Zdieľať

Pôrodná asistentka – odborná starostlivosť v domácom prostredí

Možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky stále existuje.

 

Ak ste sa narodili pred pádom režimu, možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Časom však „terénne sestry“ z terénu zmizli a mladé ženy dostávajú rady v starostlivosti o dieťa, aj o seba samú, v pôrodniciach a u pediatrov. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky u nás stále existuje.

 

Služby pôrodnej asistencie

Pre tehotnú ženu zabezpečuje pôrodná asistentka psychofyzickú prípravu na pôrod, radí jej, učí ju cvičiť, správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Sleduje hodnoty  krvného tlaku, pulzu a teploty, ozvy plodu, kontrakcie maternice.  Na rozdiel od duly, ktorá je vnímaná skôr ako morálna podpora, pôrodná asistentka  je schopná odviesť aj fyziologický pôrod – má k tomu totiž aj potrebné odborné vzdelanie (špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava podľa § 11 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z.).

Výkon praxe pôrodnej asistentky je spojený s povinnou registráciu v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.

Po pôrode učí mamičku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia, po cisárskom reze robí preväzy, pri problémovom hojení ošetruje ranu, čistí ju. Pri zápaloch vonkajších rodidiel ošetruje pôrodná asistentka mamičku v domácom prostredí. Pri vážnejších problémoch samozrejme odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.

 

 

Objednajte si pôrodnú asistentku

Pôrodná asistencia si postupne získava svoje miesto medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, pretože presúva časť zdravotnej starostlivosti do prirodzenejšieho, domáceho prostredia. Poisťovňa Union je jediná zdravotná poisťovňa, ktorá uhrádza svojim poistenkám zdravotnú starostlivosť pod názvom pôrodná asistencia. V rámci prenatálnej aj postnatálnej starostlivosti máme zazmluvnených 13 licencovaných pôrodných asistentiek v rôznych regiónoch Slovenska.

Zoznam pôrodných asistentiek, región, v ktorom ponúkajú svoje služby aj telefonický kontakt je uvedený na našej webovej stránke. Poistenky Union ZP ich môžu, v prípade záujmu, kontaktovať a dohodnúť si schôdzku.

Služby pôrodnej asistentky v rámci prenatálnej  starostlivosti môže poistenka Union ZP využiť 5 x  v čase od 20 týždňa tehotenstva.  Po pôrode  alebo po operácii ženských pohlavných orgánov, je možné využiť túto službu 2 x počas obdobia šestonedelia, alebo v krátkom čase po operácii. Takto pomáhajú asistentky stovkám slovenských žien vo všetkých kútoch krajiny od Galanty po Humenné.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na prepoistenie do Union zdravotnej poisťovne vám zostáva

  • 00 dní
Prejdite do zdravotnej poisťovne s dlhodobo najspokojnejšími poistencami.