Zdieľať

Kam na predĺžený víkend s rodinou?

Začiatkom septembra nás čaká predĺžený víkend, ktorý je ako stvorený na krátky výlet, ktorým definitívne uzavriete letnú sezónu. Prinášame vám niekoľko tipov na miesta, ktoré sú rovnako vhodné na príjemný výjazd vo dvojici, ako aj na dobrodružnú výpravu s vašimi ratolesťami.

Atmosférický Ďumbier opradený povesťami

Ak ste ešte nenavštívili najvyšší vrch Nízkych Tatier, teraz je správny čas to napraviť. V prípade, že sa ho vyberiete zdolávať spolu s vašimi deťmi, určite ich zaujmú najrôznejšie povesti, ktoré kolujú o hľadačoch pokladov.

Tá najznámejšia hovorí, že kto chce nájsť bohatstvo skryté v útrobách Ďumbiera, musí zdolať jeho vrchol počas krátkych letných nocí, najlepšie počas tej svätojánskej. Znie to určite lákavo, no rozhodne odporúčame absolvovať túru radšej cez deň. Jednak kvôli výhľadom, o bezpečnosti ani nehovoriac. 🙂

Samotná túra je strednej náročnosti, ktorá však do veľkej miery závisí od počasia. V prípade horšej viditeľnosti je veľmi dôležité sledovať turistické značky umiestnené na okolitých balvanoch. Inak je to hlavne o opatrnosti. Ostatne ako každý výlet v horách.

Výstup na vrchol je možný z viacerých strán. Vyraziť na cestu môžete napríklad z Jasnej alebo z Lukovej, kam vás bez problémov zavezie lanovka z Demänovskej doliny. Ak patríte k zdatnejším turistom, môžete si trúfnuť na výstup z Liptovského Jána, odkiaľ sa prejdete prekrásnou, dlhočiznou Jánskou dolinou.

Cestou sa môžete zastaviť a oddýchnuť si na chate generála M.R. Štefánika, ktorá je zároveň najstaršou a najdlhšie prevádzkovanou vysokohorskou chatou v Nízkych Tatrách. Zaujímavým úkazom je takisto Jaskyňa mŕtvych netopierov, ktorá je považovaná za najrozsiahlejšie pohrebisko netopierov na Slovensku a momentálne ich tam žije niekoľko druhov.

Vďaka výbornej polohe sa výhľad z Ďumbiera radí k tým najkrajším na Slovensku. Rozhodne neoľutujete. 🙂

Kto nenavštívil Chopok, ten nebol v Nízkych Tatrách!

Chopok je tretím najvyšším štítom Nízkych Tatier a turistami je veľmi obľúbený a vyhľadávaný. Pre tých z vás, ktorí nepatria medzi milovníkov výstupov, no zbožňujú prekrásne výhľady, je ideálnou voľbou lanovka, ktorá vás vyvezie hore z Demänovskej alebo z Bystrej doliny.

Pri vrchole sa nachádza televízna a meteorologická stanica a tiež Kamenná chata pod Chopkom, kde majú návštevníci možnosť prespať, prípadne si doplniť zásoby na ďalšiu cestu. Z Chopku sa veľmi ľahko dostanete po vyznačených turistických trasách aj na okolité a takisto obľúbené miesta ako napríklad Dereše, Poľana, Ďumbier, Demänovská jaskyňa slobody a mnohé iné.

Pre rodiny s deťmi je tu jedinečná možnosť zažiť deň plný dobrodružstiev v Drakoparku Chopok. Ide o rodinnú hru, ktorá spočíva v putovaní lanovkami, pričom na každej nástupnej a výstupnej stanici nájdete úlohy od výmyslu sveta. Hneď na začiatku riešenia úloh si môžete zvoliť ich náročnosť, takže si prídu na svoje malí aj veľkí kamaráti draka Damiána. Spolu s vašimi deťmi tak zažijete kopec zábavy na čerstvom vzduchu a pripravíte im skvelý zážitok.

Banská Štiavnica – najkrajšie mestečko Slovenska

Hovorí sa, že bez ohľadu na to, na ako dlho sa chystáte toto malebné mesto navštíviť, nemali by ste obísť tri veci. Prechádzku centrom Štiavnice, návštevu bane a aspoň jedného z tajchov. Je totiž viac ako pravdepodobné, že nič podobné len tak niekde neuvidíte.

Centrum Štiavnice je vskutku prekrásne a dýcha históriou na každom kroku. Nájdete tu meštianske domy, paláce bohatých ťažiarov, ale i malé banícke chalúpky. Všetko je to poprepájané úzkymi uličkami, ktoré dotvárajú skutočne romantickú atmosféru. 🙂

Navštíviť Štiavnicu a nenavštíviť baňu by bol hriech! Hneď pred vstupom do bane vyfasujete helmu s plášťom a baníckou lampou a na vlastnej koži si môžete vyskúšať spôsob, akým kedysi baníci pracovali. Je to zážitok pre malých i veľkých.

Ak si chcete užiť posledné možnosti tohtoročného kúpania, určite netreba obísť miestne tajchy. Sú to vodné nádrže, ktoré vybudovali baníci, aby dodávali energiu pre vtedy veľmi prosperujúce baníctvo. Zostalo ich dvadsaťštyri a sú mimoriadne obľúbené medzi domácimi, ale aj turistami.

