Zdieľať

Ojazdené auto: 7 rád, ktoré vám pomôžu pri kúpe jazdenky

Na aké chyby si treba dávať pozor pri kúpe ojazdeného auta?

Ojazdené autá sú medzi Slovákmi hitom. V porovnaní s Čechmi sme už pred niekoľkými rokmi boli ochotní zaplatiť za ojazdené auto raz toľko, čo naši západní bratia. Za dobrú kvalitu platíme rozumnú cenu, teda aspoň väčšinou. Nižšia cena sa spája s niekoľkými rizikami. Tu je našich 7 prikázaní, ako si správne vybrať ojazdené auto a zbytočne zaň nepreplatiť.

 

1. Nekupujte auto na vlastnú päsť

Autobazáre sú preplnené predraženými šrotmi, ktoré čakajú na svoje obete. Pokiaľ nie ste automechanikom vy sami, je načase nájsť si spoľahlivého kamaráta, ktorý sa v autách vyzná a podvozok vidí rovnako často ako pivo po náročnom dni. Navyše, druhý odborný názor je vždy lepší. Dobrý kamarát vám pomôže rýchlo vytriezvieť a upozorniť na jasné chyby. Nie nadarmo sa hovorí, že auto je kúpa plná emócií, nie rozumu.

 

2. Nedovážajte auto na vlastnú päsť

Import ojazdeného auta spoza hraníc je komplikovaný. Nástrahy striehnu všade, či už ide o jazykovú bariéru, miestnu legislatívu, cudzie prostredie, množstvo kilometrov na ceste domov, dočasné PZP a evidenčné čísla alebo nepredvídateľné výdavky. V tom najhoršom sa môžete stať obeťou podvodu. Predajcovia totiž vedia, že ste prešli stovky kilometrov, aby ste kúpili svoje vysnívané auto a nechcete sa vrátiť s prázdnymi rukami. No vždy je lepšie dôjsť domov naprázdno, ako zistiť, že ste si kúpili „tragač“.  Tento problém sa dá ľahko obísť. Najmite si profesionála s dobrými referenciami, ktorý vám dá záruku na poskytnuté služby.

 

3. Pekné autíčko nie vždy znamená dobré autíčko

Vyleštený lak bez chýb, krásne disky kolies, voňavý a čistý interiér. Staré, no zachované. Na prvý pohľad sa zdá, že majiteľ sa oň dobre staral. A ešte za akú cenu to predáva! Buďte ostražití. Skúsení automechanici a pracovníci ručných autoumyvárok vám potvrdia, že dokážu aj zo starého vraku urobiť na prvý pohľad takmer nové auto. Reálny vek auta zistíte napríklad vtedy, keď sa pozriete pod vymenené koberčeky, všimnete si ošúchanie volantu alebo spravíte dôslednú obhliadku pod kapotou. Ak vás zaujíma detailnejší postup, ako môžete zistiť vek vozidla, odporúčame si prečítať tento článok.

 

4. Vyberajte zodpovedne

Ojazdené auto je veľmi široký pojem. Môže to byť predvádzacie vozidlo, ktoré bolo vyrobené pred tromi mesiacmi, alebo to môže byť polorozpadnutý hrdina ciest, ktorý si toho pamätá skutočne dosť. Popremýšľajte nad tým, aké auto vlastne chcete. Nekupujte si napríklad verziu kombi, ak väčšinu času chodíte sami alebo iba vo dvojici. Ak ročne najazdíte menej než 40-tisíc kilometrov a väčšinou to nabeháte v meste, vystačíte si s benzínovým pohonom, ktorý je na údržbu užitočnejší. Ak chcete bezpečnú kúpu, stavte radšej na predvádzacie alebo jazdené auto z autobazáru, pri ktorom vám platí niekoľko mesiacov záruka. Auto od súkromníka je riskantnejšia kúpa, obzvlášť, ak natrafíte na nedostatky po niekoľkých dňoch.

5. Rátajte s PZP a vhodnými pripoisteniami

Povinné zmluvné poistenie a auto idú ruka v ruke ako zmrzlina a kornútok. Žiaľ, aj tak sa nájdu vodiči, ktorí preferujú pohár. Inak povedané, až 150-tisíc áut  na našich cestách jazdí bez poistenia. Trestom za neuzatvorené PZP je pokuta vo výške 3 320 eur.

 

Spolu s PZP sa taktiež oplatí myslieť na vhodné poistenia:

 • havarijné poistenie,
 • krádež motorového vozidla,
 • stret so zverou,
 • živelná udalosť.

 

6. Kúpte si väčšiu peňaženku

Sadnúť a jazdiť? S tým radšej nerátajte. Vždy je vhodné, ak si necháte finančnú rezervu na možné investície, ako je výmena filtrov a kvapalín, nové pneumatiky alebo brzdové doštičky či obloženie. Koľko si približne odložiť? Pri kúpe jazdenky počítajte s dodatočnou investíciou v hodnote asi 30 % z kúpnej ceny.

 

7. Skontrolujte identifikačné znaky vozidla

Väčšina ľudí vždy zabudne na kontrolu originálneho výrobného čísla vozidla, tzv. VIN číslo. Dodatočnú manipuláciu síce odhalí iba odborník, no i vy dokážete porovnať zhodu VIN uvedeného na rôznych miestach vo vozidle, v servisnej knižke a v dokladoch od vozidla a overiť si ich originálnu podobu napríklad z podkladov získaných z internetu. Pokiaľ vám niečo nie je jasné, je lepšie to preveriť s odborníkom. V najhoršom prípade môže takáto kúpa skôr či neskôr skončiť zabavením auta políciou.

 

Smelo a rozvážne do toho

Vybrať si výhodne a dobre ojazdené auto môže byť takmer samostatná kategória na olympijských hrách. Finty pri predávaní áut sú čoraz sofistikovanejšie, kvôli čomu si treba dávať vždy dobrý pozor. No nezúfajte, je dosť veľká šanca, že na trhu nájdete tátoša, ktorý vám bude slúžiť ešte dlhé roky. No ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia