Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Nehoda počas turistiky: Všetko, čo musíte vedieť

Úrazy a zranenia počas turistiky
Čo patrí medzi záklandé veci, ktoré nesmú vo výbave na vysokohorkú turistiku chýbať? Ako si poradiť pri zranenniach?
Úrazy a zranenia počas turistiky

Hory a ich mohutné štíty sú krásne a nevyspytateľné zároveň. Vysokohorské oblasti sú akoby úplne iným svetom, ktorý má svoje vlastné pravidlá.

Vysokohorská turistika nie sú nákupy v obchodnom centre

Možno sa to niekomu bude zdať ako obohratá pesnička, no primeraná výbava do hôr je základ. Turistika na Slovensku je čoraz obľúbenejšia, no mnoho ľudí akoby stále nevedelo (alebo nechcelo vedieť?), že tenisky, plátenky alebo nebodaj sandále nie sú vhodnou obuvou do hôr. A to ani v lete počas horúceho počasia.
Počasie na horách sa totiž môže zmeniť z hodiny na hodinu a v mokrom teréne, navyše s premočenými nohami, sa šmýka jedna radosť.
Horskí záchranári často pomáhajú ľuďom s podvrtnutými členkami, kolenami a zraneniami horných končatín v dôsledku pádu.

Prvým krokom, ako sa vyhnúť nehode na horách, je byť dobre pripravený. V základnej výbave každého turistu by nemala chýbať:

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné. 

Čo robiť, ak dôjde k zraneniu

Hory sú nevyspytateľné a nešťastie sa ľahko môže stať aj veľmi dobre pripravenému turistovi. Ak dôjde k zraneniu, vždy sa snažte zachovať chladnú hlavu. Poskytnite zranenému nevyhnutnú prvú pomoc a volajte na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 18 300 alebo na tiesňovú linku 112. Operátorovi podajte čo najpresnejšie informácie o vašej polohe, situácii a zdravotnom stave zraneného. Ďalej postupujte podľa pokynov operátora.
TIP

Stiahnite si do mobilného telefónu aplikáciu HZS, pomocou ktorej môžete so záchranármi komunikovať formou SMS a poslať im presné GPS súradnice vašej polohy. Okrem toho aplikácia ponúka aktuálne informácie o stave turistických chodníkov, výstrahách, lavínovom nebezpečenstve a návod na poskytnutie prvej pomoci.

Nie je to len o vyvrtnutých členkoch

Fyzické zranenia tvoria len časť prípadov, kedy je nutný zásah Horskej záchrannej služby. Horskí záchranári pravidelne vyslobodzujú uviaznutých turistov, ktorí sa nevedia dostať naspäť do doliny. Turistov, ktorí zablúdili, nestihli sa vrátiť za svetla, precenili svoje schopnosti, sú vyčerpaní a nevládzu už spraviť ani krok, sú dehydrovaní, neprečítali si výstrahu a nemôžu pokračovať v ceste, pretože je chodník zavalený alebo padla lavína.

Z toho všetkého môžeme vyvodiť dva závery:

 1. Nikdy nepreceňujte svoje schopnosti a fyzickú zdatnosť. Túru si dobre naplánujte a vyrazte skoro ráno. V lete kvôli poobedným búrkam a v zime kvôli skorému stmievaniu.
  Sledujte pokyny HZS a aktuálnu predpoveď počasia. V prípade nepriaznivého počasia túru radšej odložte.
 2. Vždy majte uzatvorené poistenie do hôr, pretože naozaj nikdy neviete, kedy budete horských záchranárov potrebovať zrovna vy.
  Ak poistenie nemáte, za zásah HZS budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. A to bez rozdielu, či ste dodržiavali zákon a pokyny HZS, alebo ste si úraz a následný zásah HZS zavinili sami.

 

Verejné zdravotné poistenie vám v tomto smere veľmi nepomôže. Zdravotná poisťovňa je povinná uhradiť poskytnutie zdravotnej starostlivosti – teda ošetrenie lekárom a lieky.
To je však väčšinou tá menšia položka. Finančne nákladnejší je technický zásah HZS, keď musia záchranári zasahovať v náročnom horskom teréne. Ak je potrebný zásah vrtuľníka, faktúra sa môže vyšplhať na tisícky eur.

Technický zásah je všetko, čo nehradí zdravotná poisťovňa:

Myslite na to vždy, keď budete uvažovať kam na výlet, a rozhodnete sa vyraziť do hôr. Prvoradá je dôsledná príprava, vybavenie a poistenie pre každý prípad.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.