Zdieľať

Kódex rozumného lyžiara: Ako sa správať na svahu

Lyžovanie je populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Viac ľudí na svahu vytvára väčší tlak na kvalitu služieb. Na druhej strane to zároveň dáva väčšie nároky na naše správanie. Takže čo robiť, aby ste si lyžovačku užili naplno a bezpečne zároveň?

 

Rýchla jazda je opojná, ale všetko s mierou

Pre mnohých spočíva najväčšie čaro lyžovania v rýchlosti. Najčastejšie zranenia na lyžiach však vznikajú počas pádov a narazením do rôznych prekážok. Ako si určite správne domýšľate – prakticky vždy tomu predchádza strata kontroly nad vlastnými lyžami. Takže nech už je vaša rýchlosť akákoľvek, nikdy by nemala prekračovať to, čo reálne zvládate. Aj keby ste mali byť ten najpomalší lyžiar partie. 

 

Rešpektujte limity detí, začiatočníkov a pomalších lyžiarov

S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť. A rovnako platí, že čím ste skúsenejší lyžiar, tým viac by ste mali rešpektovať tých pomalších, menších či jednoducho začiatočníkov. Na svahu nie ste nikdy sami, a preto by ste mali mať neustále prehľad o lyžiaroch okolo vás. Obzvlášť, ak vy ste ten rýchlejší, ktorý ostatných obieha. 

 

Ak stojíte, stojte rozumne

Len máloktorý lyžiar nepotrebuje občas zastať a oddýchnuť si alebo počkať svojich kamarátov. A je to úplne v poriadku. Samozrejme len ak zastanete na kraji zjazdovky a nie priamo v strede alebo tesne pod začiatkom prudkého spádu, kde vás nikto nevidí. Je udivujúce, koľko lyžiarov si vyslovene koleduje, aby ich niekto zrazil v rýchlosti 50 km/h a viac. Nebuďte ako oni, nebude sa vám to páčiť! 

 

Oznamy a zákazy nie sú len návrhy, dodržujte ich

Toto pravidlo by malo platiť tak nejak všeobecne a nielen na svahu, ale len málokde príde trest tak rýchlo a bleskovo ako práve na lyžiach. Strediská neuzatvárajú jednotlivé trasy, kým naozaj nemusia. Aj preto je vždy dobré zvážiť si, či to rebelské nerešpektovanie zákazu naozaj stojí za zničenie lyží, dolámanie kostí alebo spustenie lavíny. Ak nemáte pätnásť a nesnažíte sa očariť spolužiačku, tak je odpoveď: Nie, nestojí. A ak máte pätnásť, tak sa odpoveď aj tak nemení… 

 

Lyžiarska výstroj by mala byť v prvom rade o bezpečnosti, nie o móde

Pri pohľade na svahy dnes má človek občas dojem, že kto nemá farebne zladené lyže s kombinézou a rukavice s prilbou, ten vlastne ani nemá právo byť na svahu. Ale vo chvíli, keď definitívne stratíte kontrolu nad lyžami a zrazu letíte dolu svahom hlavou napred, tak kvalita prilby vás bude zaujímať oveľa viac ako jej farba. Myslite na to, keď si budete vyberať novú prilbu. 

 

Čaj s rumom je fajn. Ale jeden, nie jedenásť.

V ideálnom svete by sa pri lyžovaní nepil alkohol vôbec. V ideálnom svete však nežijeme a zároveň uznávame, že chuti horúceho čaju s rumom na horskej chate s výhľadom na svah sa v zime vyrovná len máločo. Aj tu je preto skôr dôležitá miera ako nejaké zákazy. Takže jeden čaj s rumom si pokojne doprajte, ale ak máte problém zvládnuť lyže aj v triezvom stave, je dobré rátať s tým, že alkohol vaše schopnosti nezlepší. 

 

Aj najopatrnejší lyžiar občas padne, nezabudnite na poistenie.

Aj keď budete dodržovať všetky naše rady, aj keď budete mimoriadne opatrní, skôr či neskôr vás čaká pád. Na lyžiach je to jednoducho tak a nepadá len ten, kto nelyžuje. No a s pádmi je, samozrejme, spojené aj zranenie. A aj keď vo väčšine prípadov vyviaznete maximálne s modrinou, pre všetky prípady, keby by to mohlo (doslova) dopadnúť horšie, by ste nemali zabudnúť na poistenie. Nič tak nepredraží lyžovačku ako zásah Horskej služby.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.