Zdieľať

Francúzsko nie je len Paríž. Spoznajte 5 miest s najkrajšími pamiatkami

Keď sa povie Francúzsko, takmer každému v momente napadne Paríž. No Francúzsko, ako kolíska umenia, módy a znamenitej kuchyne, toho ponúka ešte oveľa viac. Poďme sa spoločne pozrieť na päť miest, ktoré dokonale vystihujú rôzne regióny tejto krajiny a zároveň jej rozmanitosť.

Marseille

Hneď po Paríži je Marseille druhým najväčším mestom Francúzska, a zároveň je i jedným z jeho najstarších miest. Hlavné mesto známeho regiónu Provensálsko bolo už na prelome letopočtov dôležitým obchodným prístavom. Odvšadiaľ tu sála atmosféra ovenčená bohatou históriou.

Jedným z mnohých dôvodov, prečo sem zamieriť, sú miestne vychýrené múzeá. Za zmienku stojí rozhodne Musée de la Mode, ktoré je, ako asi správne tušíte, múzeom módy. Nájdete tu viac ako 6000 rôznych kostýmov. V Musée Cantini je zasa umiestnených množstvo diel takých velikánov, ako Picasso, Matisse, Miró a mnohých iných. Milovníci histórie a umenia určite nebudú sklamaní.

Čo by to však bolo za prístavné mesto bez námorného múzea? Určite si preto nenechajte ujsť návštevu Musée de la Marine et de l’Economie, ktoré je venované miestnemu moreplavectvu.

Naozaj pozoruhodnou pamiatkou je tiež Notre Dame de la Garde. Ide o baziliku, ktorá sa stala miestnym symbolom ochrany námorníkov a týči sa vysoko nad prístavom. Určite ju neprehliadnete.

Marseille je miesto, kde sa neustále čosi deje a v priebehu celého roka sa môžete zúčastniť rôznych miestnych slávností či kultúrnych udalostí. V júni sa koná festival Saint Eloi, slávnosť miestneho patróna zlatníkov, kováčov a farmárov. V rovnakom mesiaci sa koná aj slávnosť v miestnej historickej štvrti Le Panier.

V júli sa organizujú preteky v kolkoch, ktoré patria medzi najstaršie a najpopulárnejšie tradície.

Za návštevu stojí aj októbrová Fiesta des Suds. Sú to veľkolepé oslavy, ktoré prebiehajú v miestnych dokoch a ich súčasťou sú mnohé hudobné a umelecké predstavenia.

To, že sú Francúzi známi svojou znamenitou kuchyňou vám určite nemusíme pripomínať. I keď Marseille nie je práve jej centrom, natrafíte tu na množstvo miestnych špecialít, ktoré by ste určite mali vyskúšať. Najznámejšou je bouillabaisse. Ide o tradičnú rybársku polievku z piatich druhov rýb s cibuľou, cesnakom a zemiakmi.

Takisto si nenechajte ujsť ani tzv. bouride. Je to ryba marinovaná v pastise, čo je miestny aperitív, posypaná cesnakom. Práve pokrmy z rýb a morských plodov, vzhľadom na ich tunajšiu čerstvosť, rozhodne netreba obchádzať.

Miestny nočný život je naozaj veľmi bohatý. Často je prirovnávaný k tomu parížskemu, navyše so sebe vlastným, stredomorským nádychom. Nájdete tu veľa barov, klubov, reštaurácií a takisto podnikov zameraných na rôzne hudobné žánre, od jazzu až po metal. Stačí si len vybrať. 🙂

 

Remeš

Toto historicky významné mesto je strediskom regiónu Champagne-Ardenne. Denne sem prichádzajú tisícky turistov pokochať sa nielen krásami miestnej architektúry, ale takisto ochutnať pravé šampanské práve na mieste jeho zrodu.

Dominantou a zároveň veľkou pýchou mesta je katedrála Notre-Dame de Reims, ktorá je dokonca ešte väčšia ako jej parížska sestra. V minulosti sa tu korunovali francúzski králi.

Medzi miestne architektonické skvosty patria tiež románska bazilika s kláštorom Saint-Remi a palác Tau, ktoré sú zároveň zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Práve palác Tau, ktorý kedysi slúžil kráľom ako prístrešok počas ich korunovácií, je dnes premenený na múzeum. Nájdete tu zdokumentovaný priebeh stavby katedrály, a zároveň sú tu uschované rôzne artefakty z korunovačných dôb.

