Päť tipov na dovolenku v Thajsku, ktoré stoja za to!

Pri súčasných cenách leteniek sú exotické destinácie dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Ak ste ešte v žiadnej neboli, tak práve Thajsko je krajinou, ktorá vás postupne zasvätí do krás Ázie.

Pri súčasných cenách leteniek sú exotické destinácie dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Ak ste ešte v žiadnej neboli, tak práve Thajsko je krajinou, ktorá vás postupne zasvätí do krás Ázie bez toho, aby ste zažili príliš veľký šok z úplne odlišnej kultúry a úrovne služieb. Vydajte sa spolu s nami do krajiny nádherných pláží, skvelého jedla  a nezabudnuteľných zážitkov!

1. Rušný Bangkok

Začínať odporúčania hlavným mestom sa môže zdať trochu zvláštne, ale faktom ostáva, že mnohí cestovatelia hneď po prílete do Bangkoku vyrazia za vidinou pláží a toto fascinujúce mesto úplne odignorujú. Chyba! V skutočnosti by sa v Bangkoku dalo stráviť niekoľko životov a stále by ste mali čo objavovať.Čo by ste v Bangkoku rozhodne nemali vynechať?

My hlasujeme za výhľad z najvyššej budovy mesta Baiyoke Tower, najväčší miestny trh Chatuchak Market alebo nočný trh s nezabudnuteľnou atmosférou Rod Fai Market. A rozhodne by ste nemali vynechať ani návštevu miestnej čínskej štvrte. Samozrejme, to všetko je potrebné spojiť s dôkladným ochutnávaním toho najrozmanitejšieho jedla v lokálnych stánkoch. A ak vás budú bolieť nohy, nechajte sa odviezť tuk-tukom. K Ázii to neodmysliteľne patrí.

Náš tip: Skúste si rezervovať aspoň jednu noc v Baiyoke Tower – cena nie je premrštená a za ten zážitok to rozhodne stojí!

2. Starobylá Ayuthaya

Nie, nie, ešte stále nejdeme na pláže. Z Bangkoku sa totiž dá ľahko a rýchlo (vlakom alebo dodávkou) dostať do bývalého hlavného mesta siamského kráľovstva menom Ayuthaya. Prečo by ste tam mali ísť? Nuž, svojho času to bolo jedno z najkrajších a najvyspelejších miest sveta, v ktorom stálo viac ako 400 chrámov. A aj keď ho barmské vojská v 18. storočí dobili a zničili, jeho krása a majestátnosť mu ostala.

Pripravte sa na prechádzky pomedzi ruiny chrámov (najznámejšie sú Wat Phra Si Sanphet, Wat Ratchaburana, Wat Mahathat, Wat Yai Chai Mongkol). Okrem toho sa môžete tešiť aj na slávny a nádherný Letný palác alebo atmosférické štvrte tých najrôznejších národov sveta, ktoré kedysi tvorili súčasť tohto kozmopolitného mesta.

Náš tip: Kúsok od Ayuthaya je slávne opičie mesto Lopburi, ktoré tiež stojí za návštevu.

3. Nádherný thajský záliv – Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao

Neklamme si, ak niekto ide do Thajska, asi sa teší v prvom rade na slávne thajské ostrovy a pláže, však? Ako si ale vybrať z jeho viac ako 1400 ostrovov ten správny? Nuž…veľmi ťažko. Je potrebné zmieriť sa s tým, že počas jednej dovolenky sa nedá stihnúť všetko. Aj preto sme pre vás vybrali „len“ tri, ktoré sú blízko seba a dajú sa stihnúť obehnúť v priebehu týždňa.

Všetky tri ostrovy vám poskytnú nádherné pláže, bohaté možnosti na tie najrôznejšie športové aktivity (vrelo odporúčame potápanie), ubytovanie každej cenovej kategórie a, samozrejme, jedlo, aké by ste na Slovensku hľadali len ťažko.

Náš tip: Ak chcete skôr dovolenkový ostrov, kde sa o turistov starajú v každom možnom ohľade, začnite s Koh Samui. Ak hľadáte skôr niečo dobrodružnejšie, potom sa vám bude určite páčiť na Koh Tao.

4. Kozmopolitné Chiang Mai

Mesto, ktoré sa nazýva aj Ružou Severu, si vás určite získa už po pár minútach svojou živou atmosférou, množstvom chrámov, reštaurácií a obchodov. Kvôli čomu sa ho však rozhodne oplatí navštíviť je jeho nočný bazár, ktorý sa koná každý večer v týždni. Pripravte sa na nekonečný rad stánkov, v ktorých miestni predavači predávajú úplne všetko od výmyslu sveta a vy sa nebudete stačiť otáčať a obdivovať ich bohatú ponuku. Samozrejme, druhým najväčším problémom bude odolať ich často až neuveriteľne výhodným ponukám.

Náš tip: Ak budete môcť, určite si na Chiang Mai rezervujte nedeľu, kedy sa koná najväčší nočný bazár celého týždňa. Ak je to cez týždeň neuveriteľný zážitok, tak nedeľný bazár vám doslova vyrazí dych!

5. Plávajúci trh v Damnoen Saduak

Približne hodinu a pol cesty od Bangkoku je jedna z atrakcií, ktorú by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Plávajúcich trhov je v Thajsku viacero, ale tento je pravdepodobne najznámejší. Je len na vás, či si zaplatíte čln so sprievodcom, ktorý vás šikovne prevedie celým trhom, alebo budete sedieť na brehu a ochutnávať miestne špeciality, ktoré vám budú predavači servírovať priamo zo svojich člnov. Rozhodne to je zážitok, ktorý stojí za cestu!

Náš tip: Nezabudnite si zobrať dostatok hotovosti, na člnok by ste terminály na platobné karty hľadali márne.

Či už sa rozhodnete pre starobylé chrámy, ruch veľkomesta, alebo oddych na pláži, nezabudnite si k pasu pribaliť aj naše cestovné poistenie.