Zdieľať

Punč, škorica, anjelici. Tieto vianočné trhy u susedov sa oplatí navštíviť

Čas najkrajších sviatkov roka sa blíži a s nimi aj obdobie vareného vína a nezabudnuteľných chvíľ strávených s našimi najbližšími. Vianočná atmosféra nás však obkolesuje už podstatne skôr, ako nadíde Štedrý deň. Poďme si teda pripomenúť niekoľko miest, kde ju môžete dosýta absorbovať.

Elegantná Viedeň

Viedenské vianočné trhy sú vychýrené široko-ďaleko a zažiť ich jedinečnú atmosféru je snom mnohých cestovateľov. Bratislavčania ich majú doslova za rohom, preto s ich návštevou určite neváhajte. Po celom meste je rozptýlených viac ako dvadsať väčších či menších trhov, kde si môžete pochutnať na všakovakých tradičných dobrotách.

Potešia vás napríklad pečené klobásy, horúce krémové polievky alebo guláš servírovaný priamo v bochníku, perníky, praclíky, tradičný punč servírovaný v šálkach, ktoré si môžete odniesť domov ako suvenír a mnoho iných lákadiel.

Ak sa chystáte navštíviť trhy s deťmi, tento rok určite nevynechajte tie, ktoré sa nachádzajú pred radnicou. Priamo v budove radnice sa totiž uskutočňujú workshopy pre deti, kde si budú môcť vyskúšať pečenie a výzdobu vianočného pečiva alebo výrobu sviečok a rôznych vianočných dekoratívnych predmetov. V čarovnej Viedni si v tomto období prídu na svoje všetci. 

 

Pravá vianočná nálada na zámku Schloss Hof

Na skutočne rozprávkovú atmosféru sa môžete tešiť na rakúskom zámku Schloss Hof, nachádzajúcom sa len na polhodinku cesty od Bratislavy. Počas piatich víkendov pred Vianocami tu na vás bude čakať viac ako sto stánkov, kde nájdete pestrý vianočný sortiment, rozličné ozdoby, dekorácie, hračky, slané aj sladké dobroty, varené víno či punč.

Trhy sú sústredené v rámci areálu zámku, ktorý sa premení na pôsobivú vianočnú dedinku. Tá istotne uchváti svojou predvianočnou atmosférou vás aj vaše ratolesti. Pre ne bude pripravený pestrý program v podobe kreatívnych dielničiek. Vianočnú náladu ešte umocňujú koncerty, ktoré sa konajú každú sobotu podvečer.

Zámocké prehliadky vás zavedú do histórie a dozviete sa viac napríklad o vianočných zvykoch a tradíciách na šľachtickom dvore. Nenechajte si ujsť túto zaujímavú príležitosť.

 

Vianoce v modernom štýle – rakúska dedinka Langenlois

Chcete poňať atmosféru Vianoc trochu menej tradične, no nemenej zaujímavo? Tak je to o dôvod viac, prečo navštíviť dedinku Langenlois, nachádzajúcu sa asi na hodinku cesty autom od Viedne.

Keďže sa nachádza v známej vinárskej oblasti, bol by hriech nenavštíviť miestnu vinotéku Loisium. Tá spája modernú architektúru so stáročia sa rozvíjajúcou vínnou kultúrou.

Čo vás však v predvianočnom období zrejme zaujme asi najviac, je podzemný labyrint, v ktorom je sústredený adventný trh. Konajú sa tu vianočné koncerty a súčasťou trhu je takisto zvuková a svetelná inštalácia, ktorá mu dodáva nevšednú atmosféru s nádychom modernizmu.

V prípade, že túžite zažiť naozajstnú rozprávku, vyberte sa navštíviť Kittenbergské zážitkové záhrady.  Ide o štyridsať tematických záhrad, ktoré sú prekrásne osvetlené. Nachádza sa tu viac ako 100 000 vianočných svetielok a ohňových fakieľ.

Víno, trhy, záhrady s prekrásnymi svetlami, to znie ako ideálny nápad na romantický výjazd vo dvojici. Nechajte sa inšpirovať.  

