Zdieľať

Oprava defektu na bicykli

Oprava defektu na bicykli

Leto je ako stvorené pre výlety na bicykli. Čas dovoleniek sa dá príjemne stráviť aj na dvoch kolesách. Užijete si krásy slovenskej prírody a vyvetráte hlavu. No stane sa, že vás bicykel zradí.

Oprava defektu na bicykli

Leto je ako stvorené pre výlety na bicykli. Čas dovoleniek sa dá príjemne stráviť aj na dvoch kolesách. Užijete si krásy slovenskej prírody a vyvetráte hlavu. No stane sa, že vás bicykel zradí. Napríklad vás zaskočí defekt, brzdy alebo retiazka. Máte pocit, že ste dojazdili… 

Poruchy na bicykli nemusia znamenať koniec výletu. Poradíme vám, aké náradie mať so sebou pre istotu na cestách. Vďaka nemu vás potom nezaskočí ani oprava defektu na bicykli.

Ako na opravu defektu na bicykli?

Stačí, ak budete mať pre prípad defektu na bicykli vždy pri sebe pumpičku, záplaty na duše, 2 malé plastové páčky (montpáky), ktoré vám uľahčia vyzúvanie plášťa z ráfika, multiklúč. Prepichnuté koleso môžete vytiahnuť z vidlice rámu alebo jednoducho celý bicykel postaviť hore nohami. Následne z neho vytiahnite dušu pomocou plastových montpák. Vezmite koleso s defektom, palcom odchýľte plášť smerom od seba, zaveste podeň montpáku a pohybom k sebe plášť pretiahnite cez ráfik.

Pomocou druhej montpáky pokračujte ďalej po obvode kolesa. Potom vezmite do ruky šmirgľový papier, ktorý je súčasťou lepiacej sady a prejdite ním priestor duše na mieste, kde budete lepiť záplatu, aby na dušu dobre priľnula. Akonáhle máte dušu zalepenú, skontrolujte, či z nej neuniká vzduch, a môžete ju vrátiť naspäť do plášťa. Nafúknite ju len mierne na udržanie tvaru. 

Pri nasadzovaní späť do ráfika najprv zastrčte ventil, potom pokračujte po obvode kolesa. Keď máte dušu a plášť nasadené, zľahka koleso nafúknite a skontrolujte, či všetko správne sedí. Nakoniec dohustite koleso naplno a môžete pokračovať v ceste bez poruchy na bicykli. 

Ako na opravu pretrhnutej reťaze na bicykli?

Spadla vám reťaz a ste ešte veľmi ďaleko od domova? Nebojte sa, váš výlet sa nemusí skončiť práve v tej chvíli kvôli tejto poruche na bicykli. Pokiaľ nosíte pri sebe nitovač, náhradný článok, spojku alebo nit, ste zachránení. Nitovač si pripravte tak, že odkrútite poistnú maticu, aj stranu s nitovacím hrotom. Reťaz vložte do nitovača tak, aby hrot smeroval kolmo na nit. Dotiahnite poistnú maticu, zaisťujúcu polohu reťaze.

 Potom pomocou hrotu začnite vytláčať nit reťaze. Reťaz jemne zalomte, aby ste uvoľnili spoj a mohli ju rozpojiť. Ako alternatíva sa dá jeden článok vynitovať a nahradiť rýchlospojkou. Pokiaľ ju nemáte, vyberte dva články (vonkajší a vnútorný), aby ste mohli reťaz spojiť. Pri znitovávaní postupujte rovnako, len pretočte nitovač. Takáto skrátená reťaz by mala vydržať dojazd domov. 

Ako na opravu bŕzd na bicykli?

Vydávajú vaše brzdy zvláštne zvuky? Najčastejšie to býva spôsobené mastnotou. Ako to zistíte? Odmontujte koleso a skontrolujte brzdový strmeň. Práve tam sa mohla dostať mastná častica. Začnite demontážou kotúča a jeho odmastením. Použijete na to špeciálny sprej. Podobný postup zopakujte pri platničkách. Potom si vezmite brúsny papier a prejdite ním po kotúči i platničkách. Vďaka tomu budú platničky lepšie dosadať na brzdnú plochu kotúča. Ešte raz všetko odmastite a hotovo. Zvláštne zvuky pri brzdení by mali zmiznúť. A po poruche na bicykli niet ani stopy.

Poistenie bicykla – prečo sa oplatí?

Bicykel sa vám nemusí len pokaziť. V našich končinách sa pomerne dosť kradne. Pri bicykloch to nie je inak. Stačí ho na chvíľu spustiť z očí alebo mať slabý zámok. A zrazu už ho nemáte. Jedinou zárukou a stopercentnou ochranou je poistenie bicykla. V Union poisťovni si môžete vybaviť výhodné poistenie domácnosti, ktoré sa vzťahuje na celú vašu športovú výbavu. Teda aj na váš bicykel. Toto poistenie platí tiež na výletoch, takže hor sa do prírody úplne bez obáv. No či už sú vaše cesty kratšie alebo dlhšie, padne vám vhod aj vybaviť si cestovné poistenie online. Lebo viete, stať sa môže všeličo…

Zdroje:

https://blog.mall.sk/hobby/ako-za-15-minut-opravite-prepichnutu-dusu-na-bicykli-564.html

https://www.union.sk/Ako-ochranit-svoj-bicykel-pred-kradezou

https://www.slovakiabike.sk/n/ako-opravit-bicykel-najcastejsie-poruchy-a-chyby1

https://www.budcyklista.sk/2015/07/navod-oprava-retaze-na-bicykli/

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia