Zdieľať

Rotavírusové ochorenia: rotavírusy spôsobujú nepríjemnosti deťom aj dospelým

rotavírusy neohrozujú iba bábätká
Rotavírusové infekcie sú nepríjemným zážitkom pre celú rodinu. Vyvolávajú ich rotavírusy, ktoré zapríčiňujú nepríjemnú infekciu žalúdka a čriev (gastroenteritídu). Ťažké hnačky a vracanie sú nebezpečné najmä pre bábätká a najmenšie deti, ale aj pre starších krehkých ľudí.
rotavírusy neohrozujú iba bábätká
V článku si prečítate:

Mimoriadne odolný a stačí ho málo

Problémom je, že rotavírus je mimoriadne odolný a nemusíte ho do tela dostať veľa, aby ste ochoreli. Na hračkách aj rukách vydrží aj niekoľko dní a vydrží aj pôsobenie niektorých dezinfekčných prostriedkov.

Rotavírusy sa šíria veľmi ľahko, najčastejšie neumytými rukami, ale aj priamo vzduchom. Zriedkavejšie môžete rotavírus dostať napríklad z vody, do ktorej presiakli fekálie (napr. zo studne, najmä v obciach, ktoré nemajú kanalizáciu).

Najviac rotavírusových infekcií je v zime a na jar, ale infikovať sa môžete prakticky kedykoľvek.

Najčastejšie ochorejú deti vo veku šesť mesiacov až dva roky. Z dvojročných detí má protilátky proti rotavírusom až deväťdesiat percent. Znamená to, že tieto deti sa už s rotavírusovou infekciou stretli alebo boli proti nej zaočkované.

Rotavírusové infekcie: príznaky

Rotavírusové infekcie sa prejavia gastroenteritídou – zápalom žalúdka a črevnou virózou. Máva rýchly priebeh s prudkým začiatkom. Príznaky by mali ustúpiť zvyčajne v priebehu 24 až 48 hodín, ale nie je zriedkavosťou priebeh aj do 4 až 7 dní sprevádzaný u polovice chorých aj príznakmi infekcie dýchacích ciest.

Príznaky rotavírusovej infekcie:

Kvôli zvýšeným stratám tekutín a minerálov a neschopnosti „udržať“ v sebe jedlo či tekutiny môže už v priebehu niekoľkých hodín dôjsť k nebezpečnej dehydratácii.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Ako rozoznať príznaky dehydratácie?

Rotavírusy: diagnostika

Rotavírusovú gastroenteritídu lekár diagnostikuje najmä podľa anamnézy – príznakov a okolností ich vzniku. Preto lekára zaujíma, ako choroba prebieha, či ochoreli aj ostatní členovia rodiny alebo kolektívu, aký časový priebeh majú príznaky, aké pridružené choroby máte.

Prítomnosť rotavírusu sa dá stanoviť zo stolice. Na vyšetrenie stačí malé množstvo stolice veľkosti vlašského orecha, ktorú lekár odošle na špeciálne vyšetrenie do laboratória. Častým nálezom bývajú aj zvýšené hladiny pečeňových enzýmov v krvi.

Rotavírusová gastroenteritída: liečba

Rotavírusová infekcia odíde tak, ako prišla. Problémom zvyčajne nie je samotná gastroenteritída, ale výrazné riziko dehydratácie, ktorá môže chorého ohroziť na živote. Preto je veľmi dôležité všímať si jej príznaky a snažiť sa obnoviť príjem tekutín.

Chorý potrebuje pokoj, fyzické šetrenie sa a dostatok tekutín. U malých detí a starších ľudí dochádza k dehydratácii veľmi rýchlo, straty tekutín sú veľmi veľké pri ťažkých hnačkách, vracaní a zvýšenej teplote. Už v priebehu niekoľkých hodín môže telo vysielať signály, že mu chýbajú tekutiny.

Chorému dieťaťu spočiatku ponúkame veľmi malé množstvá tekutiny (napríklad nesladeného čaju alebo prevarenej vody) po lyžičkách.

Dobrou voľbou je rehydratačný roztok z lekárne, v ktorom sú aj potrebné minerály. Ak pacient tekutiny v sebe nedokáže udržať, po niekoľkých hodinách opakovaného vracania a hnačiek alebo pri príznakoch dehydratácie je čas na podávanie infúzií.

