Atoms/icons/24/grey/info-24
…..
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ojazdené autá: pre koho sú vhodné?

kúpa ojazdeného auta
Kúpa auta spadá do kategórie veľkých výdavkov a zvlášť ojazdené vozidlá si vyžadujú čas a dobrú prípravu pred konečným rozhodnutím. Pre koho sú ojazdené autá vhodným riešením a na čo si dať pri ich kúpe pozor?
kúpa ojazdeného auta

Pri takom vážnom rozhodovaní, ako je kúpa auta, je nevyhnutné poznať čo najviac plusov a mínusov, ktoré podporujú alebo vyvracajú konečný výber. Ojazdené autá určite nie sú riešením pre každého. Napriek tomu sú veľmi obľúbené.

Aké sú najčastejšie pozitíva kúpy ojazdeného auta?

Každoročne sa predávajú po svete milióny ojazdených áut. Ich predaj je výhodný a pre množstvo kupujúcich tým najlepším argumentom, či do toho ísť. Kúpou ojazdeného automobilu sa vyhnete neželanému zneužitiu vo forme finančného odpisu.

Približne o 20 % klesne cena nového auta hneď po opustení showroomu. Máloktoré nové auto má po troch rokoch hodnotu vyššiu ako polovica jeho kúpnej ceny a mnohé z nich stratili až dve tretiny svojej hodnoty. Továrne tiež zavádzajú čoraz dlhšie záruky a to pri nákupe ojazdených áut predstavuje istotu navyše.

Veľkým lákadlom je v prvom rade nízka cena, ktorá v porovnaní s novými autami nemá konkurenciu. Ďalej nižšia cena pzp a v neposlednom rade možnosť vybrať si svoje auto snov v prípade, ak je limitom iba jeho vysoká predajná cena.

Ojazdené autá sú častou prvou voľbou pre začínajúcich vodičov. Vyberajú si ich študenti, dôchodcovia, no aj rodiny s deťmi.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Aké sú negatíva?

Pri kúpe staršieho auta je nutné počítať s možnými komplikáciami. Môže sa stať, že automobil vyzerá zvonka dobre, no čoskoro sa vyskytnú neželané problémy a cena za opravy ďaleko presiahne stanovené náklady.

To sa častejšie stáva, ak kúpa auta prebieha cez autobazár. Vtedy len ťažko vieme hodnotiť, ako bolo o auto postarané, prípadne, či nemá stočené kilometre, čo býva tou najväčšou hrozbou pri kúpe ojazdeného auta.
Na druhej strane, cez autobazár sa kúpa a prepis ojazdeného auta formálne vybaví oveľa rýchlejšie a niekedy získate aj zaujímavé záruky. 

Na zreteli treba mať, že kúpa ojazdeného auta od súkromnej osoby nezahŕňa servisné opravy a je bez záruky. Ak však predajcu osobne poznáte, je kúpa bezpečnejšia, lebo viete odhadnúť, ako sa majiteľ o auto staral.

Ďalšou z možností je nákup auta od renomovaneho predajcu. Zväčša ide o predaj výstavných kusov za lákavé nižšie ceny, pričom kvalita auta oproti novému kusu je takmer rovnaká. Niektorí predajcovia áut tiež ponúkajú servisované autá, ktoré odkúpili od pôvodných majiteľov a zabezpečili ich technickú kontrolu.

Možností je viacero, noto najdôležitejšie je mať ucelenú predstavu. Vedieť, koľko steme ochotný za nové auto zainvestovať a na aký účel ho potrebujeteme.

Po výbere nasleduje prepis automobilu na vašu osobu – tu je možné využiť výhodu a uzatvoriť si povinné zmluvné poistenie online.

 

Zdroje:

https://www.smartaboutmoney.org/Courses/My-Transportation-Plan/Pros-and-Cons-of-Buying-Used
https://www.whatcar.com/advice/buying/should-i-buy-a-new-nearly-new-or-used-car/n1107
https://auto.pravda.sk/poradna/clanok/93-odkial-kupit-jazdene-auto/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.