Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Prechladnutie a chrípka môžu mať v tehotenstve aj ťažší priebeh, hovorí gynekologička

tehotná žena s virózou

A je to tu. Sychravé, nepríjemné počasie a s ním vyšší výskyt prechladnutí a chrípkových ochorení. Tento rok ešte navyše COVID-19. Ako vyzerá liečba viróz u budúcich mamičiek? Ohrozuje tehotné ochorenie novým koronavírusom viac ako zvyšok populácie? Zhovárali sme sa s gynekologičkou MUDr. Barbarou Spodniakovou z Bratislavy.

tehotná žena s virózou

Platí, že budúce mamičky sú náchylnejšie na rôzne vírusové infekcie, akými sú napríklad chrípka či prechladnutie. Prečo?

Je to pravda. Ukázalo sa to napríklad aj počas pandémie chrípky H1N1, že tehotné boli častejšie prijímané do nemocnice alebo na jednotku intenzívnej starostlivosti (v porovnaní so ženami, ktoré nečakali dieťa). Najviac ohrozené boli tehotné v poslednom trimestri. Zvýšená náchylnosť na virózy v období tehotenstva sa dá vysvetliť najmä potlačením takzvanej bunkovej imunity a ďalšími zmenami, ktoré so sebou toto obdobie prináša – so zvýšenou srdcovou frekvenciou, vyšším objemom tekutín v tele matky a znížením reziduálnej kapacity pľúc. Následne to môže viesť k hypoxémii, čiže zníženej koncentrácii kyslíka krvi.

Mávajú virózy počas tehotenstva miernejší alebo ťažší priebeh?

Závisí to najmä od imunitného profilu konkrétnej pacientky a od jej prípadných vedľajších ochorení. Ak má budúca mamička aj iné základné diagnózy, napríklad cukrovku alebo astmu, pravdepodobnosť, že dostane chrípku je 3 až 4-krát vyššia. Nepríjemné je, že priebeh tohto sezónneho ochorenia môže mať u tehotných horší priebeh, čo je opäť dané „iným stavom matky“. Ako som spomínala, má zvýšený minútový výdaj srdca, vyššiu srdcovú frekvenciu, zníženú respiračnú kapacitu, tiež zvýšenú spotrebu kyslíka a zmeny na úrovni imunity. Zväčšená maternica zasa vytláča bránicu do vyšších polôh na úkor pľúc, čo sa prejavuje sťaženým dýchaním. Pri chrípkovej nákaze sa navyše môže v hrudnej oblasti vytvoriť zápalová tekutina, dolné laloky pľúc sú preto často horšie okysličené. Tieto stavy si už ale vyžadujú monitoring hladiny kyslíka v krvi, podporu dýchania a ďalšie opatrenia.

Chrípka počas tehotenstva môže byť dôvodom niektorých vrodených defektov, akými sú rázštepy pery či choroby srdcovocievneho aparátu. Je to pravda?

Jej výskyt v prvom trimestri môže byť naozaj spojený s vyšším výskytom nechromozómových porúch plodov, vrátane defektov neurálnej trubice, hydrocefalu, vrodených vývojových chýb srdca či defektov končatín. Príčinou môže byť samotná prítomnosť vírusu, vysoké teploty matky a negatívny vplyv ich toxických metabolitov, no tiež prípadné užitie nevhodných antipyretík (liekov na zníženie teploty, pozn. red.). Počas gravidity sú vhodné len paracetamolové preparáty.

Dá sa predísť tomu, aby mala chrípka takéto nepríjemné dôsledky?

Áno, počas prvých príznakov treba zostať ihneď ležať v posteli, veľa piť a najmä nepodceňovať ochorenie. Vhodné je zvýšiť aj prísun vitamínu C, tehotným by som odporučila dávať si ho v dávke 500 miligramov denne. Môžu užívať aj vitamín D, pre imunitu je takisto veľmi dôležitý. Naša populácia ho má všeobecne nedostatok, preto je veľmi ťažké sa ním len tak predávkovať.

Kedy je nebezpečnejšie ochorieť, na začiatku alebo na konci tehotenstva?

Pre ženu je nebezpečnejšia nákaza v treťom trimestri, vtedy býva vyššia pravdepodobnosť výskytu komplikácií chrípkových ochorení, akými sú zápal priedušiek až pľúc, zápal stredného ucha, septický šok, zápaly mozgových blán či srdcového svalu. Plod vtedy väčšinou dramaticky ohrozený nie je. Pri chorobe v prvých mesiacoch gravidity zasa môže nastať samovoľný potrat, respektíve sa dieťatko narodí predčasne alebo s nižšou pôrodnou hmotnosťou.