Ak je potrebné podávať dieťaťu lieky proti bolesti a teplote, zvoľte radšej čapíky do konečníka namiesto sirupov a tabletiek, ktoré môže vyvrátiť. Do liečby zaraďte aj probiotiká – deťom najlepšie vo forme kvapiek.

TIP

Veľmi postupne zavádzajte tuhú stravu. V úvode sa vyhýbajte mastným a dráždivým jedlám, mlieku alebo potravinám so šupkami. Spočiatku postačí zopár piškótov či suchárov.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Vďaka stránke darcaKrvi.sk môžete pri darovaní krvi ušetriť čas vyplnením dotazníka online. Na stránke nájdete päťkrokový formulár, na konci ktorého si môžete stiahnuť predvyplnený dotazník pre darcov krvi, plazmy a krvných buniek v PDF formáte.

Rotavírusové infekcie: ako ich odlíšiť a s čím si ich môžete pomýliť?

Akútne vzniknuté hnačky, vracanie a bolesti brucha pri rotavírusovej gastroenteritíde pripomínajú aj iné infekčné gastroenteritídy. Podobné príznaky môžete mať pri norovírusovej či adenovírusovej infekcii.

Podobne ako rotavírusy, veľmi rýchlo sa šíria a pomerne rýchlo aj odznejú. Príznaky majú ľudia, ktorí sa ocitli v okolí chorého, a to bez ohľadu na to, čo jedli.

Podobné príznaky vyvoláva aj konzumácia pokazeného a kontaminovaného jedla či vody. Typická je väzba na dané jedlo (je zle aj ostatným, ktorí jedli to isté, a bez príznakov sú tí, ktorí ho nejedli).

Takouto infekciou je salmonelóza, infekcia kampylobakterom a iné. Nakaziť sa môžete aj pri neopatrnej manipulácii s pokazenými potravinami a kontakte s neumytými povrchmi.

U detí môžu bolesti bruška a vracanie sprevádzať aj iné infekcie, napríklad angínu či akútny zápal obličiek. Je preto dôležité všímať si, či má dieťa aj iné príznaky.

Ak bolesti brucha neustupujú alebo sa zhoršujú, treba vylúčiť aj náhlu brušnú príhodu, napríklad zápal pankreasu, zápal slepého čreva, zápal žlčníka a žlčových ciest, žlčníkovú koliku či nepriechodnosť čriev.

Hlienovitými hnačkami a bolesťami brucha sa môžu prejavovať aj chronické zápalové choroby čreva, ťažkosti zvyčajne trvajú niekoľko dní a po čase sa opakujú.

Kedy navštíviť lekára?

Kontaktujte lekára, ak máte:

Zdroj: Adobe Stock

Očkovanie proti rotavírusom

Ak chcete zabrániť ťažkému priebehu rotavírusovej infekcie, dajte svoje bábätko zaočkovať. Očkovanie mu poskytne ochranu najmenej po dobu dvoch rokov na preklenutie obdobia, keď sú deti najzraniteľnejšie. Je účinnou prevenciou ťažkého priebehu, hospitalizácie a potreby infúznej liečby.

Vakcína sa podáva ústami, vyhnete sa injekcii. Pozostáva z dvoch alebo troch dávok – podľa typu vakcíny. Očkovanie sa odporúča podať do 6. mesiaca veku bábätka a môže sa kombinovať s povinným očkovaním. Medzi dvoma očkovacími dávkami má byť odstup najmenej štyri týždne.

Nežiaduce účinky bývajú nezávažné, prechodne sa môže objaviť hnačka, nevoľnosť, zvýšená teplota, zvracanie, strata chuti do jedla.

Prevencia rotavírusovej infekcie

Ak ste v kontakte s chorým, dodržiavajte nasledujúce pravidlá.
Dbajte na hygienu rúk a povrchov, dezinfikujte, pri kontakte s chorým používajte ochranné rúško alebo respirátor. Preventívne môžete skúsiť užívanie probiotík v odporúčanej dávke. Miestnosť, kde je chorá osoba čo najčastejšie vetrajte. 

Bielizeň, ktorá bola v kontakte s chorým, perte na vysokej teplote a žehlite.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/06/17.pdf
https://www.netdoktor.de/krankheiten/rotavirus/
http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-57-Okovanie-det-odporan

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.