Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Fyzioterapia – pri akých problémoch vám pomôže?

fyzioterapia
Mali ste niekedy úraz alebo ochorenie, ktoré ovplyvnilo vašu pohyblivosť, obmedzilo každodenné fungovanie? V tom prípade vám veľmi pravdepodobne ošetrujúci lekár odporučil fyzioterapiu.
fyzioterapia
V článku si prečítate:

Výsledkom spolupráce fyzioterapeutov s pacientmi je liečba bolesti, obnovenie rovnováhy, pohyblivosti a motorických funkcií. Väčšina z nás sa niekedy v živote dostane do kontaktu s fyzioterapeutom/fyzioterapeutkou. Budete k nemu nasmerovaní napríklad aj po autonehode, po operácii kĺbov alebo pri riešení bolesti krížov.

Čo je fyzioterapia?

Nelekársky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou (zhodnotením), liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka. Je to jedna z oblastí rehabilitácie – liečebná oblasť. Zameriava na pohyblivosť pacienta. Terapia smeruje k udržaniu, podpore alebo obnove funkčnosti ľudského organizmu ako celku. Cieľom je prinavrátiť stratené schopnosti spôsobené chorobou, úrazom alebo spomalenie progresie.

Čo robí fyzioterapeut/-ka?

Fyzioterapeuti spolupracujú s pacientmi na základe ich individuálnych problémov, vytvoria program každému na mieru. Cieľom tohto plánu je čo najviac obnoviť funkčné schopnosti tela a pohyb. Sú vyškolení tak, aby pomáhali pacientom vo všetkých životných etapách – prakticky od dojčaťa po starobu, hoci niektorí sa venujú len špecifickej zdravotnej kategórii.

Fungovanie kĺbov, svalov, šliach ovplyvňujú viaceré faktory:

Prečo a kedy chodia pacienti na fyzioterapiu?

Najviac pacientov vyhľadá fyzioterapiu vtedy, keď sa zotavujú z väčšieho úrazu alebo chirurgického zákroku. Prípadne, keď absolvujú liečebné kúry zamerané na zmiernenie bolesti, ktorá obmedzuje ich pohyblivosť a silu.

Určite sa oplatí vyhľadať odborníka na fyzioterapiu, ak trpíte svalovými kŕčmi, natiahnutím svalov, máte nesprávne držanie tela, problémy s rovnováhou či nedokážete bez bolesti urobiť bežné, nenáročné pohyby. Odborníci vám pomôžu nielen zvládnuť bolesť a lepšie sa pohybovať, ale povedia vám o spúšťačoch, ktoré treba sledovať, aby ste zabránili úrazu.

Zdroj: Adobe Stock

Lepšia rovnováha a mobilita

Ak sa zotavujete po úraze alebo chirurgickom zákroku, zvyčajne ste istý čas pripútaní na lôžko. To tiež znamená, že chvíľu trvá, kým sa vrátite k svojej normálnej chôdzi. Práve v tomto momente je fyzioterapia medicína veľmi užitočná. S pomocou odborníka získa vaše telo späť silu, mobilitu, flexibilitu a lepšiu koordináciu. Fyzioterapia tu funguje ako rehabilitácia.

Fyzioterapia ako prevencia pred rozsiahlym chirurgickým zákrokom

Aj v tomto prípade je fyzioterapia prospešná. Je to situácia, keď máte úraz, ktorý si nevyžaduje chirurgický zákrok, a chcete sa vyhnúť zhoršeniu stavu. Fyzioterapeut či fyzioterapeutka vám na základe diagnózy ponúkne liečebné postupy. Pomôžu vyliečiť zranené tkanivá a v priebehu času pôsobia ako katalyzátor plynulého pohybu a rovnováhy.

Ochrana pred problémami súvisiacimi s vekom

Vekom slabnú nielen kosti a kĺby, ale aj svaly. To znamená, že vo vyššom veku ste náchylnejší na úrazy a iné komplikácie – artritída a osteoporóza. Ak chcete vyriešiť tieto problémy skôr ako sa zhoršia, poraďte sa s fyzioterapeutom či fyzioterapeutkou. Aktivity odporúčané odborníkmi na fyzioterapiu zlepšia pohyblivosť, koordináciu, posilnia oslabené partie a zabránia nebezpečným úrazom.