Navštíviť Remeš a obísť pritom slávne vínne pivnice by bol ťažký hriech! Väčšinou totiž nejde len o obyčajné podzemné priestory, ale hovoríme o jaskyniach, ktoré boli vytesané ručne do vápencového podložia približne v desiatom storočí. Tieto pivnice udržujú v správnych podmienkach doslova milióny fliaš vína, ktoré môžete v rámci prehliadky so sprievodcom priamo na mieste aj ochutnať.

Po celodennom absolvovaní prehliadok mesta a okolia určite vyhladnete. Dobrá správa: Remeš a celý región je považovaný za raj pre gurmánov a milovníkov dobrého jedla. Najvychytenejšou špecialitou sú miestne lahodné paštéty, ktoré jednoducho musíte skúsiť. Obľúbenými pokrmami miestnych sú tiež bravčové nožičky á la Sainte-Menehould či tzv. zemiakové fricassée.

Miestne syry sú často vyrábané z kozieho mlieka a takisto sa tešia veľkej popularite. Ochutnajte Brie de Champagne, Rocroi či Chaource, mňam!

Ak zbožňujete cukrovinky, Remeš rozhodne nezaostáva. Ich ružové sušienky z marcipánu poznajú ľudia na celom svete.

 

Lyon

Hovorí sa, že ak chcete na vlastnej koži zažiť skutočné gastronomické zážitky, žiadne francúzske mesto vám v tomto smere neposkytne toľko pôžitku ako Lyon. Určite aj z tohto dôvodu sa stalo druhým najnavštevovanejším mestom Francúzska.

Francúzsko je rajom katedrál a, samozrejme, tou svojou sa pýši aj Lyon. Ak obľubujete ich atmosféru, tak Notre Dame de Fourvière nemôžete vynechať. Bola postavená v 19. storočí, v neorománskom a novobyzantskom slohu.

Zaujímavosťou sú tiež staroveké ruiny rímskeho amfiteátra, ktorý bol vybudovaný ešte v období pred naším letopočtom. Je tu tiež vybudované múzeum venované rímskej kultúre.

Ak vám pri návšteve akéhokoľvek mesta nemôžu ujsť zaujímavé múzeá, za zmienku stojí miestne Múzeum hodvábu či Múzeum miniatúr a kinematografie. Jeho prvú časť tvoria miniatúry zachytávajúce situácie ľudských životov a druhá, turistami obľúbenejšia časť, sa venuje vývoju filmových efektov.

Keďže Lyon nie je práve mestom parkov, veľkej obľube sa teší Parc de la Tête d’Or, ktorý je vyhľadávanou oázou pre miestnych i pre turistov. Toto miesto ponúka i niekoľko milých atrakcií. Môžete si zajazdiť na koňoch, previezť sa vláčikom, navštíviť maličkú zoo alebo si zahrať minigolf.

Máte radi útulné miesta so živou hudbou? Obľúbený bar Bec de Jazz je príjemné, pohodové miesto, kde si za prístupné ceny môžete vychutnať domáce víno a jazzové vystúpenia v jednom.

Lyon sa nachádza medzi dvomi známymi vinárskymi regiónmi, a to Beaujolais a Côtes du Rhône. Ak dokážete oceniť dobré víno, zúčastniť sa nejakej ochutnávky je priam povinnosť.

V prípade, že je pre vás gastro turistika minimálne rovnako dôležitá ako návšteva pamiatok a múzeí, máme pre vás skutočne unikátny tip. Ak by ste mali navštíviť čo i len jedinú gastro prevádzku v celom Lyone, určite by ním mala byť reštaurácia Le Poêlon d’Or. Môžete si tu vychutnať miestne dobroty, akými sú napríklad klobásy, držky, kuracia pečeň či rybie knedličky. Ak vás pri predstave niektorého z týchto jedál striaslo odporom, znamená to len jedno. Nikdy ste ho nemali pripravené majstrami svojho remesla. Určite nebudete ľutovať! 🙂

 

Toulouse

Toto mestečko situované na juhu Francúzska je tradičným študentským mestom. Nachádza sa tu veľa známych univerzít a počet študujúcich sa odhaduje na viac ako stotisíc. Mladí ľudia dotvárajú miestnu atmosféru a v uliciach mesta to v nočných hodinách naozaj žije.

Miestni ho radi nazývajú aj La Ville Rose, čo v preklade znamená ružové mesto. Tento prívlastok si zaslúžil vďaka množstvu budov, ktoré sú postavené z ružových tehál.

Jedným z takých príkladov je i hlavná mestská atrakcia, Bazilika sv. Saturnina, na ktorej výstavbu boli takisto použité ružové tehly. Zaujímavosťou je, že táto bazilika je jednou zo zastávok na púti do Santiaga de Compostela. Domáci ju milujú pre jej jedinečnú atmosféru a výbornú akustiku.

V budove bývalého kláštora rádu augustiniánov dnes sídli múzeum, kde nájdete vystavené diela francúzskych, talianskych či holandských maliarov a sochárov. Pozoruhodné sú nielen exponáty, ale aj samotná budova, postavená v gotickom štýle.

Znie to možno neuveriteľne, no nachádza sa tu i najlepšie vesmírne múzeum na svete. Na predmestí Toulouse vyrástlo múzeum Cité de l´espace, kde máte možnosť vidieť repliky Sputnika či rakety Ariane 5 v životnej veľkosti. Môžete sa takisto na chvíľu vžiť do kože kozmonauta a podstúpiť niekoľko špeciálnych testov, ktoré musia kozmonauti absolvovať pred odletom do vesmíru.

Medzi miestne delikatesy patrí cassoulet. Ide o pekáč plný dobrôt, do ktorého miestni dávajú husací alebo kačací konfit, bravčovú klobásu, fazuľu, cesnak, bylinky a mnoho iných ingrediencií, vďaka ktorým si toto jedlo zamilujete.

Populárnou je tiež Garbure, polievka zo zemiakov, kapusty, fazule a sušenej šunky.

 

Montpellier

Toto miesto sa v mnohom líši od okolitých miest, za čo môže v prvom rade história. V prípade Montpellier-u totiž nie je prepojená s Rímskou ríšou, čiže tu nenájdete žiadne pamiatky po Rimanoch.

Mesto je strediskom regiónu Languedoc-Roussillon a nachádza sa približne 10 km od pobrežia Stredozemného mora.

Pôvodnú osadu založili ešte v 9. storočí obchodníci s koreninami a s nimi neskôr prichádzali i liečitelia, ktorí postupne zakladali tzv. lekárske školy. Už začiatkom trinásteho storočia tu bola založená prvá lekárska univerzita.

Dosť bolo ale histórie, poďme sa pozrieť na to, čo by vás na tomto mestečku mohlo zaujať dnes.

Veľkým lákadlom pre turistov, ale aj rodiny s deťmi je Montpellier Parc Zoologique, čiže zoologická záhrada, ktorá je druhou najväčšou zoo v celom Francúzsku. Je to v zásade také miestne safari, keďže väčšina zvierat sa tu pohybuje voľne. Veľkým lákadlom je jej časť La Serre Amazonienne. Ide o obrovský skleník, v ktorom môžete na vlastnej koži zažiť prostredie amazonského tropického pralesa a nájdete tu napr. pirane a rôzne plazy či aligátory.

Ak sa vám páčil nápad so zoologickou záhradou, istotne sa vám bude pozdávať návšteva v Aquarium Mare Nostrum. Môžete tu vidieť stovky druhov morských živočíchov, vyskytujúcich sa v hlbinách Stredozemného mora, ale aj oceánov.

Nachádza sa tu tiež najstaršia botanická záhrada a arborétum, kde nájdete tisíce druhov rastlín a liečivých bylín typických pre stredomorský región.

Milovníci historickej atmosféry určite ocenia návštevu Château de Flaugergues. Ide o niekdajšie luxusné šľachtické sídlo. Podobných zámočkov je síce po okolí viacero, tento je však jeden z najzachovalejších a jeho prekrásne záhrady vám učarujú.

Centrum mesta vás určite zaujme svojou odlišnosťou. Mesto nepodľahlo niekdajšiemu trendu budovania bulvárov a všade nájdete úzke, kľukaté uličky a námestíčka s fontánami a vonkajším sedením miestnych kaviarní.

Príjemnou zmenou oproti ostatným vyššie spomenutým mestám môže byť fakt, že Montpellier a celý región je miestom, kam chodia oddychovať najmä Francúzi. To znamená žiadne turistické obchody na každom rohu, žiadne „vysoko kvalitné“ turistické reštaurácie a podobne. Stačí len nasávať lokálnu atmosféru plnými dúškami, s pohárom dobrého vína v ruke. 🙂

Veríme, že vás naše tipy zaujali a ak sa niektorým z nich necháte aspoň trochu inšpirovať, bude nám potešením.

 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.