Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Bolesti v podbrušku v prvom trimestri: Prirodzený jav alebo dôvod na obavu?

prvý trimester, bolesti v podbrušku, mamina ležiaca s dcérou ktorá počúva pohyby v maminom malom brušku

Nepríjemné bolesti v podbrušku v prvom trimestri vyľakajú každú tehotnú ženu. Zvyčajne sú počas tehotenstva prirodzené, ale občas môžu signalizovať vážnejší zdravotný problém.

prvý trimester, bolesti v podbrušku, mamina ležiaca s dcérou ktorá počúva pohyby v maminom malom brušku

Rozťahovanie maternice

Počas prvého trimestra sa vo vašom tele začnú diať rapídne zmeny. Maternica začne rásť a rozširovať sa, čím vytvára priestor pre rast bábätka. Toto rozširovanie môžete pocítiť aj na fyzickej úrovni formou nepríjemného tlaku, miernych kŕčov či bolesti v oblasti podbruška a krížov. Možno ich prirovnať k menštruačným kŕčom. Ak sú však znesiteľné a netrápi vás nič iné, všetko je v poriadku.

Kvasinkové a močové infekcie

Tehotné ženy sa pomerne často stretávajú s rôznymi kvasinkovými infekciami (kandidózami). Vedci predpokladajú, že jednou z príčin môžu byť hormonálne zmeny. Kandidóza trápi približne 30 percent tehoných žien. Prejavuje sa najčastejšie týmito príznakmi:

Kandidóza neohrozí ani vás, ani vyvíjajúci sa plod. Na bábätko sa však môže preniesť pri pôrode, preto jej liečbu netreba odkladať. Ak na začiatku tehotenstva pociťujete bolesti bruška, skúste zistiť, či ich dôvodom nie sú práve kvasinkové či močové infekcie. Lekára radšej vyhľadajte už pri prvých príznakoch zápalu.

Kŕče a bolesti v dôsledku nafukovania

Mnohé tehuľky počas tehotenstva trápi aj zvýšená plynatosť. Spôsobuje ju zvýšený progesterón, ktorý napomáha uvoľňovaniu svalov v tráviacej sústave. V dôsledku toho mnoho tehuliek trpí poruchami trávenia, zápchou a nadúvaním. Tieto nepríjemné symptómy idú často ruka v ruke s bolesťou v podbrušku. Aspoň na čas vylúčte zo svojho jedálnička potraviny, ktoré vám spôsobujú nafukovanie. Vášmu tráveniu to určite prospeje.

Začínajúci potrat

Nie každé tehotenstvo sa končí šťastne. Niekedy je intenzívna bolesť v podbrušku príznakom najhoršieho scenára. Plod sa prestal vyvíjať a začína sa potrat. Príznaky potratu môžu byť rôzne. Ak cítite intenzívnu bolesť v oblasti podbruška spojenú s nevoľnosťou a krvácaním, utekajte k lekárovi čo najskôr.

Mimomaternicové tehotenstvo

K mimomaternicovému tehotenstvu (graviditas extrauterina, GEU) dochádza zriedkavejšie. Takto sa končí približne 2% tehotenstiev. Oplodnené vajíčko sa neuhniezdi v maternici, ale uchytí sa vo vajíčkovode (výnimočne aj inde). V dôsledku prasknutia steny vajíčkovodu môže dôjsť ku krvácaniu do vnútra brušnej dutiny. Mimomaternicové tehotenstvo môže byť síce niekedy bezpríznakové, zvyčajne je ale sprevádzané intenzívnou bolesťou v oblasti podbruška. Vtedy vám rýchla lekárska pomoc môže doslova zachrániť život.

Bolesti v oblasti podbruška sú najčastejším sprievodným znakom tehotenstva. V prvom trimestri sú úplne prirodzené. Pokiaľ však cítite, že niečo nie v poriadku, čo najskôr sa vyberte za lekárom.

Zdroje:

DANIELSSON, Krissi. When Should You Worry About Early Pregnancy Cramps? [online]. 25.11. 2019 [cit. 2020-03-09]. Dostupné z: www.verywellfamily.com

HEALTHLINE MEDICAL NETWORK. Infections in Pregnancy: Yeast Infection [online]. [cit. 2020-03-09]. Dostupné z: www.healthline.com

VILLINES, Zawn. What causes uterus pain in early pregnancy? [online]. 24.9.2019 [cit. 2020-03-09]. Dostupné z: www.medicalnewstoday.com

McDERMOTT, Annette. Abdominal Pain During Pregnancy: Is It Gas Pain or Something Else? [online]. [cit. 2020-03-09]. Dostupné z: www.healthline.com

Stomach (abdominal) pain or cramps in pregnancy [online]. 28.9.2018 [cit. 2020-03-09]. Dostupné z: www.tommys.org

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.