 

Tradičné vianočné trhy v Českom Krumlove

Ani naši českí bratia sa rozhodne nemajú za čo hanbiť. Ich vianočné trhy sú totiž preslávené nezabudnuteľnou atmosférou. Mestečko Český Krumlov, s unikátnym stredovekým centrom zapísanom do dedičstva UNESCO, sa v tomto čase mení na kúzelnú svetielkujúcu krajinku plnú vôní vianočných cukroviniek, punču a vareného vína.  

23.12. nájdete na zámockom nádvorí živý betlehem, ktorý môže byť dokonalým prekvapením pre tých najmenších. Konajú sa tu pravidelné vianočné koncerty, ktoré len podčiarknu radostnú náladu, ktorá v tomto prekrásnom mestečku (nielen) v tomto období vládne. 

 

Stovežatá Praha, najväčšie vianočné trhy v Česku

Veľkoleposť a krásu pražských vianočných trhov ocenil aj americký týždenník US News & World Report, ktorý ich tohto roku zaradil medzi desať najkrajších trhov na svete.

Trhy sa rozprestierajú naprieč dôležitým námestiam a dominantám starého mesta. Nebude chýbať ani Staromestská detská dielnička, kde sa budú môcť decká realizovať dosýtosti, bohatý kultúrny program v podobe mnohých domácich či zahraničných súborov, no a v neposlednom rade obrovské množstvo tradičných i menej tradičných vianočných dobrôt od výmyslu sveta. 

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Brno – zažite vianočnú atmosféru Moravy

Hlavné mesto Moravy nenechalo tento rok nič na náhodu a pre svojich návštevníkov si prichystalo množstvo vychytávok. Vianočné trhy sa budú konať na dvoch miestach – na Námestí slobody a na Dominikánskom námestí. Ich štýl sa bude jemne líšiť, no na svoje si prídu všetci.

Námestie Slobody zostane už tradične centrom vianočných osláv vo všetkej svojej veľkoleposti. Predstaví sa vám bohatý program s mnohými významnými hosťami, divadlom a, samozrejme, žánrami, ktoré korešpondujú s tradičnou vianočnou atmosférou.

Mnohých poteší aj Zimný bar, kde vám namiešajú rôzne vianočné kokteily. Nájdete tam i pódium, ktoré vám ponúkne pravidelné večery s elektronickou hudbou, takže vianočná párty priamo v uliciach sa môže začať.

Dominikánske námestie bude, naopak, miestom, kam zájsť, ak hľadáte naozaj výnimočné gastronomické zážitky a atrakcie pre deti. Nikto neodíde sklamaný.

 

Krakov – vianočný festival vôní a chutí

Trhy v Krakove sú považované sa tie najčarovnejšie v celom Poľsku. Okrem tradičného miestneho špecifika – horúceho čaju s višňovou vodkou – si tu môžete pochutnať na celom rade poľských špecialít.

Patria medzi ne napríklad oštiepky, údené syry s brusnicami, rôzne klobásy, jaternice alebo lokálne jedlo z kyslej kapusty – bigos. Každoročne tu prebieha tradičné tvorenie betlehemov. Niektoré konštrukcie sú aj niekoľko metrov vysoké, vytvorené z kartónov, dreva či farebných fólií.

Poľské vianočné zvyky vám priblížia divadelné predstavenia, ktoré sa v rámci trhov konajú pravidelne. 

 

Kráľovná vianočných trhov – Budapešť

Bol by snáď aj hriech v tejto súvislosti nespomenúť našich južných susedov. Budapeštianske vianočné trhy totiž patria medzi desať najkrajších v Európe. Organizátori nenechávajú nič na náhodu, a preto je každý detail vždy dôkladne prepracovaný.

Výzdoba patrí medzi tie najkrajšie, aké máte možnosť v Európe vidieť. Ak ste milovníkom dobrého jedla, neváhajte! Budapešť je známa svojou vynikajúcou kuchyňou a dobrým jedlom na každom rohu.  Inak to nebude ani na miestnych vianočných trhoch, ktoré vám pravidelne ponúkajú gastronomický zážitok svetovej úrovne.

Bohatý kultúrny program v podobe jazzovej, folkovej či soulovej hudby určite poteší všetkých hudobných fajnšmekrov. Deti sa môžu tešiť na rôzne divadielka, kreatívne dielne či bábkové predstavenia.

Príjemnú zábavu! 🙂

 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.