Zdieľať

Lymská borelióza: V čom je iná ako kliešťová encefalitída?

Kliešte prenášajú aj lymskú boreliózu
Kliešte prenášajú rozmanité nebezpečné ochorenia. Patrí medzi ne aj lymská borelióza. Čo všetko by ste o nej mali vedieť?
Kliešte prenášajú aj lymskú boreliózu
V článku sa dočítate

Boli ste na prechádzke v lese, či len v parku? Pozitívna energia sa môže ľahko zvrtnúť, keď si doma zabudnete skontrolovať telo. V jarnom a jesennom období sa totiž začína invázia kliešťov.

Prisaté kliešte sú nielen nepríjemné, ale niektoré druhy prenášajú baktérie, spôsobujúce vážne ochorenie – lymskú boreliózu. Ide o nebezpečnú infekciu, s ktorou sa nikto z nás nechce zapliesť.

0 %
Príspevok

Vrátime vám 50 % z ceny očkovania proti kliešťovej encefalitíde. 

Čo je lymská borelióza?

Lymskú boreliózu vyvolávajú 4 druhy baktérií, predovšetkým Borrelia burgdorferi a Borrelia mayonii. Ďalšie dve, Borrelia afzelii a Borrelia garinii, úradujú hlavne v Európe a v Ázii.

Lymskú boreliózu neprenáša každý kliešť, len infikovaný. Najnebezpečnejší je kliešť s čiernymi nohami – Ixodes scapularis alebo Ixodes pacificus.

Kliešte často zostávajú na pokožke celé hodiny, až potom sa zahryznú. Spočiatku nie sú väčšie ako špendlíková hlavička, preto ich zvyčajne objavíme, až keď pijú krvi.

Lymská borelióza: príznaky

Príznaky lymskej boreliózy sa väčšinou objavujú v etapách, no niekedy sa aj prekrývajú. Na mieste uhryznutia sa objaví malá červená hrčka, podobná štípancu od komára.

Uhryznutie kliešťom je bežná vec, neznamená to hneď lymskú boreliózu. Pripomeňme si, že kliešť musí byť infikovaný.

Jednoznačné príznaky lymskej boreliózy nastupujú zhruba po mesiaci od infikovania, ale môže to byť aj oveľa skôr.

Typická je červená vyrážka

Po 3 až 30 dňoch od uhryznutia kliešťom, sa vytvára červená kruhová oblasť, ktorá je uprostred vyblednutá – eryhema migrans (migrujúce začervenanie).

Vyrážka sa potom v ďalších dňoch rozširuje, a niekedy sa zväčší až na 30 centimetrov. Vyrážka nesvrbí, nebolí, ale býva teplá na dotyk.

Vyrážku sprevádzajú ďalšie príznaky:

Ak tieto miernejšie príznaky nijako neriešime (neliečime), v ďalších týždňoch pribúdajú vážnejšie symptómy. V prvom rade – vyrážka sa rozširuje po celom tele. No nebezpečnejšie sú tieto stavy:

Kedy vyhľadať lekára?

Jednoznačne vtedy, ak ste si našli kliešťa, vybrali ho, no začali sa problémy. Našťastie len menšina uhryznutí kliešťom vedie k borelióze.

Čím dlhšie však zostane kliešť zavŕtaný, tým je väčšie riziko infekcie. Ak je prisatý menej ako 36 až 48 hodín, infekcia je málo pravdepodobná, a to aj v prípade, že bol nakazený.

Lekára vyhľadajte aj vtedy, keď počiatočné príznaky vymizli, lebo to neznamená, že zmizla aj choroba. Navyše, kliešte prenášajú aj ďalšie ochorenia – napr. babeziózu, či kliešťovú encefalitídu.

Liečba boreliózy je účinnejšia, ak sa začne včas. Používajú sa 4 typy antibiotík: penicilínové antibiotiká, aminopenicilíny, tetracyklíny a cefalosporíny.

VEDELI SE, ŽE ...

Mali ste už lymskú boreliózu? Nepredpokladajte, že ste imúnni. Na túto infekciu môžete ochorieť aj viackrát!

VEDELI SE, ŽE ...

Kliešte nás najviac ohrozujú od apríla do novembra.

Ako vybrať kliešťa?

Zabudnite na staré rady, že kliešťa máme najskôr „zadusiť“ masťou, olejom alebo mydlovou vodou, a potom vybrať krúživým pohybom. Takto iba podporíme, aby kliešť vyvrátil obsah svojich útrob do našej krvi.

Dodržte tento postup:

 1. Kliešťa jemne uchopte pinzetou, čo najbližšie k povrchu pokožky.
 2. Vyťahujte ho opatrne a rovnomerne, ťahom smerom nahor.
 3. Keď kliešťa vyberiete, spláchnite ho do toalety, alebo vložte do alkoholu. Kliešťa nestláčajte, ani nedrvte!
 4. Miesto uhryznutia ošetrite dezinfekčným prípravkom.


Ak si nie ste istí, že ste vybrali celého kliešťa, navštívte lekára. Neraz zostane v pokožke hlavička alebo iná časť, ktorú vyberie asi iba lekár.

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza: Aký je rozdiel?

Aj keď sa tieto ochorenia javia ako veľmi podobné a obe prenášajú kliešte, je tu mnoho rozdielov. Kým lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie, kliešťovú encefalitídu vírus.

Obe ochorenia, ak ich neliečime alebo liečime neskoro, majú vážne následky, často celoživotné. Kliešťová encefalitída napáda centrálny nervový systém – ide o tzv. zápal mozgových blán.

Keďže encefalitída je vírusové ochorenie, antibiotiká nie sú účinné. V ťažších prípadoch sa používajú protizápalové lieky.

Pamätajte si, že aj pri nekomplikovanom priebehu budete na 3 – 4 mesiace vyradení z pracovnej činnosti. Toto sú hlavné príznaky kliešťovej encefalitídy:

Očkovanie proti encefalitíde

Rozdiel medzi boreliózou a encefalitídou je aj v odbornej prevencii. Pred kliešťovou encefalitídou sa vieme ochrániť očkovaním, teda nielen repelentom či dlhými rukávmi.

Očkovanie proti encefalitíde pozostáva z 3 dávok, ktoré dostanete v priebehu pol roka. Union zdravotná poisťovňa vám uhradí 50 % z ceny vakcín.

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651

https://www.cdc.gov/lyme/index.html

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/arthritis-lyme-disease

https://www.cdc.gov/lyme/removal/index.html

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia