Zdieľať

Filipíny: Najkrajšie miesta, ktoré jednoducho musíte navštíviť!

Dych berúce scenérie, prekrásne pláže, jedinečná domorodá kultúra. Áno, aj také sú Filipíny. Krajina, rozprestierajúca sa na viac ako 7000 ostrovoch, ponúka obrovské množstvo rôznorodých aktivít.

 

Boracay

Hoďte všetky starosti za hlavu a nechajte sa unášať atmosférou tohto malebného ostrova, nachádzajúceho sa 315 km južne od hlavného mesta Manila. Toto miesto ponúka okrem nádherných piesčitých pláží aj veľké množstvo aktivít. Môžete si napríklad prenajať loď a navštíviť okolité menšie ostrovčeky, prípadne navštíviť blízky ostrov Carabao. Tip pre romantikov: Určite nezmeškajte večernú plavbu pri západe slnka.

Fanúšikovia akčnejšej zábavy určite ocenia Ariel´s Point. Môžete tu skákať do mora zo stupienkov najrôznejšej výšky, prípadne si požičať kajak alebo šnorchlovať.

Ak si chcete užiť pravú a nefalšovanú atmosféru plážovej párty, White beach je niečo presne pre vás. Je to zároveň najrozsiahlejšia a najpopulárnejšia pláž ostrova, čiže sa jej rozhodne nevyhnete. Nájdete tam takmer všetko. Množstvo reštaurácií, hotelov a barov. Ak vás celodenné ležanie na pláži omrzí, môžete si zahrať plážový futbal alebo volejbal.

Ak preferujete pokojnejšie miesta, tak Pukka beach alebo Diniwid beach sú niečo pre vás. Oproti White beach sú to skutočné oázy pokoja.

 

Sopky

Asi málokto vie, že viac ako 7000 ostrovov Filipín je vulkanického pôvodu. Nachádza sa tu 37 sopiek, z toho 18 stále aktívnych. Hovorí sa, že návšteva Filipín nie je kompletná, ak ste nenavštívili sopku a jazero Taal. Tento vulkán je stále jedným z najaktívnejších v súostroví a jazero je zdrojom obživy mnohých rybárov z okolitých miest.

Ďalším zaujímavým miestom poznačeným vulkanickou činnosťou je stratená dedinka Cagsawa. V roku 1818 sa ňou prehnal enormný tok lávy, pod ktorým zmizla celá dedina. Jediné, čo nám pripomína niekdajšiu prítomnosť tejto usadlosti, je veža kostola, ktorá sa ako jediná zachovala.

Za zmienku určite stojí aj najaktívnejšia sopka Filipín vôbec, hora Mayon, ktorá dosahuje výšku 2462 m n. m. a od roku 1616 zaznamenala až 47 erupcií. Pre mnohých športových nadšencov je vyliezť na horu Mayon skutočnou výzvou. Odporúčaný štart je vo výške 762 metrov nad morom, v mieste, kde je umiestnená výskumná stanica. Samotný výstup je veľmi náročný aj vďaka rozmanitosti terénu. Z bezpečnostných dôvodov končí turistický chodník vo výške 1921 metrov nad morom.

Ryžové terasy v Banaue

Filipíny sú jedným z najväčších vývozcov ryže vôbec. V nemalej miere sa na tom podieľa aj produkcia oblasti Banaue. Ryžové polia staré až 2000 rokov sú považované za národný kultúrny poklad a sú vsadené do 2900 metrov vysokého pohoria, ktoré je premenené na naozaj dômyselný zavlažovací systém.

Terasy boli stavané ručne a ich hlavnou úlohou bolo zadržiavať dažďovú vodu. Táto oblasť známa svojou malebnosťou ponúka oveľa viac. Okrem návštevy ryžových polí tu môžete absolvovať aj rôzne túry do okolitých kopcov, ktoré sú pre všetkých milovníkov prekrásnych výhľadov neopakovateľným zážitkom. Čo viac dodať? Táto perla svetového dedičstva UNESCO je rozhodne miestom, ktoré si na Filipínach nemôžete nechať ujsť.

 

Čokoládové kopce

Toto pozoruhodné zoskupenie nezvyčajne tvarovaných kopcov sa nachádza v strede ostrova Bohol. Doteraz nie je celkom známy ich presný počet. Niektoré odhady tvrdia, že sa ich tam nachádza minimálne 1268, iné spomínajú až 1776 kopcov. Svojím vzrastom nie sú vôbec veľké. Výška väčšiny z nich sa pohybuje medzi 30 a 50 m, najvyšší z nich dosahuje sotva 120 m.

Vznik týchto kopčekov je stále zahalený rúškom tajomstva. Medzi miestnymi dodnes kolujú najrôznejšie legendy v spojitosti s mýtickými bytosťami. Bez ohľadu na ich pôvod, je ich návšteva zaručene zaujímavým vizuálnym zážitkom. Na konci obdobia sucha sa mení ich farba zo zelenej na hnedú, čo sa zaslúžilo o ich názov. Nič sa však nebojte, či už sa rozhodnete pre ich návštevu v období dažďov, alebo v období sucha, váš zážitok z tejto unikátnej scenérie nebude o nič chudobnejší.

Ostrov Palawan

Ak ste doteraz netušili, ako sa volá raj na Zemi, vitajte na ostrove Palawan! Tento malebný ostrov, ktorý tvorí z polovice púšť, bol v roku 2007 ohodnotený časopisom National Geographic Traveler ako najlepší región juhovýchodnej Ázie. Môžete si tu užívať dobrodružstvá v prostredí džungle, podnikať výstupy do hôr alebo len tak sladko leňošiť na prekrásnych plážach.

Severná časť ostrova sa vyznačuje krištáľovo čistým morom, bielymi plážami a mnohými špecifickými druhmi rastlín a živočíchov. Najnavštevovanejšími miestami tejto lokality sú mestá El Nido a Taytay, kde nájdete vápencové útesy a bohatý podmorský svet s mnohými druhmi tropických rýb a koralov. Takisto tu môžete nájsť päť ohrozených druhov morských korytnačiek. Tamojšia džungľa je domovom pre viac ako 100 druhov exotického vtáctva.

Nie je ťažké pochopiť, prečo si toto miesto zaslúžilo toľkú obľubu a pozornosť. Číra smaragdovo-zelená voda, majestátne džungle, malé rybárske dedinky, ktoré doslova dýchajú miestnou unikátnou atmosférou…toto všetko tvorí spolu s okolitými ostrovčekmi provinciu Palawan, kúsok raja.

 

Ak sme vás presvedčili k návšteve Filipín, nezabudnite si k dobrému bedekru pribaliť aj naše cestovné poistenie. Nič neváži a ochráni vás na každej vašej ceste.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Súťaž o sonické zubné kefky
Philips Sonicare

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia