Zdieľať

Čo robiť po zrážke so zverou?

zver na ceste
Zrážka s divokou zverou je bezpochýb nočnou morou každého vodiča. Čo robiť v prípade, keď príde k stretu auta so zverou?
zver na ceste
V článku si prečítate:

Opatrnosti nie je nikdy dosť a na cestách to platí dvojnásobne. Sú však situácie, ktoré nedokážeme predvídať, a pri ktorých sa zapotí aj skúsenejšia vodička či vodič.

Nebezpečenstvo stretu s divokou zverou na cestách hrozí najmä od konca jesene až do apríla. Následky týchto stretov sú často naozaj hrozivé, štatisticky až okolo 20 percent zrážok so zverou malo za následok ťažké zranenia posádky auta a, žiaľ, mnohé tieto havárie mali aj fatálne následky.

Najrizikovejšie obdobia stretu

Zvieratá sa, samozrejme, presúvajú v priebehu celého roka. V období od neskorej jesene až do apríla sú však riziká stretov najväčšie. Skoré stmievanie, zhrošená viditeľnosť a menej bezpečných úkrytov pre zver na holých poliach toto riziko zvyšujú. 

Situácia je najnebezpečnejšia hlavne v momentoch, keď je na cestách množstvo vodičov za zlých svetelných podmienok – čiže od súmraku až do východu slnka. Zvýšiť pozornosť treba najmä na cestách vedúcich medzi stromami, v blízkosti polí, lesov a lúk. Divá zver sa totiž potuluje po svojom revíre a má vlastné trasy, ktoré sa niekedy križujú s hlavnou cestou.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Ako eliminovať nebezpečenstvo zrážky

V prvom rade je potrebné rešpektovať dopravné značenie, ktoré na výskyt divej zvery upozorňuje. Na rizikových miestach je potrebné znížiť rýchlosť, veľmi pozorne sledovať okraje cesty a súčasne sa držať bližšie k jej stredu tak, aby bola smerom k pravej krajnici vytvorená určitá bezpečnostná rezerva.

Ak sa aj zviera na ceste objaví, nespúšťajte ho z očí. Spomaľte na rýchlosť chôdze a skúste stlmiť jas reflektorov. Často sa stáva, že je ním zviera oslepené, a preto zostáva stáť na mieste. V prípade ich stlmenia je vyššia pravdepodobnosť, že sa dá na útek. Majte vždy na pamäti, že ak je nablízku jedno zviera, môžu sa tu nachádzať aj ďalšie, keďže sa často pohybujú v skupinách.

Postup v prípade zrážky: Držte sa týchto štyroch krokov

Ak sa vám aj napriek maximálnej opatrnosti stretu so zvieraťom nepodarí predísť, treba – pokiaľ možno – zachovať chladnú hlavu a držať sa nasledovných rád:

U nás môžete využiť  pripoistenie v prípade stretu s divou zverou. Poistenie chráni vaše vozidlo v prípade jeho poškodenia alebo zničenia pri strete s divokou zverou, napr. srnka, diviak, líška. Výška poistného plnenia je maximálne 2 500 eur, spoluúčasť je vo výške 100, 200 alebo 300 eur. Poistenie sa vzťahuje na poistné udalosti, ku ktorým došlo na území Slovenskej republiky.

Článok bol prvýkrát publikovaný v apríli 2017 a upravený v novembri 2023.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.