0 %
Príspevok

Vrátime vám 50 % z ceny očkovania proti kliešťovej encefalitíde. 

Metódy a typy fyzioterapie

Na zlepšenie vášho stavu vyberie terapeut alebo fyzioterapeutka jednu či viacero metód, podľa toho, ktoré z nich majú vo vašom prípade najväčší efekt.

Základom fyzioterapie je takmer vždy špeciálne cielené cvičenie s fyzioterapeutom či terapeutkou. Odporučí vám cviky na doma a naučí vás ich správne vykonávať. Súčasťou terapie býva tiež masáž svalov, manipulovanie s kĺbmi, strečing.

Dôležité je, aby ste sa naučili pravidelným aktivitám životného štýlu, ktoré zlepšia vašu kondíciu – chôdza, držanie tela, spôsob sedenia. V prípade potreby použije prístroje na stimuláciu svalov.

Za najefektívnejšiu formu fyzioterapie je považovaná manuálna manipulácia s mäkkými tkanivami. Je vhodná pre pacientov všetkých vekových skupín.

 

Aké sú jej výhody?

Táto liečba výborne funguje pri bolestiach krku, ramien a chrbta. Tiež lieči bolesti hlavy a problémy spojené so stresom.

Cvičenie a dôsledný pohyb sú nevyhnutným predpokladom úplného zotavenia. Cvičenie je zamerané na posilnenie vašich svalov a kĺbov, zlepšenie kontroly nad motorickými funkciami a tiež na prevenciu úrazov v budúcnosti.

Napríklad, ak sa zotavujete zo zranenia, ktoré ovplyvnilo vašu celkovú pohyblivosť, fyzioterapeut/-ka vám odporučí kombináciu miernych cvičení, napríklad chôdze alebo plávania.

Elektroterapia pomáha stimulovať nervy. Vysiela impulzy, ktoré prechádzajú cez svaly, sťahujú ich, zmierňujú bolesť a stres, čo pomáha pri zotavovaní sa a úplnom vyliečení. Do tohto typu liečby patria laserová terapia, ultrazvuk, vodoliečba.

Elektroliečba je bezbolestná, pocítite iba mierne brnenie.

Zdroj: Adobe Stock

Kvalitní fyzioterapeuti neliečia len telo

Kvalitní fyzioterapeuti majú k pacientovi celkový prístup, to znamená, že sa nezameriavajú len na fyzické aspekty vašej pohody, ale aj na vaše emocionálne, psychické a sociálne pohodlie. Pracujú na všetkých stupňoch zdravotnej starostlivosti, vrátane prevencie, vzdelávania, rehabilitácie a liečby. Ich cieľom by vždy malo byť zlepšiť kvalitu života pacienta.

Union zdravotná poisťovňa prináša pravidelne zaujímavé informácie pre širokú verejnosť o zdravotných problémoch a radí, na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Vyberte si overeného odborníka na lekársku fyzioterapiu s certifikátom. Ideálne je, ak vám ho odporučí priamo lekár alebo je v zariadení, ktoré pravidelne navštevujete kvôli kontrole vášho zdravotného stavu.

Kedy vziať dieťa na fyzioterapiu?

Fyzioterapia nie je určená len na poškodené svaly alebo iné poranenia obmedzujúce pohyblivosť dospelých. Zlepšuje tiež život ľudí s celoživotnými chorobami ovplyvňujúcimi silu a mobilitu a spomaľuje progres degeneratívnych chorôb.

Veľmi dôležitá je u detí s týmito stavmi: autizmus, mozgová obrna, chronická bolesť, Downov syndróm. Pediatri fyzioterapiu odporúčajú deťom aj pri vývojových oneskoreniach, neuromuskulárnych poruchách, zraneniach miechy či mozgu a jednostrannom svalovom strnutí šije (torticollis).

Fyzioterapia v detskom veku je tiež dobrým pomocníkom pri chronických bolestiach – teda bolestiach, ktoré pretrvávajú dlhšie ako 6 mesiacov. Zlé držanie tela detí je ďalší dôvod na vyhľadanie odborníka na fyzioterapiu.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-physiotherapist
https://northcare.com.au/blog/how-can-a-physiotherapist-help-me/
https://www.narayanahealth.org/blog/how-can-physiotherapy-help-with-recovery/
https://onlinephysicaltherapyprograms.com/parent-resource/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.