Zdieľať

8 účinných tipov, ako sa v tehotenstve vyspať doružova

oddych a spánok počas tehotenstva

Rastúce bruško, bolesť krížov, pálenie záhy či kolotoč myšlienok, ktoré vzbudzujú obavy. Tehotenstvo býva málokedy obdobím kvalitného spánku. Niektoré veci sa však dajú ovplyvniť tak, aby si budúca mama pospala predsa len o čosi viac.

oddych a spánok počas tehotenstva
V článku si prečítate:

Veľa oddychu a spánku je počas celého tehotenstva dôležitým faktorom ovplyvňujúcim zdravie matky aj vyvíjajúceho sa plodu. Pravdou však je, že ako tehotenstvo plynie, spánok sa často stáva čoraz ťažšie dosiahnuteľnou métou. Najmä v noci.

1. Pite počas dňa dostatok tekutín

Ak vás nutkanie na malú potrebu vytiahne z postele aj niekoľkokrát za noc, skúste zmeniť taktiku. Dostatok tekutín si doprajte počas dňa, a to najmä v dopoludňajších hodinách. Pokiaľ sa chcete vyhnúť nočným návštevám toalety, 2 až 3 hodiny pred spaním nepite. Aspoň nie väčšie množstvá vody a močopudných tekutín. V tehotenstve je dôležité obmedziť aj príjem kofeínu, ktorý má stimulujúci účinok a môže byť príčinou vašej nespavosti. Podľa odborníkov by denné odporúčané množstvo nemalo presiahnuť 200 mg. Káva má aj močopudné účinky.

2. Bez stresu

Negatívne myšlienky a každodenné drobné starosti sa miešajú s očakávaním príchodu dieťatka. Čím je bližšie termín pôrodu, tým sú väčšie aj obavy. Aj keď sa pokojný spánok môže zdať ako nesplniteľná misia, zahoďte aspoň na čas všetky problémy za hlavu. Spíšte si všetky vaše obavy. Na papieri sa vám možno nebudú zdať až také hrozivé. Aj partner môže byť pre vás vynikajúcou oporou. Otvorene mu porozprávajte, čo vás trápi. Pomôže vám vytvoriť si nadhľad.

3. Zostaňte cez deň aktívna

Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné problémy, choďte sa počas dňa aspoň na pár minút prejsť. Prechádzka vám pomôže vyvetrať hlavu, a zároveň neprídete o kondičku. Niekedy problém so spánkom počas tehotenstva môže mať na svedomí nedostatok aktivity počas dňa. Aj malá zmena urobí veľa.

4. Nájdite si správnu polohu

„Počas tehotenstva mi najviac prekážalo, že som nemohla spať na bruchu. Dovtedy to bola moja najobľúbenejšia poloha. Keď som zistila, že som tehotná, začala som spávať na chrbte. Muž sa musel odsťahovať do obývačky, vraj som neuveriteľne chrápala,“ smeje sa Danka. Ak rady spávate na chrbte, polohu nemusíte meniť počas prvého trimestra. V druhom a treťom trimestri však odborníci odporúčajú uprednostniť polohu na ľavom boku. Bábätku tak zabezpečíte optimálny prítok krvi. Spávate radšej na pravom boku? Nič sa nedeje! Štúdia z roku 2019 ukázala, že táto poloha je bezpečná aj pre vás, aj pre bábätko.

5. Vyskúšajte tehotenský vankúš

Môžete si ním podložiť rastúce bruško, dať ho za chrbát alebo pod vankúš. Fantázii sa medze nekladú. Určite je to investícia, ktorú oceníte najmä vo vyšších štádiách tehotenstva.

6. Odolajte tehotenským chutiam

A to najmä vo večerných hodinách. V tehotenstve môžete mať chuť aj na čudesné kombinácie. Miesto ťažkých jedál uprednostnite malú drobnosť. S plným žalúdkom sa predsa len zaspáva o dosť ťažšie. Zásobte sa zdravými maškrtami, ktoré vám zbytočne nezaťažia žalúdok:

• kvalitná horká čokoláda;

• ovocie;

• sušené ovocie;

• nesolené orechy;

• celozrnné tyčinky.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ktorým potravinám je lepšie sa v tehotenstve radšej vyhnúť? Prečítajte si v našom článku!

7. Vyhraďte si posteľ len na spánok

Keď sa vaša posteľ zmení na home office, jedáleň aj kozmetický salón, môže sa to negatívne podpísať aj na kvalite večerného spánku. Spálňa pre vás už nebude spojená len so spánkom či príjemnými chvíľami s partnerom, ale s mnohými drobnými aktivitami.

8. Nesiľte to

Ak sa vám nepodarí zaspať do 20 až 30 minút, tak radšej vstaňte z postele a choďte do vedľajšej izby. Prečítajte si pár strán z knihy, alebo sa pustite do inej činnosti, ktorá vám zaberie maximálne 15 minút času. Prepnete tak pozornosť a nebudete myslieť na to, že nemôžete spať. Po tomto intervale to skúste znova.

Spálňu pred spaním poriadne vyvetrajte a ak sa dá, zatiahnite závesy či žalúzie. Platí staré známe pravidlo: „Čím väčšia tma, tým lepší spánok.“ V tme náš organizmus začne produkovať viac melatonínu a vám sa tak bude spať oveľa lepšie.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.