Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Pálenie záhy v tehotenstve. Skvelé tipy, ktoré vám pomôžu zmierniť jeho priebeh

pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy dôverne pozná 8 z 10 budúcich mamičiek. Zvyčajne sa objavuje v druhom trimestri, pričom s rastúcim bruškom sa nepríjemné príznaky môžu čoraz viac hlásiť o slovo. Ukážeme vám, čo s tým.

pálenie záhy v tehotenstve
V článku si prečítate:

Čo spôsobuje pálenie záhy a ako sa mu vyhnúť?

Hlavne pomaly

V tehotenstve vás neraz môže prepadnúť záchvat vlčieho hladu, pri ktorom budete do seba pchať piate cez deviate. Tento prehrešok sa môže čoskoro prejaviť nepríjemným pálením záhy. Preto si pri jedení doprajte čas. Miesto plného taniera si jedlo rovnomerne rozdeľte do 5 až 6 menších porcií. Noste so sebou prvú pomoc vo forme zdravej desiaty. Zachráni vás, ak sa náhodou niekde zdržíte dlhšie, než ste predpokladali.

Vyhýbajte sa háklivým jedlám

Ak vás trápi pálenie záhy už nejaký ten čas, skúste preskúmať, po ktorom jedle sa vám zhoršuje stav. Medzi najčastejších „vinníkov“ pálenia záhy patrí:

Vydržte a vylúčte ich aspoň načas z jedálnička. Uvidíte, že to bude stáť za to!

Dajte si žuvačku

Najlepšie bez cukru. Jedna zaujímavá štúdia dokázala, že žutie žuvačky do 30 minút po jedle zmierňuje pálenie záhy. A v čom tkvie tajomstvo? Vo zvýšenej produkcii slín. Práve tie pomáhajú neutralizovať žalúdočné kyseliny.

Pite v správnom čase

Dostatočná hydratácia je základ. Zvýšte príjem tekutín najmä v dopoludňajších hodinách. Vďaka tomu zabránite pocitu smädu. Aspoň hodinu pred jedlom, po jedle a počas jedla nepite. Inak by sa záha čoskoro začala hlásiť o slovo.

Nájdite si drobnú aktivitu

Aj vás to po dobrom obede ťahá do postele? Namiesto spánku si dajte niekoľkominútovú prechádzku, alebo sa trošku popreťahujte. Ležanie na chrbte ihneď po jedle môže zhoršiť nepríjemné príznaky. Ak si chcete oddýchnuť, radšej si sadnite. Pokiaľ chcete predsa len oddychovať v posteli, nezabudnite si podložiť hornú časť tela vankúšmi.

Dodržujte trojhodinové pravidlo

Ísť spať s plným žalúdkom dá poriadne zabrať tráveniu. Odborníci odporúčajú budúcim mamám držať sa trojhodinového pravidla – nejesť a nepiť minimálne 3 hodiny pred spaním. Zmiernite tým pálenie záhy, uľahčíte tráveniu, a lepšie si oddýchnete, pretože nebudete musieť ustavične behať na záchod.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Vyskúšajte zázvor, kurkumu a spol. 

Zázvor je všestranný pomocník, ktorý pomáha nielen proti rannej nevoľnosti, ale aj proti páleniu záhy. Čaj zo zázvoru dokáže výrazne zmierniť nepríjemné príznaky. Obľúbenou babskou radou je aj pohár horúceho mlieka, do ktorého si pridáte trošku kurkumy. Túto zmes si môžete osladiť lyžičkou medu.

Ďalšou obľúbenou radou našich starých mám je pitie vody s kuchynskou sódou. Dnes sa však už príliš neodporúča, kvôli dráždeniu žalúdočnej sliznice.

Náročné aktivity prenechajte iným

Vysávanie, umývanie okien či iné náročné práce pokojne prenechajte ostatným členom rodiny. Najmä po jedení môže nadmerná fyzická aktivita zhoršiť pálenie záhy.

Vraví sa, že jediným zaručeným liekom na pálenie záhy v tehotenstve je pôrod. Toto tvrdenie má niečo do seba. Pôrodom pomaly odznie väčšina nepríjemných tehotenských symptómov. Všetky komplikácie však stoja za to, pretože na konci vás čaká tá najkrajšia odmena.

Zdroje:

BEVINETTO, Gina. 5 Foods That Cause Heartburn During Pregnancy. Parents [online]. [cit. 2021-03-04]. Dostupné z: parents.com

Heartburn During Pregnancy: Heartburn During Pregnancy: Causes and Treatment. American pregnancy [online]. 2018 [cit. 2021-03-04]. Dostupné z: americanpregnancy.org

MOAZZEZ, R., D. BARTLETT a A. ANGGIANSAH. The Effect of Chewing Sugar-free Gum on Gastro-esophageal Reflux. Journal of Dental Research [online]. 2005, 84(11), 1062-1065 [cit. 2021-03-04]. ISSN 0022-0345. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

MURRAY, Caroline. 7 Home Remedies for Heartburn. Health [online]. 04. ,1. 2021 [cit. 2021-03-04]. Dostupné z: health.com

Indigestion and heartburn in pregnancy. NHS [online]. 2020 [cit. 2021-03-04]. Dostupné z: nhs.uk

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.