Zdieľať

Pompézny Madrid a elegantná Barcelona: zamilujte sa do Španielska

Nemusíte byť práve futbalovým fanúšikom, aby ste podľahli neopakovateľnému čaru týchto dvoch španielskych dominánt. Tieto mestá i regióny, v ktorých sa nachádzajú, majú svoje nezameniteľné špecifiká, ktorými si už po stáročia získavajú svojich priaznivcov. Poďme si ich spoločne priblížiť.

Barcelona

Toto dynamické, trojmiliónové hlavné mesto Katalánska prekypuje životom snáď v každom ročnom období, čím si vás okamžite získa. Či už dávate prednosť historickým pamiatkam, plážam, nočnému životu, alebo tapas barom, plným vynikajúcich lahôdok, všetkého si tu môžete užiť dosýta.

Jedinečnú atmosféru jej dodáva množstvo pamiatok zachovaných ešte z dôb najväčšieho rozkvetu, čiže z gotického obdobia. Patrí k nim napríklad budova radnice Casa de la Ciutat, Múzeum námornej plavby, nachádzajúce sa v lodenici Les Drassanes, starobylá ulička Montcada, na ktorej bývali najbohatšie rodiny Barcelony, či prekrásny gotický kostol zo 14. storočia – Santa Maria del Pi.

Čo si nenechať ujsť?

Hovorí sa, že ak ste nenavštívili La Ramblu, tak ste v Barcelone ani neboli. La Rambla je hlavnou turistickou a nákupnou ulicou, ktorá sa tiahne od známeho námestia Plaça de Catalunya až po samotný prístav. Nájdete tu veľké množstvo obchodíkov, reštaurácií a kaviarní. Ulica sa nachádza uprostred prieniku troch historických štvrtí. Kedykoľvek sa vám zapáči, môžete zabočiť do niektorej z uličiek, ktoré na ňu nadväzujú a nechať sa uniesť miestnou atmosférou. 🙂

Ak milujete zeleň, určite si nenechajte ujsť príležitosť navštíviť skutočnú oázu. Park Ciutadella sa nachádza na severovýchodnom okraji starého mesta a okrem malebnej prírody tu na vás dýchne i kus histórie. Na jeho mieste totiž kedysi stála pevnosť z 18. storočia.

Dnes sa tu nachádza vyhľadávaná ZOO, ktorá vznikla v priebehu štyridsiatych rokov 20. storočia. Veľmi peknou a romantickou atrakciou je aj možnosť plavby člnom na tunajšom jazierku. V prípade, že vás obchôdzka pamiatok unavila, môžete načerpať sily v miestnom stánku s občerstvením a s mojitom v ruke si vychutnať pohľad na prekrásnu fontánu Cascada. 🙂

Pre milovníkov zvukových, ale i vizuálnych efektov máme zaručený tip. Je ním návšteva spievajúcej fontány v Parc dü Montjuic, situovanej pod Národným palácom. Táto veľkolepá show vás strhne množstvom farieb. Atmosféru dotvárajú najrôznejšie hudobné žánre znejúce ako sprievod tohto veľkolepého vizuálneho divadla.

Gaudího dedičstvo

Asi neexistuje meno, ktoré by bolo spájané s Barcelonou viac ako Antoni Gaudí. Gaudí bol významným katalánskym architektom a zároveň patril k najslávnejším architektom Španielska. Jeho stavby sa tiahnu naprieč celou Barcelonou a sú originálne práve vďaka špecifickému rukopisu a ohromnej dávke fantázie autora.

Z jeho veľdiel určite odporúčame navštíviť Pavilóny Güell, ktoré Gaudí pôvodne navrhol pre známu obchodnícku rodinu Güellovcov, a takisto Park Güell, ktorý si vás získa okrem iného aj prekrásnymi výhľadmi na celé mesto. Za zmienku stojí tiež Casa Milá, známa tiež ako La Pedrera. Ide o poslednú občiansku stavbu navrhnutú Gaudím predtým, ako svoju pozornosť zameral na koncept Sagrady Familie.

Každá Gaudího stavba je unikát, ak však chcete vidieť tú najveľkolepejšiu, nenechajte si ujsť návštevu jeho životného diela, Sagrady Familie. Základný kameň tohto novogotického chrámu bol položený v roku 1882 a jeho architektom bol pôvodne Francisco de Villar.

Jeho úlohu však krátko na to prevzal len 31-ročný Antoni Gaudí. Po jeho náhlej smrti v roku 1926 bola výstavba aj naďalej financovaná z darov, neskôr však bola pozastavená. Nanovo sa na nej začalo pracovať v roku 1952 a pokračuje sa dodnes. Predpokladané dokončenie sa odhaduje na rok 2026, no napriek tomu je už dnes považovaná za jednu z najunikátnejších stavieb sveta.

Špecifiká katalánskeho regiónu

Mnoho ľudí žije v domnienke, že Katalánsko je súčasť Španielska. Faktom je, že tento región síce leží na španielskom území, avšak oficiálne je Katalánsko jednou zo sedemnástich autonómnych oblastí Španielskeho kráľovstva. Katalánci majú vlastnú históriu, jazyk, kultúru, vlastné špeciality a sú na to právom hrdí.

Katalánsko obýva 7 miliónov obyvateľov a delí sa na štyri provincie. Sú to Girona, Barcelona, Lleida a Tarragona. Táto oblasť je veľmi rôznorodá. Sever je známy svojou nádhernou, drsnou prírodou, ktorej dominujú majestátne Pyreneje.

