……………

Prerezávanie zúbkov u dieťaťa: Ako mu uľaviť od nepríjemných pocitov?

prerezávanie zúbkov

Mrzutosť, plač, zvýšená teplota, bolesť ďasien a nejedna prebdená noc. Prerezávanie zúbkov bábätka môže potrápiť celú rodinu.

prerezávanie zúbkov

Väčšine bábätiek sa zúbky začínajú prerezávať medzi 4. a 12. mesiacom života. Pozrite sa na odborníkmi overené tipy, ktoré vám pomôžu preklenúť toto náročné obdobie.

Masírujte podráždené ďasienko

Masáž vždy padne vhod. Umyte si ruky a skúste bábätku jemne masírovať podráždené ďasná. Môžete aj zľahka pritlačiť. Sledujte pri tom reakcie bábätka, ktoré vám ukážu, čo mu je ešte príjemné a čo už nie. Pokiaľ si dieťatko neustále pchá prsty do úst, nebráňte mu v tom (pokiaľ má ruky čisté).

Schlaďte bolestivé miesto

Dnes nájdete v obchodoch široký sortiment chladivých hryzadiel, ktoré upokoja boľavé ďasná. Stačí ich opláchnuť čistou vodou a vložiť na pár minút do chladničky. Bábätká ich majú rady, pretože dokážu výrazne zmierniť nepríjemné pocity. Ak nemáte po ruke hryzadlo, priložte na ďasno kúsok plienky namočenej v studenej vode alebo studenú lyžičku.

S prikladaním však prestaňte, akonáhle sa zúbok prereže. Inak by mohlo dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny, s čím je spojené zvýšené riziko vzniku zubného kazu.

Vyskúšajte špeciálne gély

Niekedy nepomôžu ani chladivé obklady. Vtedy je načase presedlať na špeciálne gély na prerezávanie zúbkov, ktoré sú doslova šité na mieru. Možno vášmu drobcovi nesadne gél, ktorý vám ospevovala kamarátka. Nezúfajte, skúšajte. Na trhu je množstvo prípravkov, určite nájdete ten, ktorý bude najviac vyhovovať vášmu bábätku.

na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Čistite nielen ďasná, aj zúbky

Približne od troch mesiacov bábätka môžete smelo začať s pravidelným čistením ďasien. Stačí vám k tomu kúsok sterilnej gázy, ktorý namočíte do prevarenej vody. Bábätko si rýchlo zvykne na rutinu, ktorá mu pomôže aj pri prerezávaní zúbkov.

Akonáhle je von prvý zúbok, môžete vyskúšať zubnú kefku pre bábätká. Pokiaľ to však u dieťatka vyvolá silný protest, vráťte sa ku gáze a kefku vyskúšajte trošku neskôr. Mliečne zúbky si taktiež vyžadujú pravidelné čistenie, na čo zabúdajú mnohí rodičia.

Snažte sa dodržiavať pravidelný režim

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako nesplniteľná misia. Večery pred spaním bývajú náročné pre všetkých. Bábätko je unavené z nepretržitej bolesti a podnetov celého dňa, vy z maratónu nosenia a uspokojovania potrieb plačúceho dieťatka.

Aj keď sa mu nedarí zaspať, ľahnite si k nemu a dovoľte mu cítiť vašu blízkosť. Niektoré bábätká veľmi dobre reagujú na tzv. biely šum (white noise), vďaka ktorému sa rýchlejšie upokoja, aj zaspia, čo potvrdzujú viaceré vedecké štúdie.

Pravidelný režim pomôže aj vám. V prvom rade je potrebné udržať si zdravý nadhľad, ktorý je na nezaplatenie.

Najčastejšie chyby pri prerezávaní zúbkov:

Konečne vykukol prvý zúbok? Blahoželáme. Prečítajte si základné informácie o detských zúbkoch, ktoré by mala vedieť každá mama!

Zdroje:

SPENCER, J A, D J MORAN, A LEE a D TALBERT (1990). White noise and sleep induction. Archives of Disease in Childhood [online]. 1990, 65(1), 135-137 [cit. 2021-5-17]. ISSN 0003-9888. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

MARTINEZ, C. (2020). Parenting, Baby Names, Celebrities, and Royal News | CafeMom.com. [cit. 2021-5-17]. Dostupné z: cafemom.com

SMITH-GARCIA, D. (2021). How to Soothe a Teething Baby at Night: 9 Tips and Tricks. [online] Healthline. [cit. 2021-5-17]. Dostupné z: healthline.com

BHARGAVA, MD, H.D. (2016). Teething: Symptoms and Remedies. [online] WebMD.[cit. 2021-5-17]. Dostupné z: webmd.com

THOMAS, K. (2020). How to Help Babies With Teething: Advice from Real Parents. [online] Parents. .[cit. 2021-5-17]. Dostupné z: parents.com

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.