Zdieľať

Spoločné zážitky menia svet: kreatívne aktivity pre dospelých vás vytrhnú zo sivých dní

kreatívne aktivity pre dospelých
Obdobie pandémie nám ukázalo, aké negatívne vplyvy prináša osamelosť. Sila spoločných zážitkov s priateľmi, rodinou, kolegami či známymi je mohutná. Bez nich rastie počet psychických problémov, úzkostí, depresií, stráca sa chuť do života. Najcennejšie zo všetkých aktivít, ktoré môžete robiť spolu s ostatnými, sú zážitky zahŕňajúce tvorivosť. Prečo?
kreatívne aktivity pre dospelých
V článku si prečítate:

Spoločné chvíle s inými osobami osviežia váš deň, zbavia vás mučivej samoty alebo myšlienok, ktorými sa trápite, keď ste sami. Okrem samotného rozptýlenia prinášajú pozitívnu motiváciu, radosť a príjemné pocity. Nie je to len o psychike či dobre strávenom čase. Dnes už vieme, že psychika veľmi intenzívne ovplyvňuje naše celkové zdravie.

Akú funkciu má kreativita v našich životoch?

Tvorivosť vám pomôže nájsť hlbší zmysel života. Má silný pozitívny vplyv na emocionálnu, psychickú aj fyzickú pohodu. Stimulácia rôznych oblastí mozgu je veľmi dôležitá, a to v akomkoľvek veku – od detstva až po starobu.

Kreslenie, tanec, maľovanie či hranie na hudobný nástroj sú len niektoré zo spôsobov, ktorými podporíme zdravie tela a mysle. Ak sa im venujeme v spoločnosti priateľov, čerpáme ešte ďalšie pozitíva smerujúce k životnej spokojnosti. Tu sú dôkazy:

Cibrí myseľ

Tvorivé aktivity vplývajú pozitívne na ľudský mozog v mnohých oblastiach. Podporujú nekonvenčné myslenie, ktoré pomáha stimulovať ľavú aj pravú stranu mozgu.
Maľovanie a kreslenie stimulujú koordináciu ruka-oko, čo aktivuje pravú stranu mozgu a pomáha zlepšovať motorické schopnosti.

Podobne dokážu tanec a hra na hudobný nástroj zlepšiť pamäť a kognitívne funkcie umiestnené na ľavej strane mozgu. Keď robíme rôznorodé kreatívne aktivity, skvalitňujeme prepojenie medzi oboma hemisférami mozgu a zároveň si aj zlepšujeme duševné zdravie.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Zlepšuje náladu

Je priam neuveriteľné, ako rýchlo sa vám zlepší nálada, keď začnete pracovať na svojom kreatívnom projekte. Nemusíte byť žiaden umelec či umelkyňa, ale uvoľnenie tvorivej stránky vašej osobnosti je naplňujúci a povznášajúci spôsob, ako zmeniť každodennú rutinu.

O to viac, ak prežívate stresujúce obdobie. V tvorivosti sa ukrýva aj zdravá dávka sebavyjadrenia – vytvárate originálne dielo, ktoré nikto iný nespraví tak ako vy. Okrem toho, že si uvoľníte negatívnu energiu a nazbierané napätie, budete sami seba vnímať pozitívnejšie.

Šírenie výsledkov práce medzi ľudí a zachytávanie pozitívnych reakcií je ako pohladenie, ktoré vám možno práve teraz chýba. Dôležité je predchádzať negatívnym reakciám osôb, ktoré chcú schválne dráždiť a ubližovať.

Isté je, že cvičením nového tanečného pohybu alebo priložením pera na papier si časom rozviniete tvorivé schopnosti a zvýšite sebavedomie. Po dokončení projektu nadobudnete pocit úspechu a hrdosti na dobre vykonanú prácu.

Zmierňuje úzkosť a stres

Boli ste už niekedy takí ponorení do tvorivej aktivity, že ste stratili pojem o čase? Určite ste netušili, akú láskavosť robíte svojmu duševnému zdraviu. Umelecké vyjadrenie vám pomôže precvičiť si sústredenie. Zároveň zabudnete na každodenné pracovné stresy, výčitky a rôzne iné problémy – budete sa cítiť pohodlnejšie.

