Zdieľať

Najčastejšie tehotenské problémy. Ako sa im vyhnúť?

najčastejšie tehotenské problémy

Tehotenská nevoľnosť je notoricky známym „vedľajším efektom“ tehotenstva. Budúcu mamu ale môže potrápiť viacero nepríjemných symptómov. Viete, ako nad nimi zvíťaziť?

najčastejšie tehotenské problémy
V článku si prečítate:

Tehotenské nevoľnosti (občas nazývané rané nevoľnosti súvisiace s raným obdobím tehotenstva) trápia v prvom trimestri približne 70 percent žien. Často práve tento signál vyvolá pozornosť okolia, a vy sa tak pravdepodobne nevyhnete otázke, či čakáte bábätko. Na rané nevoľnosti viac či menej zaberajú rôzne ľudové recepty. Toto sú najefektívnejšie z nich:

Únava

S únavou sa tehotné ženy stretávajú najmä v prvom trimestri. Ak s ňou bojujete aj vy, vyskúšajte pár tipov:

Krvácajúce ďasná

Hormonálne zmeny môžu spôsobiť, že v tehotenstve vám môžu začať krvácať ďasná a na zuboch sa bude vytvárať zubný povlak. Objednajte sa k zubárovi na preventívnu prehliadku a nezabudnite ani na pravidelnú dentálnu hygienu. Pravidelne si čistite zuby a vylúčte rafinovaný cukor. Ak vás trápi tehotenská nevoľnosť, umyte si zuby vždy aj po zvracaní.

Opuchy končatín

„Pred tehotenstvom som vyzerala ako modelka. Teraz som v 6. mesiaci a ruky a nohy pripomínajú valček na cesto,“ smeje sa Irena, ktorej sú opuchy dôverne známe. V tehotenstve vaše telo zadržiava viac vody. Opuchy môžete zmierniť viacerými spôsobmi:

Opuchy končatín, ktoré sú sprevádzané bolesťou hlavy, zvýšeným tlakom a rozmazaným videním, môžu byť príznakom preeklampsie. Ak sa u vás vyskytnú tieto symptómy, lekára vyhľadajte čo najskôr!

Návaly tepla

Teplo, teplo, horúco! Hormóny majú na svedomí nielen výkyvy nálad v tehotenstve, ale aj návaly tepla. Zmierniť ich môžete častým vetraním, nosením priedušného oblečenia či vlažnou sprchou.

Pálenie záhy

Tento symptóm nie je síce nebezpečný, avšak budúcu mamu dokáže nepríjemne potrápiť. Pálenie záhy sa môže prejaviť najmä po ťažkom a mastnom jedle. Pomôcť vám môže pozorovanie vlastného tela. Sledujte, ktoré jedlá vám robia zle a vyhnite sa hltavému jedeniu. Posledné jedlo si doprajte najneskôr dve hodiny pred spaním. Viac o tom, ako zmierniť príznaky pálenia záhy, si môžete prečítať v našom článku.

Zápcha

V tehotenstve sa zvyšuje hladina progesterónu, čo sa môže podpísať aj na zažívacích ťažkostiach. Stretáva sa s ňou 16 až 39 percent tehotných žien. Okrem hormonálnych zmien ju môžu spôsobovať výživové doplnky s obsahom železa, sedavý životný štýl, konzumácia nezdravých jedál, dokonca aj rastúci plod, ktorý tlačí na črevá. Tak teda, čo s tým?

Pokiaľ sa rôzne nepríjemnosti sprevádzajúce vaše tehotenstvo stupňujú, prekonzultujte ich s lekárom. Môžu byť príznakmi závažnejšieho zdravotného problému.

Zdroje:

BELLEFONDS, COLLEEN, 2020. “7 Tips for Fighting Fatigue.” What to Expect. 2020. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z whattoexpect.com

GALAN, NICOLE. 2019. “Constipation in Pregnancy: Causes, Treatments, and Home Remedies.” February 6, 2019. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z medicalnewstoday.com

Lee, Noel M., and Sumona Saha. 2011. “Nausea and Vomiting of Pregnancy.” Gastroenterology Clinics of North America 40 (2): 309–34. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z https://doi.org/10.1016/j.gtc.2011.03.009

OLSON, REGAN. 2019. “Pregnancy: Can Fatigue Be a Sign of a Health Problem? | Banner.” 2019. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z bannerhealth.com

VILLINES, ZAWN. 2020. “Heartburn during Pregnancy: Causes and Treatments.” April 29, 2020. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z medicalnewstoday.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.