Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Aké sú príznaky tehotenstva pred očakávanou menštruáciou?

príznaky tehotenstva ešte pred vynechaním menzesu, že s testom v ruke telefonuje

O tehotenstve vás telo môže informovať rôznymi spôsobmi. Niekedy dokonca ešte pred termínom (ne)očakávanej menštruácie.

príznaky tehotenstva ešte pred vynechaním menzesu, že s testom v ruke telefonuje

Implantačné krvácanie

Mierne hnedasté krvácanie sa väčšinou objavuje 6 až 12 dní od ovulácie a môže nasvedčovať tomu, že vo vašom vnútri vzniká nový život. Toto špinenie môže byť spojené aj s miernymi kŕčmi v podbrušku. Občas si ženy implantačné krvácanie mýlia s menštruáciou. A to najmä vtedy, keď majú nepravidelný cyklus.

Prsia vyzerajú akosi inak

Nemôžete ani vystáť dotyky na prsiach, ktoré sú napäté na prasknutie? Nielen to patrí k skorým príznakom tehotenstva. Môžete si dokonca všimnúť, že aj dvorec bradaviek je akýsi tmavší. Súvisí to s hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza už v skorom štádiu tehotenstva.

Zvýšená produkcia vaginálneho sekrétu

Začiatok tehotenstva je často spojený so zvýšenou tvorbou vaginálneho výtoku. Pokiaľ nezapácha a nepridruží sa k nemu pálenie či svrbenie, je to v úplnom poriadku. Nadprodukcia výtoku zohráva dôležitú úlohu. Chráni vás pred vaginálnou infekciou.

Teplo, teplo, horúco!

Ak ste si počas cyklu pravidelne merali bazálnu teplotu, zbystrite pozornosť, keď nezačne klesať. V gravidite ostane zvýšená približne 2 týždne. Aj subjektívne môžete pociťovať návaly tepla. Napriek tomu, že je v miestnosti zima, vás zalieva teplo, alebo sa strieda s pocitom chladu.

Ako na hojdačke

Raz sa budete „vznášať nad zemou“ a o pár minút na to sa budete chcieť naopak zakopať hlboko pod čiernu zem. Aj takéto výkyvy nálad môžu byť skorým príznakom tehotenstva. Mnohé tehuľky zaznamenávajú aj zmenu sexuálneho apetítu. V jeden večer môžete prekvapiť partnera neuveriteľnou sexuálnou chuťou, na druhý deň môže byť sex to posledné, na čo máte chuť.

Pocit, že na vás niečo lezie

Únavu, upchatý nos, bolesti svalov a kĺbov či celkovú slabosť nemusí mať na svedomí len začínajúce ochorenie. Tieto symptómy sa môžu prejaviť aj na začiatku tehotenstva. Ak sa necítite dobre, zalezte do postele so šálkou čaju a dobrou knihou. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, liekom sa radšej vyhnite, prípadne pre istotu navštívte lekára.

Kovová pachuť v ústach

Máte pocit, akoby ste mali v ústach kovovú mincu? Aj to môže byť pozitívny signál. Až 93 percent žien sa počas tehotenstva stretáva s dysgeúziou, čiže zmenou chuti. Je to prirodzené. V tehotenstve sa mení takmer všetko a zmysly nie sú výnimkou: „Hneď som vedela, že som tehotná. Zrazu som dostala neuveriteľnú chuť na pomaranče, hoci inokedy mi vôbec nechutia. Mám tri deti a keď som si išla kúpiť pomaranče, zastavila som sa aj v lekárni po tehotenský test. Vždy ukázal pozitívny výsledok,“ delí sa Ľubica.

Častejšie chodíte na toaletu

Neustále chodenie na malú potrebu je jedným z bežných tehotenských príznakov, teda ak vylúčite možný zápal močových ciest. Frekventované močenie sa väčšinou začne prejavovať až okolo 6. týždňa tehotenstva, ale niektoré tehuľky ho zaregistrujú ešte pred termínom očakávanej menštruácie.

Nádej umiera posledná

V prípade, že sa o bábätko snažíte už dlhšie, je náročné všetko nechať tak a prestať sa sledovať. Napätie v prsiach, nafukovanie či výkyvy nálad môžu byť prejavmi nielen tehotenstva, ale aj predmenštruačného syndrómu. Preto si dovoľte aspoň občas všetko nechať tak a užívať si život. A pamätajte na to, že tehotenstvo vám s istotou potvrdí až lekár.

Zdroje:

STOPLER, Melissa. Early Pregnancy Signs and Symptoms [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: www.medicinenet.com

SCACCIA, Annamarya. Weird Early Pregnancy Symptoms No One Tells You About [online]. 3. 1. 2018 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: www.healthline.com

O´CONNOR, Amy. Metallic Taste During Pregnancy (Dysgeusia): 11. 05. 2019. What To Expect [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: www.whattoexpect.com

GUNSBERG, Kierstin. 6 Weird, Early Pregnancy Symptoms Before Your Missed Period: 11. 05. 2019. What To Expect [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: www.whattoexpect.com

9 unusual and early signs of pregnancy. Bounty [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: www.bounty.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.