Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Osteoporóza: prevencia a rizikové skupiny

prevencia osteoporózy
Osteoporóza sa často spája s vekom a starnutím. Choroba, pri ktorej dochádza k úbytku kostnej hmoty a je veľmi nebezpečná, postihuje aj mladších ľudí.
prevencia osteoporózy
V článku sa dočítate

Čo je osteoporóza?

Osteoporóza je stav, ktorý negatívne ovplyvňuje funkciu a stabilitu kosti. Názov pochádza z latinčiny – znamená „porézne kosti“, teda riedku kostnú hmotu.

Vnútri zdravej kosti sa nachádzajú malé medzery, tie sú prirodzené. No osteoporóza ich zväčšuje. Kosť tak stráca pevnosť a hustotu, na povrchu je tenšia a slabšia.

Porovnajte si akýkoľvek pevný materiál s pórovitým. Ten pórovitý sa zlomí ľahšie. A nad to platí, že čím väčšie póry, tým je štruktúra krehkejšia.

Je síce pravdou, že tento stav trápi najmä seniorov, ale nevyhýba sa ani mladším ľuďom. A prečo je osteoporóza takým veľkým problémom?

Skúste si predstaviť, že si zlomíte kosti aj pri bežných činnostiach. Dokonca vo vážnejších prípadoch aj pri chôdzi alebo státí!

Najčastejšie rednú kosti rebier, bokov, kosti na zápästiach, či chrbtica. Niektorí pacienti si však lámu hlavne kosti na nohách.

Existuje aj tzv. senilná osteoporóza – tá je zapríčinená čisto starnutím. Vek je tu primárnou príčinou, no ak stav neriešime, kosti slabnú naďalej a výraznejšie

Zdroj: Adobe Stock

Prejavy osteoporózy

Počiatočné štádiá si vôbec nemusíte všimnúť. Najčastejšie sa o osteoporóze dozviete pri vyšetrení nejakej zlomeniny. Ak sa predsa len objavia skoršie príznaky, sú to:

Ak nemáte žiadne príznaky, ale máte osteoporózu v rodinne, informujte svojho lekára. Odporučí vám diagnostické vyšetrenia.

Kedy je osteoporóza už vážna?

Bez správnej liečby sa osteoporóza zhoršuje, rastie aj riziko zlomenín. Pri ťažkej osteoporóze si zlomíte kosť pri nevinnom páde, dokonca pri silnejšom kýchnutí či kašli.

Pomerne časté sú aj bolesti chrbta a krku, resp. pokles telesnej výšky. Obrazne sa hovorí, že starší ľudia „vrastajú do zeme“.

Keď utrpíte zlomeninu, dĺžka liečby závisí od mnohých faktorov, ako napríklad:

Rizikové faktory osteoporózy

Vek

Kostné tkanivo sa tvorí  po celý život a kostná hmota sa stále obmieňa. Po tridsiatke však prevažuje odbúravanie týchto procesov a kostná hmota začína postupne ubúdať. Telo nestíha nahrádzať straty. Keď sú kosti redšie a krehkejšie, sú náchylnejšie na zlomeniny.

Výsledkom nepomeru medzi tvorbou a úbytkom kostného tkaniva je práve osteoporóza.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Klimaktérium

Klimaktérium (prechod) prichádza u žien vo veku 45 až 55 rokov. Hormonálne zmeny prinášajú aj rýchlejší úbytok kostnej hmoty.
Aj muži v tomto veku prichádzajú o kostnú hmotu, ale pomalšie. Približne od 65 rokov rednú kosti rovnako rýchlo mužom aj ženám.

Podľa globálnych štatistík Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu, má približne 10 % žien vo veku 60 rokov osteoporózu. Vo veku 80 rokov je to už 40 % žien.

Zdroj: Adobe Stock

Hypertyreóza

Zvýšená činnosť štítnej žľazy opäť trápi hlavne ženy. Hypertyreóza sa prejavuje nielen slabšou životnou energiou a psychickými problémami, ale častokrát aj úbytkom kostnej hmoty.

K osteoporóze prispievajú aj tieto faktory:

Všetky faktory neovplyvníme, ale lepšie stravovacie návyky, podporené  pravidelným cvičením, zvyšujú pevnosť kostí. Začať by sme mali už v detstve. Ale samozrejme, začať s pohybom je vhodné kedykoľvek. 

Fotka od …..

Diagnostika osteoporózy: kostná denzitometria

Ak máte podozrenie na osteoporózu, praktický lekár vás fyzicky vyšetrí, ako pri bežnej prehliadke. Okrem základného odberu krvi a moču, vám však navrhne aj test kostnej denzity – denzitometriu.

Na meranie hustoty kostí sa používajú röntgenové lúče. Test je bezbolestný a trvá 10 až 30 minút. Hustota kostí sa meria na 3 miestach: zápästia, boky, chrbtica.

Liečba osteoporózy

Čo sa stane, keď vyšetrenia potvrdia, že máte osteoporózu? V prvom rade vám lekári odporučia primerané cvičenie. Okrem toho musíte zvýšiť príjem vápnika a vitamínu D.

Na osteoporózu totiž neexistuje žiadny zaručený liek. Existujú len postupy, ktorá spomaľujú odbúravanie kostnej hmoty, a naopak – podporujú rast novej kosti.

Lieky na osteoporózu

Lieky na osteoporózu sa nazývajú bisfosfonáty. Užívajú sa cez ústa alebo injekčne. Ďalšou možnosťou je hormonálna terapia. U mužov pomáha testosterón, u žien po menopauze estrogén.

Avšak, estrogén má aj svoje negatíva. Preto sa individuálne posudzujú klady a zápory takejto liečby. Estrogén totiž zvyšuje riziko krvných zrazenín, srdcových chorôb a určitých druhov rakoviny.

Cvičenie a strava pri osteoporóze

Na spevnenie kostí potrebujete hlavne veľa vápnika a vitamínu D. Dbajte tiež na dostatok bielkovín, horčíka, vitamínu K a zinku.

Kosti podporíte aj cvičením. Dobrá je chôdza do schodov a odporový tréning – drepy, kliky, odporové pásy, činky. Pri týchto cvikoch sa svaly stiahnu, pričom zatlačia na kosti.

Podnietia tým tvorbu nového kostného tkaniva. Okrem toho, cvičenie zvyšuje vašu obratnosť, čo je najlepšia prevencia pred pádmi a zraneniami.

Máte nárok na invalidný dôchodok?

Nárok na invalidný dôchodok rieši Sociálna poisťovňa (pri všetkých diagnózach). To, či vám dôchodok schvália, závisí od závažnosti stavu.

V prípade ťažkej osteoporózy, teda ak už máte veľké problémy v bežných situáciách, bezodkladne požiadajte o invalidný dôchodok.

Pozor však! Ak nie ste poistení potrebný počet rokov, nemáte na invalidný dôchodok nárok! Vyžadovaná dĺžka poistenia sa mení aj vzhľadom na vek.

Napríklad 20-ročnému človeku stačí aj 1 rok poistenia. Ale keď máte viac ako 45 rokov, potrebujete aspoň 15 rokov pravidelných odvodov do Sociálnej poisťovne.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968

https://www.healthline.com/health/osteoporosis

nof.org/patients/treatment/medicationadherence/calcitonin-salmon-fortical-and-miacalcin/

iofbonehealth.org/facts-statistics

nichd.nih.gov/health/topics/bonehealth/conditioninfo/Pages/activity.aspx

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.