Zdieľať

Fyzioterapia verzus masáž: Ako sa líšia a ako vplývajú na duševné zdravie?

masáž alebo fyzioterapia?
Chronická bolesť a nepohodlie vo svaloch sú v dnešnej dobe, žiaľ, až príliš časté. Sú následkom nielen úrazov, ale aj dlhého sedenia v jednej polohe, nadmerného cvičenia či naopak – absencie pohybu. Dobrou správou je, že existuje viacero liečebných postupov, ktoré pomáhajú znížiť bolesť a svalové napätie alebo zlepšiť pohyblivosť, aby sme sa mohli cítiť opäť dobre – nielen fyzicky, ale aj mentálne.
masáž alebo fyzioterapia?
V článku si prečítate:

Viete, ktoré ošetrenie je pre vás vhodnejšie – fyzioterapia alebo masáž?

Rozdiel medzi fyzioterapiou a masážami nie je v ich celkovom účele. Ten majú obe terapie podobný – sú určené na zmiernenie bolesti a zlepšenie zdravia. Tie najpodstatnejšie rozdiely môžeme rozdeliť do troch kategórií: čo liečia; akú odbornosť, respektíve akreditáciu vyžadujú; aké liečebné metódy využívajú.

Fyzioterapia vs. masáž: Čo liečia?

Fyzioterapia, ako aj masáž sa zameriavajú na riešenie bolestí a problémov pohybového aparátu. Líšia sa v tom, čo konkrétne liečia.

Masážna terapia sa zvyčajne používa na okamžitú relaxáciu svalov a na zmiernenie bolesti. Niektoré masážne techniky fungujú aj na psychické uvoľnenie a upokojenie, proti úzkostiam a depresiám.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Fyzioterapia sa okrem samotnej úľavy od bolesti viac zaoberá svalovou rehabilitáciou, pohyblivosťou a funkciou kĺbov.

Ponúka liečbu širokej škály ochorení vrátane týchto:

Fyzioterapia rieši problém komplexnejšie a z dlhodobého hľadiska. Napríklad potrebujete spevniť svaly panvového dna. Fyzioterapia dokáže v tomto prípade účinne pomôcť. Masáž však nie.

Pri fyzioterapii sa zároveň naučíte cviky, ktoré môžete cvičiť doma, aby ste vedeli používať svaly a robiť rôzne pohyby technicky správne.

Fyzioterapia verzus masáž: Kto ich môže vykonávať?

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi masážnou terapiou a fyzioterapiou je akreditácia. Kto môže robiť fyzioterapiu a kto masáže? Rozdiel je markantný, preto buďte pri výbere opatrní.

Osoba s fyzioterapeutickým vzdelaním má vyštudovaný vysokoškolský program fyzioterapie. Po absolvovaní trojročného bakalárskeho štúdia nelekárskeho zdravotníckeho odboru fyzioterapia získa bakalársky titul. Po povinnej ročnej praxi v oblasti fyzioterapie môže pokračovať v dvojročnom magisterskom štúdiu.

Počas štúdia získava odborné znalosti z anatómie, fyziológie, patofyziológie a kineziológie, taktiež vedomosti z vyšetrovacích metód, fyzikálnej terapie, ortopédie, traumatológie, neurológie, chirurgie, prvej pomoci, masáže a mnohých ďalších. Veľkú časť štúdia tvorí prax v nemocniciach a vo fyzioterapeutických ambulanciách.

Na to, aby ste sa stali masérom či masérkou, potrebujete základný masérsky kurz (maser). Po ňom môžete v tejto činnosti samostatne podnikať. Súčasťou kurzu sú základy anatómie a praktická výučba jednotlivých hmatov používaných v priebehu masáže.

Náplň práce v oblasti masáží je poskytovať športové, rekondičné, relaxačné a regeneračné masáže. Pracuje sa prevažne so svalmi a zameriava sa na odstránenie zvýšeného napätia vo svaloch. Mnohí ľudia masáž vyhľadávajú, aj keď nemajú bolesti – na uvoľnenie.

Fyzioterapia využíva ako doplnok k cvičeniu a pri pátraní po príčine problému tiež masáže a mäkké techniky.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Fyzioterapia verzus masáž: Aké metódy používajú?

Dôležitý rozdiel medzi fyzioterapiou a masážou spočíva v odlišných metódach, ktoré používajú na dosiahnutie cieľov.

V prípade fyzioterapie môže liečba zahŕňať:

Hlavným cieľom fyzioterapie je zníženie bolesti a obnovenie rozsahu pohybu a celkovej funkcie svalov a kĺbov.

Masážna terapia sa viac zameriava na rýchlu úľavu od bolesti a relaxáciu, aj keď môže mať pozitívny vplyv na pohyblivosť. Jej základom je masáž hlbokých tkanív, ale zahŕňa tiež iné masážne techniky, ktoré zlepšujú krvný obeh, uvoľňujú napätie v mäkkom tkanive tela a v spúšťacích bodoch v celom tele. Špeciálne masáže podporujú liečbu spojivového tkaniva.

 

Kedy pomôže fyzioterapia a kedy masáž?

