Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Skrytý nepriateľ či veľký pomocník – čo všetko by ste mali vedieť o používaní cumlíka?

dieťa s cumľom

Cumlík akoby automaticky patril už niekoľko generácií do povinnej výbavy bábätka. Je však jeho používanie naozaj také nevinné, ako sa na prvý pohľad zdá?

dieťa s cumľom
V článku si prečítate:

Všetci robíme najlepšie, ako vieme. Rovnako ako aj predchádzajúce generácie. Masové používanie cumlíkov, ktoré patrili k výbave každého bábätka, sa výrazne podpísalo na nízkom percente dojčiacich žien: „Moju mamu dokonca detská doktorka presviedčala, že nemá dojčiť. Odporučila jej umelé mlieko. Tvrdila, že je oveľa výživnejšie než materinské mlieko. Na druhej strane jej pochválila pekný cumlík. O škodlivosti jeho používania sa vtedy nikto neodvážil pochybovať,“ spomína Marta na skúsenosť svojej mamy. A to nie je všetko. Mamy často máčali cumlík do medu či osladeného čaju.

Dnes už mnohé odporúčania a štúdie poukazujú na nevýhody či riziká používania cumlíka.

1. Zhoršuje prisatie bábätka k prsníku

Sací reflex patrí medzi nepodmienené vrodené reflexy bábätka. Vďaka nemu sa váš drobček lepšie prisaje k prsníku. Bábätko si môže už v brušku cmúľať prsty na rukách, čo často zachytí ultrazvuk. Najlepším spôsobom, ktorým môžete podporiť sací reflex, je prikladanie bábätka k prsníku. Cumlík síce na chvíľku upokojí plačúce bábätko, no z dlhodobého hľadiska urobí medvediu službu. Bábätko pri používaní cumlíka zapája do činnosti iné svaly ako pri prisatí sa na prsník, čo môže viesť k zbytočným problémom s dojčením.

2. Zvyšuje riziko vzniku zápalu stredného ucha

Výsledky štúdie poukázali u detí do šiestich mesiacov na priamu súvislosť používania cumlíka so zvýšeným rizikom akútnej stredoušnej otitídy. U 36 percent dojčiat, ktoré používali cumlík, bol vyšší výskyt bolestí uší a kolík v porovnaní so 40 percentami dojčiat, ktoré vôbec cumlík nepoužívali.

3. Odzrkadlí sa na stave detského chrupu

Podľa Akadémie všeobecného zubného lekárstva môže dlhodobé používanie cumlíka spôsobiť zmeny tvaru ústnej dutiny, nesprávny vývoj čeľustí, brzdiť rast a vývoj mliečnych zúbkov, ako aj negatívne ovplyvniť tvar zúbkov dieťaťa. U mnohých detí sú krivé zúbky či predhryz spôsobené práve dlhodobým používaním cumlíka. Čím dlhšie dieťa používa cumlík, tým je väčšia šanca, že sa uňho vypestuje závislosť, ktorej sa zbavuje len veľmi ťažko.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si, ako si poradiť so strihaním nechtíkov bábätiek.

4. Bábätko si zvykne na rýchle riešenia

Upokojiť plačúce bábätko je náročné. Najmä keď ste vyčerpané, niekoľko týždňov po pôrode a ešte neviete porozumieť všetkým potrebám bábätka.

Plač bábätka neznamená zlyhanie vás ako matky. Je to jediná forma komunikácie dieťaťa, ktorú má. Dáva vám najavo, že má nejaký problém, a vy tak môžete pátrať po príčine. Cumlík býva rýchlou pomocou, ako utíšiť plač novorodeniatka, nerieši však jeho samotnú príčinu.

Skúste si namiesto cumlíka bábätko priložiť k prsníku, vďaka ktorému si naplní potrebu satia. Pokiaľ nedojčíte, zoberte si bábätko na ruky. Bude cítiť vašu blízkosť, ktorá sa nedá nahradiť.

To, či budete cumlík dávať bábätku alebo nie, závisí len od vášho rozhodnutia. Pokiaľ sa rozhodnete cumlík používať, dodržujte tieto zásady:

Zdroje:

SEXTON SM, NATALE R (2013). Risks and Benefits of Pacifiers. American Family Physician 79:681–685 [online]. 2021 [cit. 2021-04-20]. Dostupné z: aafp.org

JACKSON JM, MOURINO AP (1999). Pacifier use and otitis media in infants twelve months of age or younger. Pediatric Dentistry. 1999 Jul-Aug;21(4):255-260. [online]. 2021 [cit. 2021-04-20]. Dostupné z: europepmc.org

DING K (2020) Pacifiers: Pros, cons, and smart ways to use them | BabyCenter. [online]. 2021 [cit. 2021-04-20]. Dostupné z: babycenter.com

ELLIS RR (2019) Should You Give Your Baby a Pacifier? In: WebMD. [online]. 2021 [cit. 2021-04-20]. Dostupné z: webmd.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.