Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Potrat v prvom trimestri: Najčastejšie varovné signály a príčiny

žena s príznakmi potratu v prvom trimestri

V prvom trimestri dochádza až k osemdesiatim percentám spontánnych potratov. Tento bolestivý zážitok zvyčajne sprevádza niekoľko varovných príznakov.

žena s príznakmi potratu v prvom trimestri

Generácia starých mám sa držala jedného nepísaného pravidla. Do ukončenia tretieho mesiaca sladké tajomstvo ostávalo v úzkom kruhu rodiny. Ak potratili, dozvedel sa o tom len málokto. Dnes je trošku iná doba.

Mnohé ženy sa ihneď podelia s veľkou novinou s celým virtuálnym svetom. Avšak ani tá najväčšia radosť vás nedokáže uchrániť pred rizikom potratu. Niektoré z nich sú na mieste. Väčšina spontánnych potratov vzniká ako dôsledok genetickej poruchy plodu.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Najčastejšie príznaky potratu

Medicínsky portál WebMed definuje potrat ako stratu plodu do 20. týždňa tehotenstva, my sa však zameriame na prvý trimester, teda obdobie, kedy dochádza k spontánnemu potratu najčastejšie.

Príznaky bývajú rôzne. Niekedy sa potrat môže prejaviť aj vo forme silnejšej menštruácie, ktorá prišla trochu oneskorene. Vtedy ani len nemusíte tušiť o svojom tehotenstve. Spontánnym potratom končí približne 10% potvrdených tehotenstiev. Občas plod odíde v tichosti, bez príznakov, len doktor vám pri vyšetrení povie smutnú novinu. Sú však aj pomerne časté symptómy, ktoré môžu byť znamením spontánneho potratu. Medzi ne patrí:

V prípade, že sa u vás vyskytnú tieto príznaky, treba ísť k lekárovi čo najskôr. Ten preverí, či sú vaše obavy na mieste.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Bolesti v podrbušku však nemusia znamenať len začínajúci potrat. Prečítajte si viac v našom článku!

Čo je dôvodom?

K spontánnemu potratu nedochádza bez zjavnej príčiny. Po strate plodu prichádzajú na rad otázky a výčitky: „Prečo sa to stalo?“ „Keby som si dávala väčší pozor…“ Sebaobviňovanie však nie je na mieste, pretože väčšina príčin spontánneho potratu sa nedá ovplyvniť. Spontánne potraty spôsobujú:

Spontánny potrat môžu niekedy spôsobovať aj faktory, ktoré dokážete ovplyvniť:

Ako ďalej?

Po spontánnom potrate nastupuje emočne náročné obdobie, počas ktorého sa žena vyrovnáva s týmto zážitkom. Túžba po dieťatku však ostáva i naďalej. Pokiaľ neviete, či sa do otehotnenia môžete pustiť ihneď znova, poraďte sa s lekárom. Zvyčajne sa odporúča krátka pauza (cca 3 mesiace), aby si telo oddýchlo, ale nič nie je stratené. Až 85 percent žien, ktoré majú za sebou spontánny potrat, môže opäť otehotnieť a donosiť zdravé bábätko.

Zdroje:

PARKER, Sarah, Vanessa DALTON a Rebecca ALLEN. Early Pregnancy Loss. Practice Bulletins—Gynecolog [online]. 2015, (200) [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: acog.org

TODD, Nivin. Pregnancy and Miscarriage [online]. 27. 7. 2019 [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: webmd.com

CAFASSO, Jacquelyn. Everything You Need to Know About Miscarriage [online]. 1. 5. 2019 [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: healthline.com

MACONOCHIE, N., P. DOYLE, S. PRIOR a R. SIMMONS. Risk factors for first trimester miscarriage—results from a UK‐population‐based case–control study. BJOG An International Journal of Obstetrics and Gynaecology [online]. 2007, (Volume114, Issue2), 170-186 [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: obgyn.onlinelibrary.wiley.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.