Zdieľať

Chorvátsko autom: Ako sa pripraviť na cestu autom do Chorvátska

autom na dovolenku v Chorvátsku
Aj tento rok sa mnohí slovenskí turisti vydajú do našej najobľúbenejšej dovolenkovej destinácie – do Chorvátska. Napriek tomu, že Chorvátsko je v „rozumnej“ vzdialenosti, stále je potrebné rátať s cestou, ktorá bude trvať minimálne šesť hodín. Aj preto je dôležité na takúto cestu dobre pripraviť seba, aj automobil.
autom na dovolenku v Chorvátsku
V článku si prečítate:

Na čo by ste nemali zabudnúť pred cestou autom do Chorvátska?

1. Plán cesty

Je len na vás, ktorú destináciu si v Chorvátsku zvolíte, prakticky celé pobrežie je súborom obľúbených dovolenkových rezortov. Od Istrie, ktorá turistov láka svojou dostupnosťou (zo západného Slovenska sa dá dosiahnuť za šesť hodín pohodlnej jazdy), až po Makarskú riviéru slávnu svojimi plážami a horúcim počasím, na ktoré sa dá spoľahnúť aj v septembri. Zabudnúť nemôžeme ani na obľúbené chorvátske ostrovy, ako Krk, Ráb, Hvar, Korčula, Brač a mnohé ďalšie s nezameniteľnou atmosférou.

Je len na vás, pre ktorú oblasť sa rozhodnete, ale naplánovať si cestu vopred vám ušetrí množstvo času a starostí. Nevraviac o tom, že ak sa chcete vyhnúť poplatkom za diaľnice, prípadne kolónam, bez plánu to nepôjde. Obzvlášť dôležité je to pri cestovaní s deťmi či psíkom, ktorý bude potrebovať pravidelné zastávky.

Atoms/icons/80/grey-red/phone_sms-80

Cestovné poistenie cez SMS

Poistite sa kedykoľvek a kdekoľvek aj bez prístupu k internetu.
Najrýchlejšie cestovné poistenie už od 0,80 € / deň. 

2. Potrebné doklady

Asi najdôležitejšia informácia je, že do Chorvátska môžete cestovať na občiansky preukaz, nepotrebujete pas.

Pred cestou je vhodné skontrolovať si zoznam potrebných dokladov:

3. Cestovné poistenie

Dôvodov, prečo si uzatvoriť cestovné poistenie, je veľa. Tým základným však ostáva, že pri dlhej ceste a následnom pobyte v zahraničí, si nikdy nemôžete byť istí, či vás nepostihnú zdravotné problémy alebo iné nepríjemnosti. Aj preto väčšina slovenských turistov považuje cestovné poistenie za samozrejmosť a je to tak správne.

Poistenie asistenčných služieb k nepojazdnému vozidlu

Na ceste za vysnívanou dovolenkou sa môže prihodiť hocičo. Preto je dobré myslieť aj na poistenie auta na dovolenku k cestovnému poisteniu.

V prípade nehody alebo poruchy vaše pokazené auto opravíme na mieste, alebo v servise a na pokračovanie v ceste vám požičiame náhradné vozidlo.

Moderné autá prinášajú vyšší komfort, ale ak sa už nejaká porucha vyskytne, tak je malá šanca, že ju opravíme sami priamo na mieste. Aj preto je dôležité auto pred každou dlhou cestou dobre skontrolovať.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Ako pripraviť auto na cestu do Chorvátska?

1. Aj auto má životne dôležité tekutiny

Pred akoukoľvek dlhou cestou je dobré pamätať na to, že auto nepotrebuje k správnej prevádzke len benzín alebo naftu.

Mimoriadne dôležitý je aj olej, brzdová kvapalina, ale aj tekutina v ostrekovačoch. Či už chodíte na pravidelné kontroly alebo nie, pred cestou do Chorvátska je dobré nechať si skontrolovať všetky dôležité kvapaliny v autoservise.

2. Piate koleso na voze je mimoriadne dôležité

Ľudové porekadlo síce naznačuje, že piate koleso je zbytočné, ale každý, kto niekedy ostal trčať na diaľnici s defektom, vám potvrdí, že je to práve naopak a rezervné koleso je ako záchrana z neba.

A keďže väčšina vodičov svoju rezervu nevidela od kúpy auta, je dobré ju skontrolovať pred cestou, aby ste sa na ňu mohli spoľahnúť.

Samozrejme, rovnako dôležité sú aj ostatné pneumatiky, ktoré by mali byť nafúkané na udávané hodnoty. Nezabudnite na to, že plne naložené auto na dlhej ceste vyžaduje vyššie hodnoty nafúkania ako bežná prevádzka v meste.

Odmenou vám bude nielen vyšší komfort a nižšia hlučnosť, ale aj nižšia spotreba.

3. Stierače využijete v lete viac ako v zime

Nočná letná jazda cez maďarské dedinky má svoje čaro, ale okrem romantickej atmosféry sa vyznačuje aj bohatým výskytom mušiek, pre ktoré má vaše predné sklo priam magnetickú príťažlivosť.

Nezabudnite preto poriadne skontrolovať nielen stav ostrekovačov (a pribaliť do kufra náhradnú tekutinu, keďže vo všetkých krajinách po ceste je výrazne drahšia), ale aj stav stieračov.

Ideálne obdobie na ich výmenu je práve pred letom, kedy ich paradoxne využijete najviac.

4. Klimatizácia nie je luxus

Klimatizácia v aute nie je známka luxusu. A aj keď ju mnohí stále vnímajú skôr ako bonus, faktom je, že správne nastavená klimatizácia pomáha vodičovi v koncentrácii a znižuje únavu.

Aj preto je dobré dať si pred cestou skontrolovať a prípadne doplniť chladiacu zmes. A ak ste zanedbali pravidelnú kontrolu, tak aj nechať vymeniť filtre a dezinfikovať ju.

5. Povinná výbava je povinná alebo drahá

Jedným z najčastejších dôvodov pokuty sú (okrem prekročenia rýchlosti) nedostatky v povinnej výbave vozidla. Preto je dobré si skontrolovať okrem povinných dokladov a platnosti povinného zmluvného poistenia (PZP) aj to, či v povinnej výbave na ceste do Chorvátska máte tieto veci:

Reflexnú vestu (nielen pre vodiča ale aj pre každú osobu vo vozidle), výstražný trojuholník, autosedačku (pre deti do 5 rokov musia byť v autosedačke a na zadnom sedadle), autolekárničku, sadu náhradných žiaroviek, ťažné lano a hasiaci prístroj.

Želáme vám, aby vaša cesta do Chorvátska prebiehala nerušene. Ak by ste však potrebovali pomoc, sme tu pre vás.

Článok bol prvýkrát publikovaný v júni 2016 a aktualizovaný v máji 2022. 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.