To ale nie je všetko. Pre milovníkov výhľadov a pokojnej, či priam mystickej atmosféry odporúčame navštíviť miestnu kalváriu.

V prípade, že vám dal kopcovitý terén zabrať, miestna botanická záhrada je ako stvorená na oddych a načerpanie nových síl. Záhrada zároveň obklopuje budovy vychýrenej Baníckej akadémie, ktorá bola prvou univerzitou svojho druhu na svete.

Kráľovská Kremnica a jej nezameniteľné čaro         

Kedysi jedno z najbohatších miest Uhorska už síce nedosahuje majestátu svojej slávnej minulosti, na atmosfére mu to však nič neuberá. Kremnica bola známa nielen ťažbou zlata, ale mala aj mimoriadne vážené privilégium raziť mince, ktoré sa pre svoju kvalitu a krásu zaradili medzi najobľúbenejšie platidlá v Európe. Pamätné mince a medaily sa tu razia dodnes a takisto sa tu ešte stále vyrábajú platidlá rôznych štátov sveta.

Hlavnou dominantou mesta je mestský hrad s gotickým kostolom sv. Kataríny z 15. storočia. Ak patríte k fanúšikom sakrálnej hudby, nenechajte si ujsť príležitosť započúvať sa do tónov skutočne vzácneho organu, ktorým sa tento kostol pýši. Rovnako odporúčame návštevu kostolnej veže, ktorá je sprístupnená verejnosti a ponúka úžasný výhľad na okolie mesta a tiež mestečko samotné.

Jednou z pozoruhodných dominánt námestia je trojičný stĺp z obdobia baroka, no nájdete tu aj budovu najstaršej mincovne na svete. Pre detailnejšie spoznanie dejín mincovníctva si určite nenechajte ujsť návštevu Múzea mincí a medailí, kde si môžete dokonca vyskúšať razenie mincí na vlastnej koži.

V prípade, že pamiatok už bolo dosť a chceli by ste využiť posledné voľné dni na šantenie vo vode, mali by ste navštíviť Termálne kúpalisko Katarína, nachádzajúce sa v krásnom prostredí mesta. Termálna voda, ktorá je napúšťaná do bazénov, vyviera 368 metrov pod zemou a o jej priaznivých účinkoch vedeli už aj baníci. V areáli nájdete plavecký, rekreačný, ale aj detský a sedací bazén.

Hallstatt, najmalebnejšia dedinka na svete

Ak si vravíte že slovenských miest ste za toto leto navštívili viac ako dosť, máme pre vás tip z blízkeho zahraničia! A nie hocijaký, ale priamo zo srdca jednej z najmalebnejších oblastí Európy, Horného Rakúska.

Tam leží v objatí čarokrásnej prírody mestečko Hallstatt, ktoré si razom zamilujete. Nachádza sa na brehu jazera Hallstätter See a môžeme vám zaručiť, že pohľad na okolité hory, lesknúcu sa hladinu jazera a domčeky stavané v duchu typickej miestnej architektúry vás nenechajú chladnými.

Medzi najobdivovanejšie pamiatky mestečka patria jednoznačne kostol Nanebovzatia panny Márie a miestna radnica. Mesto bolo pôvodne sídlom baníkov, ktorí ťažili soľ v neďalekých baniach. V dnešnej dobe tu nájdete množstvo hotelov a penziónov, ktoré ponúkajú výhľad na rozľahlú plochu jazera. 🙂

Ak by sa vám romantiky málilo, môžete si vyraziť na cestu pozdĺž brehov jazera, prenajať si čln, prípadne absolvovať plavbu loďou.

Čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, sú neďaleké soľné bane Salzwelten, ktoré sa nachádzajú kúsok od mesta a sú zároveň najstaršie  svojho druhu v Európe. Lanovkou sa môžete nechať vyviezť na kopec Salzberg, alebo sa tam môžete vybrať chodníkom, ktorým kedysi chodili do práce baníci. Na vrchole nájdete Rudolfovu vežu a takisto aj šachtu, z ktorej sa kedysi ťažilo.

V krásnom mestečku Hallstatt a v jeho okolí sa budete cítiť ako v úplne inom svete, obklopení pokojom a rozprávkovým prostredím.                                                              

Veríme, že vás naše tipy inšpirovali a užijete si príjemný, ničím nerušený predĺžený víkend či už vo dvojici, s rodinou alebo priateľmi. Zároveň však nezabúdajte na bezpečnosť a uzavrite ešte pred odchodom cestovné poistenie na mieru, v závislosti od toho, kam máte práve namierené. V prípade, že sa rozhodnete navštíviť niektorý kút Slovenska, je pre vás najvýhodnejšie uzavrieť Poistenie do hôr a na Slovensko, ktoré si môžete zabezpečiť pohodlne a rýchlo aj prostredníctvom SMS, telefonicky, alebo pomocnou našej mobilnej aplikácie.

Ak vaše kroky povedú za hranice Slovenska, odporúčame uzavrieť Krátkodobé cestovné poistenie, ktoré zahŕňa neobmedzené krytie v poistení liečebných nákladov a môžete ho vybaviť rovnako rýchlo a jednoducho. Opatrnosti nie je nikdy dosť. 🙂

Šťastnú cestu, priatelia! 

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.