Zdieľať

Čakáte bábätko? Toto sú najdôležitejšie tehotenské míľniky

tehotenské míľniky

Od pozitívneho testu po pôrod je pomerne dlhá a neraz aj náročná cesta. Ktoré sú najdôležitejšie míľniky tehotenstva?

tehotenské míľniky
V článku si prečítate:

Pozitívny tehotenský test

Pretože ten je tou prvou lastovičkou toho, že vaše snaženie nebolo márne. Na ten moment, kedy ste si na teste našli pozitívny výsledok, len tak ľahko nezabudnete. Možno ste trošku v šoku, nemôžete tomu uveriť. A to aj vtedy, ak tehotenstvo nie je plánované. Ste na začiatku jedinečnej cesty. Každé tehotenstvo je iné, prináša nové zážitky a skúsenosti. Tak si to užite. Ak sa ešte len chystáte urobiť si tehotenský test, prečítajte si, ako na to. Nie je to žiadna veda!

Prvá návšteva u gynekológa

To, čo vám prezradil tehotenský test, ešte potvrdí lekár. Trošku počkajte. Na vyšetrenie vám stačí ísť najskôr dva týždne po meškaní menštruácie, najneskôr mesiac po meškaní. Gynekológ vám urobí vstupné vyšetrenie, počas ktorého vám potvrdí pozitívnu správu. Pomocou ultrazvuku zistí, či všetko prebieha tak, ako má, a vy budete možno dokonca možnosť počuť, ako bábätku bije srdiečko.

Oznámenie tehotenstva blízkym

S najväčšou pravdepodobnosťou máte oznámenie tehotenstva partnerovi už za sebou. Pokiaľ ale chcete partnerovi oznámiť tehotenstvo originálnym spôsobom, prezradíme vám zopár tipov. Po partnerovi nasleduje rodina. Oznámenie tehotenstva býva pekný okamih, ktorý všetkých spojí.

Ukončenie prvého trimestra

Obdobie prvého trimestra u budúcich mám vzbudzuje najväčšie obavy. Je s ním spojené vyššie riziko potratu. Po ukončení prvého trimestra toto riziko výrazne klesá. V tomto období vám môže začať vykúkať bruško, pomaly miznú ranné nevoľnosti a vy si začnete tehotenstvo viac užívať. Možno si kúpite prvé tehotenské šaty či nohavice, pretože zistíte, že rifle vás už začínajú nepríjemne tlačiť.

Prvé pohyby

Najprv budete mať pocit, že sa vám to len zdá. V brušku budete cítiť drobné chvenie. To sa bude opakovať a naberať na intenzite. Z jemného chvenia postupujúcim tehotenstvom vzniknú silné kopance, ktoré sa nedajú nevšimnúť. Ak čakáte prvé dieťatko, prvé pohyby bábätka môžete zaregistrovať okolo 20. týždňa tehotenstva. Partner pohyby bábätka pocíti až o pár týždňov.

Zistenie pohlavia

Kto sa to tam skrýva? Zatiaľčo niektoré páry sa nechajú prekvapiť a pohlavie bábätka sa dozvedia až po narodení, iné chcú vedieť pohlavie čím skôr. „Nedočkavci“ môžu využiť služby genetických laboratórií, ktoré dokážu zistiť pohlavie bábätka z krvi budúcej mamy už od 10. týždňa gravidity. Môžete si počkať aj na ultrazvukové vyšetrenie, ktoré vám to približne od 20. týždňa tehotenstva dokáže prezradiť. Zistenie pohlavia bábätka veľa žien považuje za jeden z najdôležitejších tehotenských míľnikov. Iné páry zase túto otázku vôbec neriešia, považujú za najdôležitejšie to, aby sa im narodil zdravý človiečik.

Začiatok tretieho trimestra

Je to dôležitý moment, ktorý vám oznámi, že sa (konečne) dostávate do tretej tretiny. Aj keď sa vám môže zdať, že termín pôrodu je v nedohľadne, utečie to ako voda. Únava sa viac bude hlásiť o slovo, taktiež opuchy nôh. Môžete sa cítiť nemotorne a nepríťažlivo. Vydržte! Ďalší dôležitý míľnik máte za sebou!

Začiatok pôrodu

Dočkali ste sa. Prvé predpôrodné kontrakcie alebo termín sekcie dávajú zreteľne najavo, že chvíľa, na ktorú ste tak dlho čakali, je tu. Pôrod býva náročný a vyčerpávajúci. Možno máte aj strach a obavy. Ste ale silná, dokážete to!

Prvá pusa, prvý dotyk

Po pôrode sa konečne stretávate s bábätkom. Stali ste sa mamou. Srdečne blahoželáme! Na prvé stretnutie s dieťatkom sa jednoducho nedá zabudnúť!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.