Ako sa tieto virózy liečia v tehotenstve?

Je to rovnaké ako u ženy, ktorá nečaká dieťa. Základným opatrením je pokoj na lôžku, vysoký príjem tekutín a zrážanie teploty vyššej ako 38 stupňov vhodnými antipyretikami. Ochorenie je potrebné, ľudovo povedané, vypotiť, pričom miestnosť, kde sa lieči chorá, by sa mala často vetrať a zvlhčovať. Pomáha aj ľahká strava plná prirodzených vitamínov. V prípade komplikovanejšej virózy je namieste aj použitie antivirotických preparátov, napríklad z radu oseltamivirov, kam patrí aj jeden z najznámejších liekov na chrípku. Podávanie týchto prostriedkov v tehotenstve sa javí ako relatívne bezpečné, no mali by sa užiť ideálne do 48 hodín od nástupu prvých symptómov. Vtedy to má význam a ich efekt je za takých okolností najvyšší. Vždy je však nutné posúdiť benefity a riziká ich nasadenia.V prípade komplikácií chrípky, napríklad bakteriálnou superinfekciou, je možné podávať aj niektoré skupiny antibiotík. Ak tehotná kašle, má k dispozícii preparáty na podporu vykašliavania, v prípade dusivejšieho suchého kašľa zase lieky na jeho primerané tlmenie. K dispozícii je viacero preparátov, najlepšie je ale najprv siahnuť po prírodných formách. Pri nádche pomôžu kvapky a spreje, ktoré znížia prekrvenie sliznice a uľahčia dýchanie. V tehotenstve sa pri liečbe nádchy dáva prednosť spreju pred kvapkami a tabletami. Lieky by nemali byť užívané dlhšie než týždeň, aby nepoškodili nosovú sliznicu a neobjavilo sa krvácanie z nosa. Aj dávkovanie by sa v tomto stave malo starostlivo dodržiavať. Čo sa týka výberu, pre tehotné sú vhodnejšie napríklad spreje z morskej vody, z Vincentky, ale aj masti obsahujúce silice (éterické oleje, pozn.red.).

Mnohé tehotné sa pri virózach spoliehajú na prírodu? Môžu užívať bylinky?

Tento prístup je vhodný, no iba na začiatku choroby a keď jej priebeh nie je vážny. Z doplnkov je možné siahnuť po echinacei, betaglukánoch, cesnaku, zázvore, medovke, mäte či po skoroceli.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si článok gynekologičky Denisy Marcišovej o tom, ako sa telo ženy pripravuje na pôrod a čo to znamená, keď žena porodí fyziologicky.

Ako má budúca mama postupovať pri vysokej teplote? Kedy má užiť liek a kedy stačí viac tekutín? Môžu si dať chladnejšiu sprchu alebo zábal, ak je horúčka vysoká?

Všeobecne platí, že teplotu vyššiu ako 38 stupňov je už potrebné znížiť. V takom prípade by mala tehotná užiť antipyretikum. Dovtedy stačí vysoký príjem tekutín a vitamíny. Alternatívou antipyretík sú aj zábaly ako u detí.

Je potrebné ísť s každým prechladnutím alebo chrípkou hneď k lekárovi?

Ideálne je hneď na začiatku skúsiť všetky symptomatické opatrenia, čiže pokojový a pitný režim, oddych na lôžku a prísun vitamínov. Ak sa ale stav nelepší, v tom prípade už treba zájsť k odborníkovi.

Ako predísť virózam v tehotenstve?

Dôležité je vyhýbať sa interiérom, miestam s vyšším počtom ľudí, dodržiavať hygienu, veľa vetrať, pohybovať sa na čerstvom vzduchu, vyvážene sa stravovať a dbať na pitný režim. Odporúčam aj dať sa zaočkovať proti chrípke.

Je to vhodné počas tehotenstva?

Určite áno, dokonca sa to odporúča. Budúca mama môže byť zaočkovaná proti chrípke akoukoľvek neživou vakcínou dostupnou na Slovensku. Je to bezpečné a malo by sa to vykonávať každoročne, najlepšie od októbra do decembra. Niektoré americké štúdie dokonca popisujú 40 % pokles rizika hospitalizácie u tehotnej pacientky, ktorá bola zaočkovaná. Navyše očkovacia látka pomáha chrániť pred chrípkou aj bábätko niekoľko mesiacov po narodení.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.