Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Strihanie nechtíkov bábätkám. Ako to spraviť správne a bez stresu?

ako strihať nechtíky bábätku?

Už len samotná predstava strihania nechtov drobnému novorodeniatku vzbudzuje v čerstvých rodičoch poriadne obavy. A vôbec, strihať ich či nestrihať? Poďme spoločne rozlúsknuť tento rébus.

ako strihať nechtíky bábätku?
V článku si prečítate:

„Dieťatku do polroka nechty netreba strihať!“ Aj na takéto rady je možné natrafiť na rôznych mamičkovských fórach, ale prikláňajú sa k nim aj niektorí pediatri.

Prečo strihať?

Na druhej strane, bábätko sa dlhými a ostrými nechtíkmi ľahko poškriabe. Váš drobček má nechtíky ešte jemné, no rastú mu rýchlejšie ako nám dospelým, preto je dôležité skracovať nechty na rukách raz za týždeň, v prípade potreby aj častejšie. Nechty na nohách rastú o čosi pomalšie. Stačí ich ostrihať párkrát za mesiac.

Vyberte si správneho pomocníka

Pri strihaní nechtíkov investujte do špeciálnych nožničiek so zaoblenými špicami alebo do detských klieštikov na nechty. Uvidíte, že sa vám s nimi budú nechtíky upravovať oveľa jednoduchšie. Odborníci neodporúčajú používať klasické manikúrové nožničky pre dospelých, a to najmä kvôli zvýšenému riziku poranenia bábätka, ako aj zvýšenému riziku prenosu bakteriálnej infekcie.

Ide sa na to!

Najviac stresu zažijete pravdepodobne pri prvom strihaní nechtíkov. Aby ste ho znížili na minimum, poproste o pomoc partnera alebo blízkeho človeka. Môže bábätko jemne pridržiavať, aby sa nemykalo. Pomôcť vám môže aj večerný kúpeľ dieťatka. Po kúpeli sa nechtíky strihajú o čosi lepšie. Sú krehké a jemné, no vo vode zmäknú ešte viac. Niektorí rodičia zvyknú nechtíky strihať počas spánku dieťatka, možno aj vám sa osvedčí tento spôsob. Nechty nemusíte strihať úplne nakrátko. Pokojne si nechajte aspoň malú rezervu.

Bábätkám sa strihajú nechtíky, na rozdiel od väčších detí a dospelých, dorovna. Pri strihaní jemne odtiahnite vankúšik pršteka, nožničky priložte k okraju nechtu a zastrihnite dorovna, kraje mierne zaoblite, aby nezarastali. Ide to veľmi ľahko a vy čoskoro získate potrebnú istotu. Ak cítite, že nechty sú po odstrihnutí ešte špicaté, môžete ich obrúsiť jemným pilníkom. Postup pri strihaní pomocou klieštikov je podobný.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Najčastejšie chyby pri strihaní nechtov, ktorým je potrebné sa vyvarovať:

Bojíte sa strihať nechtíky? Skúste ich len jemne obrúsiť pilníkom na nechty. Miesto kovového pilníka radšej použite šmirgľový, ktorý je pre jemné detské nechtíky predsa len šetrnejší.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.