Tvorivé aktivity pomáhajú bojovať proti úzkosti aj tým, že aktivujú časti mozgu, ktoré spracúvajú emócie. Hudba a umenie pomáhajú upokojiť mozgovú činnosť a dostanú emócie do harmonického stavu.

Rovnako aj pocit zmysluplnosti a naplnenia po skončení práce pomáha znížiť stres a nepokoj vo všetkých stránkach života.

Zdroj: Adobe Stock

Bojuje proti depresii

Aktivity pre dospelých v kolektíve sú úžasným liekom proti depresii a osamelosti. Ak pociťujete emocionálnu úzkosť, vyskúšajte prihlásiť sa na tanečné kurzy, kurzy maľovania alebo iných spoločenský aktivít. Základom k úspechu je prekonať počiatočnú nechuť – tá najčastejšie vyplýva zo samotnej podstaty depresie, a ak ju neprekonáte, vtiahne vás ešte hlbšie.

Skicovanie a zapisovanie myšlienok vám pomôže prejsť ťažkými životnými obdobiami, zotaviť sa a vyrovnať sa so stresovými situáciami. Napíšte si, čoho sa obávate, a sledujte, ako sa tento strach po zapísaní postupne vyplavuje.

Maľovanie a kreslenie sú tiež skvelými rozprávačmi príbehov, pretože pomocou obrázkov spracúvate emócie, ktoré máte problém vyjadriť. Umelecká podoba stvárnenia vám dáva pocit súkromia – každý v obraze uvidí čosi iné.

Kreativita a fyzické zdravie

Psychické a fyzické zdravie sú dve spojené nádoby. Zvyčajne ak sa cítime psychicky dobre, sme aktívnejší aj po fyzickej stránke a zdravší. Okrem toho majú tvorivé aktivity v spoločnosti aj primárny pozitívny vplyv na telo. Aký?

 

Mnohé kreatívne aktivity zahŕňajú pohyb

… a ako vieme, pohyb je nevyhnutný pre fyzické zdravie. Pozitívny vplyv na telesné zdravie majú rôzne druhy tancov a cvičení vrátane jogy, ale aj sochárstvo, keramika či záhradníctvo. Každá z týchto aktivít pomáha rozhýbať telo, zvyšuje srdcový tep a posilňuje fyzické zdravie.

Posilňuje imunitný systém

O kreativite sa hovorí ako o novom vitamíne C. Je to neuveriteľné, ale skutočne môžete zameraním sa na umelecké činnosti pomôcť telu bojovať proti chorobám a posilniť imunitný systém.

Je známe, že terapia hudbou a spevom pomáha znižovať zápal, ktorý je príčinou mnohých bežných ochorení. Takto môže pomôcť aj pri chronických bolestiach. Upokojujúci charakter kreatívnych aktivít pomáha aj tým, ktorí majú problémy so srdcom, pretože udržiava nízky krvný tlak.

Zlepšuje motorické zručnosti

Maľovanie, kreslenie, skladanie puzzle, fotenie, práca s drevom… všetko, na čo si len spomeniete, podporí vaše motorické schopnosti a zlepší zručnosti. Jemná motorika súvisí s rozvojom mozgových funkcií, vrátane pamäti a predstavivosti.

Veľmi dôležité sú tvorivé aktivity pre deti zamerané na jemnú motoriku, pretože rozvíjajú nielen zručnosť, ale aj mozgové aktivity, reč a písanie. Ak ich robíte s dieťaťom v spoločnosti rovesníkov – ďalším bonusom je pre ne rozvoj sociálneho cítenia a sociálnych zručností.

Buďte kreatívni a nevyhýbajte sa tvorivosti v skupinách

Ak si vyhradíte určitý čas pravidelne aspoň raz do týždňa na kreatívne aktivity, robíte veľký krok na podporu psychického aj fyzického zdravia, vrátane celkovej pohody.

Talent v tomto prípade nie je vôbec dôležitý! Či už máte prirodzený dar, alebo ste umelcom či umelkyňou po prvýkrát – poďte smelo do toho. (Mnohí ľudia sa vďaka tomuto prístupu o sebe dozvedeli netušené!)

Vybudujte si tvorivú kapacitu a začnite cestu k lepšiemu zdraviu. Mimochodom, je dokázané, že kreatívne aktivity zvyšujú nielen pocit pohody, ale aj pracovný výkon.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:
memorialcare.org, nursenextdoor.com.au, sciencedaily.com

 

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.