Zdieľať

Pravidlá prechodu cez hranice sa neustále menia. Poznáte tie najaktuálnejšie?

pravidlá prechodu cez hranice
Pozrite sa na aktuálne pravidlá prechodu cez hranice, aby vás nič na vašej ceste neprekvapilo a boli ste pripravení.
pravidlá prechodu cez hranice
V článku si prečítate:

Cestovanie počas pandémie

Pandemická situácia vo svete ovplyvnila bežné fungovanie azda vo všetkých oblastiach. Mnohé činnosti sú zakázané, obmedzené a iné sú nariadené.

V prípade, že ste sa rozhodli cestovať aj napriek tomu, že vo svete úraduje pandémia, musíte dodržiavať mnohé pravidlá, ktoré sa často menia.

Pozrite sa na aktuálne pravidlá prechodu cez hranice, aby vás na vašej ceste nič neprekvapilo a boli ste na konkrétnu situáciu pripravení.

Množstvo neustále meniacich sa pravidiel veľa ľudí od cestovania odradilo. Vďaka tomu mnohé svetové metropoly nie sú preplnené turistami a v prípade, že ste sa rozhodli cestovať, určite tieto miesta poskytujú väčší zážitok.

Cestovanie nie je zakázané, len na svojich cestách musíte byť obozretnejší a dodržiavať viac pravidiel. Nikdy predtým nebolo cestovné poistenie dôležitejšie ako teraz.

Vyberte si naozaj kvalitné poistenie, ktoré kryje náklady spojené s pandémiou covid-19. Kvalitné cestovné poistenie online získate za niekoľko minút a v prípade, že budete musieť v krajine absolvovať karanténu, budú  vaše náklady pokryté.

Atoms/icons/80/grey-red/phone_sms-80

Cestovné poistenie cez SMS

Poistite sa kedykoľvek a kdekoľvek aj bez prístupu k internetu.
Najrýchlejšie cestovné poistenie už od 0,80 € / deň. 

Aktuálne opatrenia na hraniciach u nás a vo svete

Určite poznáte staré slovenské príslovie, iný kraj, iný mrav. A presne tak to funguje teraz na hraniciach na svete. Každá krajina má svoje vlastné pravidlá, ktorými sa musíte riadiť. Tieto pravidlá sa neustále menia, preto, ak ste sa rozhodli cestovať, mali by ste podmienky vstupu do krajiny neustále sledovať.

Vstup do Slovenskej republiky

Pri návrate domov na Slovensko musíte dodržať hneď niekoľko pravidiel. V prvom rade by ste sa mali registrovať na eHranicu, kde vyplníte potrebné údaje, ako sú osobné údaje a z akej krajiny prichádzate. Táto registrácia vám platí šesť mesiacov, takže ju nemusíte vypisovať vždy, keď prichádzate zo zahraničia.

Nasledovne sa podmienky rozdeľujú do niekoľkých skupín, a to podľa toho, či ste plne očkovaná osoba, osoba, ktorá prekonala covid-19 za posledných sto osemdesiat dní alebo patríte do skupiny, ktorej je poskytnutá výnimka z karantény.

Všetky tieto skupiny po príchode na Slovensko nemusia absolvovať karanténu. To znamená, že po príchode zo zahraničia váš život pokračuje klasicky ďalej, nezostávate v izolácii.

Mali by ste si sledovať svoj zdravotný stav a v prípade ťažkostí bezodkladne kontaktovať vášho všeobecného lekára, ktorý vám poradí, ak sa vám zdravotný stav zhorší.

Osoby, ktoré nepatria ani do jednej zo spomínaných skupín, sú povinné po príchode na Slovensko absolvovať izoláciu. Táto izolácia končí vtedy, keď vám je doručený negatívny výsledok PCR testu, alebo na desiaty deň.
Najaktuálnejšie informácie o návrate zo zahraničia na Slovensko nájdete na stránke korona.gov.sk.

Najčastejšie pravidlá vo svete

Napriek tomu, že každá krajina má svoje vlastné pravidlá, vo všeobecnosti sa od seba častokrát veľmi nelíšia.

Najčastejším pravidlom, ktoré každá krajina disponuje je, že musíte vyplniť lokátor danej krajiny. Lokátor je elektronické tlačivo, kde uvediete z akej krajiny prichádzate, kde sa v krajine budete zdržiavať a podobné informácie.

V závislosti od podmienok pri vstupe do krajiny sa potom odlišujú ostatné pravidlá. Niektoré krajiny vyžadujú len potvrdenie o očkovaní či prekonaní. Iné aj napriek úplnej zaočkovanosti vyžadujú aj test, väčšinou je to 72 hodín starý PCR test alebo 24 hodín starý antigénový test.

Avšak každá krajina má podmienky vstupu zverejnené, preto ich treba sledovať priebežne.
Aktuálne podmienky pre vstup a opatrenia do všetkých krajín nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Cestovanie je dobrodružstvo, a preto je ťažké sa ho vzdať. Avšak pri dodržiavaní pravidiel a hygieny nemusí byť nebezpečné ani v dnešnej dobe.

Nezabudnite na online poistenie, ktoré by ste si pred vycestovaním mali zriadiť. Toto poistenie vás chráni na vašej ceste.

S poisťovňou Union si môžete byť istí, že v prípade karantény alebo iných výnimočných udalostí spojených s pandémiou bude o vás postarané a vaše náklady vám budú kryté.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.