Atoms/icons/24/grey/info-24
Od 1. 8. 2022 už nie je potrebné zasielať prihlášku pre novorodenca do zdravotnej poisťovne. Jeho poistenie vzniká automaticky v rovnakej poisťovni ako je poistená matka. 
Zisti viac.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Diagnostika stavu chodidiel prostredníctvom podoskopu (aj na Just Neon Yoga By Promama!)

Bose nohy mamy a dietata kracajuce po podlahe za sebou

Vyšetrenie pomocou podoskopu pomáha odhaliť a diagnostikovať ortopedické deformácie nôh. Neváhajte využiť príležitosť a v rámci nášho podujatia Just Neon Yoga By Promama nechajte vyšetriť stav chodidiel vašich detí. Prostredníctvom podoskopu budú diagnostiku vykonávať skúsení fyzioterapeuti z Vitalclinic.

Bose nohy mamy a dietata kracajuce po podlahe za sebou

Podoskop patrí k najrozšírenejším diagnostickým prístrojom, pomocou ktorého fyzioterapeut vyšetruje chodidlá. Vo Vitalclinic využívame práve toto vyšetrenie, ktorým skúmame odtlačky nôh a celkové vplyvy síl na chodidlá.

Vyšetríme postavenie kostí členkov a chodidiel a ako si s tým vedia poradiť svaly. Pretože toto všetko sa premieta do postavenia nohy a odtlačku chodidla.

Funkciou podoskopu je zobraziť pomocou polarizovaného svetla miesta na chodidle, ktoré sú zaťažené váhou tela. Táto zobrazovacia metodika nám pomáha určiť, v akom stave je chodidlo v statickom alebo dynamickom zaťažení a akými deformitami a patológiami je noha postihnutá.

Vďaka tomu, že noha je oporou celého tela, vyšetrenie chodidla pomáha fyzioterapeutovi zistiť možné príčiny preťažovania ostatných segmentov, ako sú kolená, bedrové kĺby, panva a tiež chrbtica s ramenami.

zdroj: archív Vitalclinic

Diagnostika u detí

Vyšetrenie podoskopom s fyzioterapeutom je vhodné pre deti s prepadávajúcimi členkami dovnútra, nedostatočnou oporou, plochými nohami, vysokou klenbou, bolesťami v oblasti chodidla a päty, ale aj ako doplnok pri celkovom vyšetrení postúry tela.

U detí popisujeme plochú nohu až po treťom roku života, pretože dovtedy sa nachádza na ploske chodidla tukový vankúšik, z ktorého sa postupne vyformuje tvarovaná klenba.

V prípade veľkej asymetrie postavenia päty a členkov sa odporúča rehabilitovať, a to čím skôr, pretože opora chodidiel ovplyvňuje celkové držanie tela dieťaťa. Ak sa tomu nepredíde včas, vzniká chybné držanie tela.

Na dieťatku môžeme vidieť vbočené členky, X-ové postavenie kolien, panvu klopenú dopredu, oslabené brušné svaly s výraznejším prehnutím v driekovej časti chrbtice, oslabené medzilopatkové svaly prezentujúce odstávajúce lopatky a predsun ramien a hlavy. Do veľkej miery majú vplyv na celkové držanie tela aj pohybové stereotypy.

zdroj: archív Vitalclinic

Pozor na svalovú nerovnováhu a nesprávny postoj

Nesprávny sed s prekríženými nohami, dlhé hodiny v školskej lavici s prehnutým chrbátikom, jednostranné zaťaženie chrbtice, počítač či pozeranie do mobilu prispieva k oslabeniu a taktiež skráteniu svalových skupín, a tým nastáva svalová nerovnováha celého tela dieťaťa.

Nesprávny postoj sa odzrkadlí aj na nesprávnom stereotype chôdze, ktorá je ovplyvnená súhrou svalov a svalových skupín. Ak je jedna svalová skupina oslabená, potom to za ňu robí iný sval, ktorý je v preťažení.

Pohyb je u detí dôležitý už odmalička. Rozvíja jemnú a hrubú motoriku, silu, koordináciu v priestore, rovnováhu a fyzickú kondíciu.

Čím skôr začnete rozvíjať u vašich najmenších aktívne pohybové návyky, tým lepšie. Nielenže tým podporíte posilnenie pohybového aparátu, silu či výdrž, ale bude to mať preventívny účinok pred úrazmi, chorobami a celkovo to posilní ich zdravie.

Garant článku: MUDr. Emília Luknárová, rehabilitačná lekárka, Vitalclinic

Portrétová fotografia fyzioteŕapeutky Kristíny Klimovej

Autorka: Mgr. Kristína Klimová

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

Mgr. Kristína Klimová

Mgr. Kristína Klimová

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

Mgr. Kristína Klimová

Fyzioterapeutka, Vitalclinic
Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na prepoistenie do Union zdravotnej poisťovne vám zostáva

  • 00 dní
Prejdite do zdravotnej poisťovne s dlhodobo najspokojnejšími poistencami.