Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Gynekologička: Prenos ochorenia cez materské mlieko nebol dokázaný, dojčenie je bezpečné

tehotná žena v treťom trimestri s ochorením covid-19

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Barbarou Spodniakovou ste si mohli prečítať, ako prebiehajú bežné sezónne virózy v tehotenstve. V tomto článku vysvetľuje, ako je to s ochorením COVID-19 počas tehotenstva.

tehotná žena v treťom trimestri s ochorením covid-19
V článku si prečítate:

Na základe dostupných informácií môžeme konštatovať, že tehotné ženy sa od bežnej populácie nelíšia v spôsobe získania vírusu, respektíve nie sú naň viac náchylné. „Odlišný je skôr spôsob, akým sa s infekciou vysporiadajú, a to vzhľadom na fyziologické zmeny v gravidite. Vyššie riziko predstavuje nové ochorenie iba pre ženy, ktoré majú nadváhu, vyšší vek a liečia sa už napríklad na hypertenziu či cukrovku. Za normálnych okolností sa pri tejto diagnóze postupuje rovnako ako pri ostatných respiračných vírusových chorobách. Znamená to ostať doma, v pokoji, s rešpektom voči sebe aj ostatným,“ tvrdí gynekologička MUDr. Barbara Spodniaková.

Horšie je to už ale napríklad s rozlišovaním nového ochorenia a chrípky. Majú veľmi podobné symptómy. „Pre COVID-19 sú typické vysoké teploty, dráždivý kašeľ a strata niektorých vnemov, najmä chuti a čuchu. Príznaky sa môžu s tými chrípkovými veľmi podobať, preto platí, že pri neistote je najlepšie kontaktovať príslušného lekára, v týchto časoch ideálne telefonicky alebo elektronicky,“ radí lekárka.

Len mierne príznaky

Ak aj náhodou ochoriete, zrejme vás upokojí, že väčšina tehotných má prejavy iba ľahkej infekcie. Nanajvýš sú prítomné stredne ťažké symptómy ako pri prechladnutí či chrípke. Liečba tehotnej ženy s covidom je veľmi podobná tej pri chrípke. „Dôraz kladieme na symptomatickú terapiu, čiže na znižovanie horúčky a potláčanie kašľa. Podľa posledných štatistických údajov z USA bolo síce v skupine žien medzi 15 až 44 rokov s COVID-19 zvýšené riziko príjmu pacientky na jednotku intenzívnej starostlivosti, tiež nasadenia mechanickej ventilácie, ale zároveň sa to nespájalo s vyššou mortalitou,“ hovorí gynekologička.

Ak sa u vás potvrdí ochorenie novým koronavírusom, budete musieť zostať v karanténe. V takom prípade sa ihneď spojte so svojím gynekológom, aby ste sa dohodli na ďalšom postupe. V prípade, že je návšteva ambulancie nevyhnutná, je potrebné dodržať všetky opatrenia zamedzujúce prenosu infekcie.

Znamená to oznámiť ju vopred a je potrebné, aby ste mali na sebe ochranné prostriedky a dezinfikovali si ruky. Ideálne je prísť vlastným autom alebo sanitkou. V tom prípade je nutné o situácii informovať posádku a nemocničný personál. Ak bude u vás ochorenie prebiehať bez symptómov alebo budú len slabé, postačí vám domáca liečba.

Pri zhoršení vášho stavu bude nutná hospitalizácia. Obávate sa, že ochorenie môže vyprovokovať potrat alebo zanechať následky na zdraví dieťatka? „Ojedinele sa vyskytli aj prípady predčasného pôrodu či potratu, nebolo však možné prisúdiť vinu covidovej nákaze,“ hovorí gynekologička.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si, čo sa deje v niektorých slovenských pôrodniciach a aké sú vaše práva pri pôrodnej a popôrodnej starostlivosti počas pandémie.

Zodpovedne voči bábätku

V letných mesiacoch francúzski lekári potvrdili prvý prípad prenosu nového koronavírusu z tehotnej ženy na dieťa v jej maternici. Dobrou správou je, že dieťatko sa uzdravilo. Pozitívne je tiež to, že doposiaľ bolo hlásených pomerne málo prípadov dojčiat s diagnostikovanou nákazou COVID-19. U tých, ktoré boli nahlásené, sa vyskytol iba mierny priebeh ochorenia. „Zatiaľ sa nepodarilo potvrdiť možnosť prenosu vírusu z matky na dieťa, neboli totiž dokázané vírusové častice v plodovej vode,“ prezrádza lekárka a dopĺňa, že z tohto dôvodu čerstvé mamičky, ktoré majú nový koronavírus, môžu svoje dieťa pokojne dojčiť.

Ani jeho prenos cez materské mlieko na dieťa nebol dokázaný. „Mamičky by však pri dojčení nemali kašľať a pred ním aj po ňom by si mali umyť ruky. Pri kontakte s bábätkom je nevyhnutné mať nasadené rúško,“ radí lekárka. Pred časom zaplavili sociálne siete články, ktoré tehotné nabádali, aby ho nenosili, pretože deti v brušku majú preto nedostatočný prísun kyslíka. „Nie, v žiadnom prípade rúška takto neškodia, je to jeden z mnohých hoaxov na sociálnych sieťach. Kyslík sa z krvi matky prenáša do krvi plodu v placente po koncentračnom spáde. Saturácia kyslíka v materskej krvi v placente sa preto udržuje na konštantnej úrovni, čo je 60 %, nezávisle od toho, či žena cvičí, potápa sa pod vodu alebo nosí rúško. Bábätko má vo všetkých prípadoch zabezpečené adekvátne okysličenie. Dokonca ani použitie respirátora, ktorý je hrubší a dýcha sa v ňom podstatne ťažšie, nepotvrdilo obmedzenie prísunu kyslíka do tela plodu,“ upokojuje MUDr. Spodniaková.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.