Ak si stále neviete vybrať, čo by pre vás malo väčší efekt – či fyzioterapia alebo stačí masáž – pomôžu vám nasledujúce rýchle tipy.

Kedy potrebujete fyzioterapiu:

Kedy potrebujete masáž:

Zdroj: Adobe Stock

Fyzioterapia a duševné zdravie

Kým masáž vám pomôže cítiť sa príjemne, navodí relaxačné pocity a pohodu po námahe či strese, fyzioterapia taktiež dokáže byť prospešná pre psychické zdravie. Dokonca omnoho výraznejšie. Viete ako?

Fyzioterapia pacientom či pacientkam neprospieva len fyzicky, ale aj psychicky a emocionálne. Väčšina ľudí vyhľadá fyzioterapeutické služby s cieľom zmierniť bolesť, znížiť riziko operácie, tiež po operácii, po vážnom ochorení spojenom s nehybnosťou, po nehode alebo v rámci liečby zranenia.

Všetky tieto situácie majú zároveň veľmi negatívny vplyv na psychiku. Bez ohľadu na to, či ste utrpeli úraz alebo máte len bolesti pri pohybe, je to záťaž aj na duševný stav.

Fyzioterapia ako špecialita v starostlivosti o duševné zdravie

Fyzioterapia môže mať až taký výrazný vplyv na duševné zdravie, že niektorí kvalifikovaní fyzioterapeuti a kvalifikované fyzioterapeutky sa začali špecializovať priamo na podporu psychiky u osôb, ktoré im boli zverené. Táto podskupina z odbornej obce fyzioterapie pôsobí priamo v oblasti psychiatrie a duševného zdravia. Ich najčastejšou prácou je pomoc ľuďom vyrovnať sa s telesnými následkami duševných chorôb. To však nie je všetko.

Tri spôsoby, ako fyzioterapia podporuje duševné zdravie

Osoby vzdelané v odbore fyzioterapia sa nemusia špecializovať na duševné zdravie, aby ste z ich ošetrení pocítili aj psychickú podporu. Je logické, že keď vám vďaka fyzioterapii ustúpia bolesti, viete sa lepšie hýbať alebo sa urýchli vaše zotavenie, budete sa cítiť aj po psychickej stránke omnoho lepšie.

Ako fyzioterapia podporuje duševné zdravie:

1. Znižuje bolesť — chronická bolesť negatívne ovplyvňuje duševné zdravie a prispieva k psychickým poruchám. Okrem toho bolesť nesúvisí len s telesnými problémami a obmedzeniami, ale neraz aj so zneužívaním návykových látok. Nie je zriedkavé, že pri pretrvávajúcej bolesti sa vyvinie alebo zhorší depresia.

Jedným z cieľov fyzioterapie je zmierniť alebo odstrániť bolesti. Keď cítite, že bolesť slabne, môže sa zmierniť aj depresívne prežívanie.

2. Vyžaduje si aktívny pohyb — fyzioterapia je aktívna terapia založená na cvičení. To neznamená, že budete musieť zabehnúť maratón alebo potiť sa v posilňovni. Znamená to však, že na konci programu budete vo všeobecnosti aktívnejší. Byť fyzicky aktívnejší má obrovské výhody aj pre psychiku.

S pravidelným cvičením súvisí:

3. Poskytuje nádej — najúčinnejším spôsobom, ako fyzioterapia podporuje duševné zdravie, je fakt, že dáva pacientom a pacientkam nádej. Nádej, že sa budú cítiť lepšie (menej bolesti, viac energie, znovuzískanie mobility), že sa opäť naplno zapoja do bežného života.

Keď si v rámci fyzioterapeutického programu všimnete pozitívne zmeny, pocítite čoraz väčšiu nádej na zlepšenie. Už len tento obnovený pocit nádeje je veľkým pomocníkom pre duševné zdravie.

Tieto tri kľúčové vplyvy: zníženie bolesti, zvýšenie úrovne fyzickej aktivity a poskytnutie nádeje na zlepšenie sú jasnými príkladmi, že fyzioterapia dokáže zlepšiť nielen fyzické, ale tiež duševné a emocionálne zdravie.

Obidve terapie ovplyvňujú pocit duševnej pohody

Fyzioterapiu vám lekári a lekárky odporučia najčastejšie pri liečbe úrazov, zranení alebo vážnych ochorení. Táto liečba využíva rôzne techniky a programy – podľa anamnézy konkrétneho pacienta či pacientky.

Fyzioterapia pracuje s manuálnou terapiou, domácimi programami, elektroliečbou a cvičením. Okrem tela má významný vplyv aj na psychiku liečenej osoby a jej duševný stav.

Masážna terapia sa na rozdiel od fyzioterapie najčastejšie používa na účely svalovej relaxácie, zlepšenia účinkov fyzioterapie a na podporu regenerácie.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:
https://www.closingthegap.ca/physiotherapy-vs-massage-therapy-which-one-do-i-need/
https://whitepinehealth.ca/difference-between-physiotherapy-and-massage-therapy-services/
https://www.focusphysiotherapy.com/physiotherapy-massage-therapy-whats-difference/
https://www.spa-mobile.com/difference-physiotherapy-massage-therapy/
https://physiowinnipeg.com/blog/health-wellness/5296/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.