Na juhu, naopak, prevažujú turistické pláže, historické mestá a kultúra. Okolo mestečka Montblanc sa rozliehajú olivové háje a vinice, nachádza sa tu i množstvo voňavých pomarančovníkov, mandľovníkov a citrusov. Ďalší dobrý príklad rozmanitosti predstavuje delta rieky Ebro, kde sa napríklad pestuje ryža.

Najznámejšími a turisticky najobľúbenejšími časťami Katalánska sú Barcelona a Costa Brava. Toto pobrežie, tiahnuce sa až k francúzskym hraniciam, je známe fantastickými plážami, ktoré sú obklopené veľkým množstvom zelene.

Oficiálnym jazykom Kataláncov je (medzi nimi) nie veľmi obľúbená španielčina a, samozrejme, katalánčina. Tunajší obyvatelia sú na rozdiel od nás o niečo ráznejší a hlučnejší, v porovnaní so Španielmi sú však často kultivovanejší, menej gestikulujú a viac dbajú na dodržiavanie pravidiel.

Katalánsko je oblasťou, kde sa snúbi kus histórie s unikátnou krásou prírody a tak, ako mnohí pred vami, ho budete určite milovať. 🙂

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Madrid

Trojmiliónové hlavné mesto Španielska uzatvára prvú trojicu najväčších miest Európskej únie. Jeho široké cesty plné zelene na vás okamžite zapôsobia. Madrid sa zaradil medzi mestá Európy s najvyšším počtom zelených plôch na obyvateľa, čo je pri metropole jeho rázu viac ako obdivuhodné.

V Madride sa snúbi mix histórie a moderného štýlu. Nájdete tu historické stavby v renesančnom štýle, ale aj príklady súčasnej architektúry.

Čo by ste si nemali nechať ujsť?

Jedno z najkrajších námestí Madridu, ktoré by ste nemali obísť, je Plaza Mayor. Keďže sa nachádza v historickej časti mesta, kde sa odohralo množstvo významných udalostí, určite vás uchváti svojou atmosférou. V jeho okolí nájdete veľa miestnych krčmičiek a barov, ale aj obchodov so suvenírmi.

Veľmi pôsobivé je i modernejšie námestie Plaza de España, s parkom, fontánou a pomníkom Miguela de Cervantesa. Celá oblasť rozhodne netrpí núdzou o významné stavby, ako napríklad budova Edificio España alebo Torre de Madrid.

Byť v Madride a nenavštíviť oficiálnu rezidenciu kráľovskej rodiny by bola naozajstná škoda. Rozlohou je tento palác najväčší v západnej Európe a jeho architekti sa vraj inšpirovali skicami navrhnutými pre výstavbu parížskeho Louvru. Palác má viac ako tritisíc izieb a nájdete tu obrovské nádvorie s galériou, zbierku najvýznamnejších kráľovských zbraní, ale aj významnú obrazáreň či kráľovskú kaplnku.

Ak ste milovníkmi galérií, máme pre vás skutočnú chuťovku. Návšteva Národného múzea Prado by mala byť povinnou jazdou! Nachádza sa tu obrovské množstvo obrazov najväčších európskych majstrov zo 16. až 19. storočia, ako napríklad Velázquez, Goya, Tiziano, Rubens a mnoho ďalších.

Pre fanúšikov muzikálov, divadiel a nakupovania dávame do pozornosti ulicu, kde sa snúbia všetky tieto tri vášne. Ulica La Gran Vía, známa aj ako madridský Broadway, bola vyslovene naprojektovaná ako miesto určené na zábavu a oddych. Jej výstavba trvala takmer päťdesiat rokov, takže na jednotlivých budovách badať postupný architektonický vývoj. To jej však nič neuberá na atmosfére plnej života, ktorá vás razom pohltí.

 

Madridské spoločenstvo

Madridské spoločenstvo je taktiež jednou zo sedemnástich španielskych autonómnych oblastí. V tejto aglomerácii dnes žije viac ako 6 miliónov obyvateľov.

Napriek nemalému množstvu obyvateľov si táto autonómna oblasť udržiava vcelku neporušenú prírodu. Vychutnať si môžete pestrosť tunajšej krajiny. Nájdete tu hory dosahujúce výšku viac ako 2000 m.n.m., dubové lesy, ale aj hlboké doliny.

Obyvatelia Madridského spoločenstva niekedy môžu svojím prejavom pôsobiť o niečo konzervatívnejšie ako Katalánčania. Pravdou je, že táto oblasť je stále silne katolícka. Dbať na dobrú povesť a správny prvý dojem je v mnohých rodinách stále jedným z primárnych aspektov výchovy.

Obyvatelia Madridu a okolia sú o niečo zdržanlivejší i v medziľudských vzťahoch. Vzájomné oslovovanie po mene je výsadou len naozaj blízkych priateľov, ak ste známi alebo kolegovia, musíte sa uspokojiť s oslovením podľa priezviska, prípadne titulu. V okruhu svojich blízkych však vedia byť naozaj vrúcni a láskaví.

Miestni obyvatelia prejavujú veľkú úctu k turistom, špeciálne k tým, ktorí majú snahu sa dohovoriť po španielsky. Ak vaša španielčina nie je perfektná, nezúfajte. Za každých okolností vedia oceniť snahu. Madridčania sú mimoriadne hrdí na svoje kultúrne a národné dedičstvo a cítia sa poctení, že priťahuje pozornosť toľkých turistov. A naozaj právom. Madrid a jeho okolie si vás získajú rovnako ako milióny návštevníkov, ktorí sa sem pravidelne a s láskou vracajú. 🙂

Martina Harsanyiova

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.