Zdieľať

Ojazdené autá: pre koho sú vhodné?

kúpa ojazdeného auta
Kúpa auta spadá do kategórie veľkých výdavkov a zvlášť ojazdené vozidlá si vyžadujú čas a dobrú prípravu pred konečným rozhodnutím. Pre koho sú ojazdené autá vhodným riešením a na čo si dať pri ich kúpe pozor?
kúpa ojazdeného auta

Pri takom vážnom rozhodovaní, ako je kúpa auta, je nevyhnutné poznať čo najviac plusov a mínusov, ktoré podporujú alebo vyvracajú konečný výber. Ojazdené autá určite nie sú riešením pre každého. Napriek tomu sú veľmi obľúbené.

Aké sú najčastejšie pozitíva kúpy ojazdeného auta?

Každoročne sa predávajú po svete milióny ojazdených áut. Ich predaj je výhodný a pre množstvo kupujúcich tým najlepším argumentom, či do toho ísť. Kúpou ojazdeného automobilu sa vyhnete neželanému zneužitiu vo forme finančného odpisu.

Približne o 20 % klesne cena nového auta hneď po opustení showroomu. Máloktoré nové auto má po troch rokoch hodnotu vyššiu ako polovica jeho kúpnej ceny a mnohé z nich stratili až dve tretiny svojej hodnoty. Továrne tiež zavádzajú čoraz dlhšie záruky a to pri nákupe ojazdených áut predstavuje istotu navyše.

Veľkým lákadlom je v prvom rade nízka cena, ktorá v porovnaní s novými autami nemá konkurenciu. Ďalej nižšia cena pzp a v neposlednom rade možnosť vybrať si svoje auto snov v prípade, ak je limitom iba jeho vysoká predajná cena.

Ojazdené autá sú častou prvou voľbou pre začínajúcich vodičov. Vyberajú si ich študenti, dôchodcovia, no aj rodiny s deťmi.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 30 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 30 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Aké sú negatíva?

Pri kúpe staršieho auta je nutné počítať s možnými komplikáciami. Môže sa stať, že automobil vyzerá zvonka dobre, no čoskoro sa vyskytnú neželané problémy a cena za opravy ďaleko presiahne stanovené náklady.

To sa častejšie stáva, ak kúpa auta prebieha cez autobazár. Vtedy len ťažko vieme hodnotiť, ako bolo o auto postarané, prípadne, či nemá stočené kilometre, čo býva tou najväčšou hrozbou pri kúpe ojazdeného auta.
Na druhej strane, cez autobazár sa kúpa a prepis ojazdeného auta formálne vybaví oveľa rýchlejšie a niekedy získate aj zaujímavé záruky. 

Na zreteli treba mať, že kúpa ojazdeného auta od súkromnej osoby nezahŕňa servisné opravy a je bez záruky. Ak však predajcu osobne poznáte, je kúpa bezpečnejšia, lebo viete odhadnúť, ako sa majiteľ o auto staral.

Ďalšou z možností je nákup auta od renomovaneho predajcu. Zväčša ide o predaj výstavných kusov za lákavé nižšie ceny, pričom kvalita auta oproti novému kusu je takmer rovnaká. Niektorí predajcovia áut tiež ponúkajú servisované autá, ktoré odkúpili od pôvodných majiteľov a zabezpečili ich technickú kontrolu.

Možností je viacero, noto najdôležitejšie je mať ucelenú predstavu. Vedieť, koľko steme ochotný za nové auto zainvestovať a na aký účel ho potrebujeteme.

Po výbere nasleduje prepis automobilu na vašu osobu – tu je možné využiť výhodu a uzatvoriť si povinné zmluvné poistenie online.

 

Zdroje:

https://www.smartaboutmoney.org/Courses/My-Transportation-Plan/Pros-and-Cons-of-Buying-Used
https://www.whatcar.com/advice/buying/should-i-buy-a-new-nearly-new-or-used-car/n1107
https://auto.pravda.sk/poradna/clanok/93-odkial-kupit-jazdene-auto/

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia