Zdieľať

Ako na prepis diaľničnej známky pri zmene ŠPZ

ako na prepis dialnicnej znamky

Kupujete ojazdené auto a neviete, či môžete využívať jeho stále platnú diaľničnú známku? Poradíme vám, ako vybaviť prenos diaľničnej známky na inú EČV čo najrýchlejšie.

ako na prepis dialnicnej znamky

Systém slovenských diaľničných známok prešiel pred niekoľkými rokmi veľkými zmenami. Od roku 2016 sme povinne začali využívať elektronické diaľničné známky.

Tie postupne úplne nahradili nalepovacie známky. Vďaka tomu nepotrebujeme mať pri sebe ani doklad o kúpe diaľničnej známky.

Známky sú neprenosné

Tak, ako pôvodné papierové, aj tie nové elektronické známky sú neprenosné. Inak povedané, ich kúpa sa neviaže na majiteľa, ale na predmetné auto. Ak si však myslíte, že s autom si automaticky kupujete aj platnú diaľničnú známku, nie je to tak celkom pravda.

Práve tu vznikajú často problémy, keďže šoféri v mnohých prípadoch ani netušia, ako a či vôbec sa takáto elektronická známka dá prepísať. Zmeniť údaje v registri známok musíte iba vtedy, ak pri predaji zároveň dochádza aj k výmene evidenčného čísla vozidla, teda ak nový majiteľ býva v inom okrese ako ten pôvodný.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Dokumenty potrebné k prepisu

Aby ste mohli vykonať prepis diaľničnej známky na inú EČV, budete potrebovať niekoľko dokladov:

 • kópiu pôvodného technického preukazu (k pôvodnému EČV ešte pred prepisom);

 • kópiu nového technického preukazu;

 • doklad o uhradení poplatku za diaľničnú známku.

Náš tip:

Ak teda už pred kúpou auta viete, že dôjde k zmene údajov na diaľničnej známke, originál preukazu si oskenujte hneď na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Ušetríte si neskôr veľa času a vybavovačiek.

Dobrou správou je, že kvôli prepisu diaľničnej známky nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z pohodlia domova, stačí vám internet a vopred naskenované doklady.

Ako postupovať: návod krok za krokom

Online žiadosť sa podáva na oficiálnej webovej stránke eznamka.sk. Dôkladne a pravdivo vyplňte všetky časti formulára, prázdnu nenechávajte ani sekciu „Popis podania“.

Sem vpíšte vlastnú oficiálnu žiadosť o zmenu údajov v slovenčine alebo angličtine. Samozrejme, túto žiadosť môžete spísať aj osobne na niektorom z vybraných obchodných miest (čerpacie stanice), i tu však budete potrebovať kópie technických preukazov a doklad o kúpe známky.

Kompletný zoznam miest nájdete na oficiálnej webovej stránke eznamka.sk. Žiadosť o prepis diaľničnej známky môže podať len kupujúci, čiže nový majiteľ ojazdeného auta, a nie predávajúci. Doba platnosti diaľničnej známky pri prepise auta zostáva nezmenená.

Prepis nie je automatický

Tieto administratívne úkony nie sú vykonávané automaticky, rátajte preto s dobou čakania 2 až 3 pracovné dni. O tom, že vaša žiadosť bola vybavená a diaľničná známka je už prepísaná na nové EČV, budete informovaní e-mailom.

Tu si však treba uvedomiť, že kým vám potvrdzujúci e-mail nepríde, diaľničná známka s novým EČV nie je platná. Znamená to, že ak potrebujete počas tejto doby využiť niektorý zo spoplatnených cestných úsekov, neostáva vám nič iné iba si úplne novú známku kúpiť .

Pokiaľ tak neurobíte a po diaľnici budete jazdiť bez platnej známky, hrozí vám pokuta až vo výške 150 eur.

Kedy prepis známky spraviť nemusíte?

Žiadny prepis riešiť nemusíte, pokiaľ pri predaji zostáva EČV kupovaného auta rovnaké. Od povinnosti zakúpenia diaľničnej známky sú oslobodení aj tí majitelia áut, ktorí sú zároveň držiteľmi preukazu ZŤP.

To isté platí aj pre historické vozidlá (veterány) podľa osobitného predpisu a tiež pre autá používané na neziskové poskytovanie sociálnych služieb.

Na aké zmeny sa treba pripraviť

Dovolenky sú v plnom prúde, mnohé slovenské rodiny mieria tradične aj tento rok autom do Chorvátska či inej prímorskej destinácie. Pred odchodom by ste však mali vedieť, čo sa v rámci známok zmenilo a čo ostalo aj v tomto roku po starom. Určite vás potešíme informáciou, že ceny ani platnosť diaľničných slovenských známok sa od minulého roka nezmenili.

Stále teda platí, že si môžete vybrať z 3 druhov známok: 

 • celoročná;

 • mesačná;

 • desaťdňová.

Ročná vás vyjde 50 eur a platiť bude do 31. januára 2020. V tomto prípade je teda jedno, či si známku kúpite vo februári alebo v októbri, jej platnosť vyprší v posledný januárový deň nasledujúceho roka.

Ak vám vyhovuje 30-dňová, pripravte si 14 eur, a ak si vystačíte s 10-dňovou, zaplatíte rovných 10 eur. Výhodou týchto dvoch známok je to, že si môžete vybrať dátum, od ktorého budú platiť. V prípade, že vás zaujímajú aj ceny v zahraničí, pozrite si ceny diaľničných známok pre rok 2019.

Nové diaľničné úseky

V minulom roku na Slovensku pribudlo 23 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, na webe eznamka.sk je k dispozícii aj kompletný zoznam spoplatnených úsekov ciest na rok 2019.

V súčasnosti si môžete diaľničnú známku kúpiť na vybraných čerpacích staniciach alebo cez internet. Mnohí ocenia možnosť úhrady aj cez mobilnú aplikáciu, ktorá vám zároveň poslúži aj pri preukazovaní dokladu o kúpe.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.