 4. júna realitou. Čiže po týchto dvoch krajinách sa už môžete od pohybovať bez obmedzení a pokojne si tu naplánovať aj dlhšiu dovolenku.

Pozor! Pri krajinách ako sú Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko a Švajčiarsko stále platí povinnosť preukázať sa Tlačivom o prekročení štátnej hranice, pričom strávený čas tam nesmie presiahnuť 48 hodín. Dodržanie lehoty sú uvedené osoby povinné preukázať príslušníkovi policajného zboru pri hraničnej kontrole. Cestujúci by si však mali pred každou cestou do zahraničia ešte raz overiť podmienky vstupu do jednotlivých krajín, keďže situácia sa momentálne mení zo dňa na deň.

Na čo nezabudnúť i pri krátkej dovolenke?

Aj keď je to v niektorých prípadoch len 48 hodín, ale aj za ten krátky čas sa môže stať hocičo. Najmä, keď cestujete počas pandémie koronavírusu. Stačí mať len smolu, alebo byť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Ukradnuté či stratené doklady, batožina. Alebo, ak ste veľký smoliar, obe naraz. Prípadne úraz, nehoda. No dakedy stačí aj priveľký stres a problémy sú na svete. Preto je dobré myslieť na cestovné poistenie vopred.

Určite sa oplatí využiť napríklad 50-percentnú zľavu na krátkodobé cestovné poistenie pre stálych poistencov Union zdravotnej poisťovne. Platí vám pri cestách doma i v zahraničí a sami si môžete vybrať, čo potrebujete poistiť.

Smart karanténa pri návrate z iných krajín

Ak by ste aj napriek koronavírusu zvažovali cestovanie do ďalších krajín, i v tomto prípade máte dôvod na radosť. Od 22. mája totiž začala platiť tzv.  „Smart karanténa“. Čiže po návrate z cudziny už nemusíte absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu v štátnych zariadeniach. Namiesto toho vás čaká domáca karanténa prostredníctvom aplikácie v telefóne. Pozor však na dodržanie všetkých jej pravidiel. Inak vám hrozí mastná pokuta! 

 


 

Zdroje:

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.