Zdieľať

Pôrodná asistentka – odborná starostlivosť v domácom prostredí

Možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky stále existuje.

Ak ste sa narodili pred pádom režimu, možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Časom však „terénne sestry“ z terénu zmizli a mladé ženy dostávajú rady v starostlivosti o dieťa, aj o seba samú, v pôrodniciach a u pediatrov. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky u nás stále existuje.

Služby pôrodnej asistencie

Pre tehotnú ženu zabezpečuje pôrodná asistentka psychofyzickú prípravu na pôrod, radí jej, učí ju cvičiť, správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Sleduje hodnoty  krvného tlaku, pulzu a teploty, ozvy plodu, kontrakcie maternice.  Na rozdiel od duly, ktorá je vnímaná skôr ako morálna podpora, pôrodná asistentka  je schopná odviesť aj fyziologický pôrod – má k tomu totiž aj potrebné odborné vzdelanie (špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava podľa § 11 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z.).

Výkon praxe pôrodnej asistentky je spojený s povinnou registráciu v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.

Po pôrode učí mamičku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia, po cisárskom reze robí preväzy, pri problémovom hojení ošetruje ranu, čistí ju. Pri zápaloch vonkajších rodidiel ošetruje pôrodná asistentka mamičku v domácom prostredí. Pri vážnejších problémoch samozrejme odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.

Objednajte si pôrodnú asistentku

Pôrodná asistencia si postupne získava svoje miesto medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, pretože presúva časť zdravotnej starostlivosti do prirodzenejšieho, domáceho prostredia. Sme jediná zdravotná poisťovňa, ktorá uhrádza svojim poistenkám zdravotnú starostlivosť pod názvom pôrodná asistencia. V rámci prenatálnej aj postnatálnej starostlivosti máme zazmluvnené licencované pôrodné asistentky v rôznych regiónoch Slovenska.

Zoznam pôrodných asistentiek, región, v ktorom ponúkajú svoje služby aj telefonický kontakt je uvedený na našej webovej stránke. Poistenky Union ZP ich môžu, v prípade záujmu, kontaktovať a dohodnúť si schôdzku.

Služby pôrodnej asistentky v rámci prenatálnej  starostlivosti môže poistenka Union zdravotnej poisťovne využiť  až sedem osobných návštev alebo online konzultácií pred pôrodom od 20. týždňa tehotenstva. 

Po pôrode  alebo po operácii ženských pohlavných orgánov, je možné využiť túto službu dvakrát počas obdobia šestonedelia, alebo v krátkom čase po operácii.  V období šestonedelia môžete využiť aj dve osobné návštevy alebo online konzultácie zamerané na starostlivosť o novorodenca v domácom prostredí.
Preplatíme vám aj náklady spojené s prepravou pôrodnej asistentky k vám domov a späť do vzdialenosti päťdesiat kilometrov. Náklady spojené s prepravou pôrodnej asistentky nad túto vzdialenosť, uhrádza poistenka po dohode s pôrodnou asistentkou.

Takto pomáhajú asistentky stovkám slovenských žien vo všetkých kútoch krajiny od Galanty po Humenné.

Článok bol aktualizovaný 20. októbra 2022.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.