Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Sedem potravín a látok, ktorým sa v tehotenstve vyhnite oblúkom

niektoré potraviny sú v tehotenstve nebezpečné

„Tehotná žena by si mala dopriať všetko, na čo má chuť!“ Aj tak znie jedna z obľúbených rád starých mám. Je to však mýtus. Pozrite si zoznam potravín, ktoré by ste mali počas tehotenstva vyradiť zo svojho jedálnička.

niektoré potraviny sú v tehotenstve nebezpečné

1. Nedovarené mäso

Máte chuť na poriadny tatarák? Počas tehotenstva si radšej nechajte zájsť chuť. Konzumácia surového či nedovareného mäsa zvyšuje riziko vzniku potravinovej infekcie, ktorá môže mať v tehotenstve vážny priebeh. Ohrozí nielen vás, ale aj bábätko. Miesto steaku či tataráku dajte prednosť dostatočne tepelne upravenému kuraciemu, morčaciemu či hovädziemu mäsu.

2. Surové vajíčka

Tie sa z tehotenského jedálnička vyraďujú z jediného dôvodu. Nedostatočná alebo dokonca žiadna tepelná úprava vajec zvyšuje riziko salmonelózy. Dajte si pozor aj na majonézu, najmä počas letných mesiacov. Aj tá sa robí zo surových vajec. Naopak, konzumáciou praženice, vajíčok na tvrdo alebo volského oka nepokazíte nič.

3. Surové ryby

Pre milovníčky sushi, morských plodov či ustríc môže byť obdobie tehotenstva poriadnou výzvou. Keďže všetky tieto pochúťky sú pripravované zo surových rýb, budúce maminy ich musia na nejaký čas vylúčiť zo svojho jedálnička. Súvisí to s rizikom vzniku vírusových, bakteriálnych a parazitických infekcií. Niektoré z nich majú len mierny priebeh a môžu spôsobiť len slabosť alebo dehydratáciu, iné môžu vážne poškodiť plod.

Taktiež obmedzte konzumáciu rýb, ktoré majú zvýšený obsah ortuti. Patria medzi ne žralok, kráľovská makrela, mečúň či tuniak krídlatý. Ak máte chuť na tuniaka, pokojne si ho dajte, len dbajte na správnu mieru. Odporúčaná dávka pre budúce mamy predstavuje dve až tri porcie rýb týždenne. Dajte prednosť rybám s nízkym obsahom ortuti, ako sú losos, sardinky, slede alebo makrely.

4. Alkohol

Áno, aj jeden pohárik vína počas tehotenstva môže bábätku uškodiť. V tehotenstve buďte zásadová a nedajte sa nalomiť okolím len zo slušnosti. Ide o vaše dieťatko, pre ktoré je alkohol toxický. Bábätko prijíma cez placentu všetko. Alkohol nie je výnimkou. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa alkoholu už počas snaženia sa o dieťatko. Pitie alkoholu v prvom trimestri zvyšuje riziko potratu a nepriaznivo vplýva na vývoj plodu. Preto by mal byť alkohol počas tehotenstva absolútnym tabu.

5. Nepasterizované mliečne výrobky

Pasterizáciou sa ničia choroboplodné mikroorganizmy v mlieku či iných mliečnych výrobkoch. Nepasterizované mliečne výrobky sú síce chutné a zdravé, pretože napomáhajú obnoveniu prirodzenej mikroflóry v črevách, no počas tehotenstva môžu byť pôvodcom listeriózy, vážnej potravinovej infekcie. V tehotenstve radšej nekonzumujte:

Štúdia z roku 2010 ukázala na nižšie riziko prenosu bakteriálnych infekcií z nepasterizovaných mliečnych výrobkov oproti minulosti, a to najmä vďaka prísnejším hygienickým normám. Napriek tomu budúce matky majú až o 20-krát vyššie riziko nákazy bakteriálnou infekciou. Dobrá správa je, že tvrdé syry, mäkké nezrejúce syry cottage cheese a tvaroh si môžete bez obáv vychutnať.

6. Niektoré bylinky

Bylinky môžu byť nielen liekom, ale aj jedom. V tehotenstve akékoľvek zdravotné ťažkosti radšej konzultujte s lekárom, pretože nekontrolované pitie bylinkových čajov by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku. Najviac nežiaducich účinkov počas tehotenstva majú tieto bylinky:

7. Kofeín

Kofeín síce nie je pre budúce mamy vyslovene zakázaný, no ak patríte medzi silné kávičkárky, budete ho musieť v tehotenstve výrazne eliminovať. Priemerná šálka kávy obsahuje približne 95 mg kofeínu. Samozrejme, v silnejšej káve je ho oveľa viac. Počas tehotenstva by množstvo prijatého kofeínu nemalo presiahnuť 200 mg denne. Zvýšený príjem kofeínu zvyšuje riziko potratu. Jedna až tri šálky kávy denne sú však podľa väčšiny odborníkov bezpečné.

Zdroje:

Pregnancy nutrition: Foods to avoid during pregnancy. Mayo Clinic [online]. 31. 12. 2019 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: mayoclinic.org

Foods to Avoid When Pregnant. American Pregnancy Association [online]. 01. 10. 2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: americanpregnancy.org

Tam C, Erebara A, Einarson A. Food-borne illnesses during pregnancy: prevention and treatment. Can Fam Physician. 2010 Apr;56(4):341-3. PMID: 20393091; PMCID: PMC2860824. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

BJARNADOTTIR, Adda. 11 Foods and Beverages to Avoid During Pregnancy – What Not to Eat. Healthline [online]. 13. 08. 2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: healthline.com

FOODS TO AVOID OR LIMIT DURING PREGNANCY. March of Dimes [online]. [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: marchofdimes.org

Pregnancy and fish: What’s safe to eat?: 13. 07. 2019. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: mayoclinic.org

Morgan S, Koren G, Bozzo P. Is caffeine consumption safe during pregnancy? Can Fam Physician. 2013 Apr;59(4):361-2. PMID: 23585600; PMCID: PMC3625078. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.