Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Desať akčných hier pre rozvoj bábätiek od 6 do 9 mesiacov

hra so sedemmesačným bábätkom

Zima sa ešte nelúči a okrem výletov v prírode na sánkach sa môžete inšpirovať našimi interiérovými aktivitami, ktoré sú nielen zábavné, ale zároveň podporia vývin dieťatka.

hra so sedemmesačným bábätkom
V článku si prečítate:

Vyše polročné dieťatko už rozhodne nie je batôžtek, ktorý niekde položíte a tam aj zostane. Z batoľaťa sa stáva profesionálny prieskumník, opravár, vykladač tovaru a ochutnávač. Obyčajné hračky sú nuda, keď tu máme celú domácnosť a jej tajomstvá. Čo sa skrýva za topánkami v tejto skrinke? Čo to hrká v kuchynskej zásuvke? Nalaďte sa na objavovanie sveta a vyskúšajte nasledujúce hry, ktoré podporujú psychomotorický rozvoj vášho drobca.

Demolačné práce

Ak by malo mať dieťatko v tomto veku jedinú hračku, tak by to mali byť rozhodne drevené alebo plastové kocky. Veža sa dá ale postaviť zo všeličoho. Z papierových krabíc, plastových nádob, dokonca aj z vankúšov. Keďže dieťatko je ešte malé, stavať budete vy. Krpec bude búrať. Nie je to až taká deštrukčná hra, ako by sa zdalo. Bábo si totiž precvičí svalstvo a zároveň lepšie pochopí vzťah medzi príčinou a následkom. Deti v tomto veku skúmajú aj rôzne textúry. Skúste jednu kocku oblepiť obojstrannou lepiacou páskou, malého výskumníka to náramne zaujme.

Prekážková dráha

Tunely pre malých lezúňov sa dajú kúpiť aj v obchode, ale načo? Úplne postačia tri-štyri veľké škatule, z ktorých odstránite dno a zlepíte ich dokopy. Tvorivé typy môžu vyrezať okná, ktoré môžu, alebo nemusia prekryť priesvitným celofánom alebo transparentnou farebnou látkou. Prechod tunelom sa dá deťom spestriť prekážkovou dráhou z vankúšov alebo rôznych plyšových hračiek.

Hra na zjedenie

Množstvo zábavy je priamo úmerné s neporiadkom a špinou. Dôkaz? Postačí vám obyčajná miska s varenými špagetami, pokvapkanými olivovým olejom. Dieťatko ich bude miesiť, stískať, natierať na tvár, klásť na hlavu. Zábava je aj so surovými špagetami, samozrejme, pod bedlivým dohľadom rodičov. Osvedčenou klasikou je obyčajný banán. Alebo vložte do jenskej misy zopár drobných hračiek a zalejte ich želé. Výstredné? Možno. Ale veľmi účinné, pretože sa zabaví celá rodina. A dieťatko si navyše precvičí jemnú motoriku.

Škrupinky

Spomínate si na nešvár, ktorý sa v uliciach šíril v 90. rokoch? Takzvaní „škrupinkári“ lákali ľudí na podvodnú hru s rýchlym ziskom. Princíp bol jednoduchý. Guľôčku na podložke prekryli jedným z troch nepriehľadných pohárov, tie párkrát popresúvali a okoloidúci mal hádať, kde sa guľôčka skrýva. Vám postačia dva poháriky a jeden malý predmet. Prekryte ho, poháriky pomaly presuňte a dieťatko môže hádať. Nehráte o peniaze, ale o tréning pozornosti a pamäte. Krpec zároveň pochopí, že keď objekt nevidí, neznamená to, že neexistuje.

Kde som? Tu som!

Podobný princíp má absolútna bábätkovská klasika – hra na skrývačku. Prvý level pre najmenšie deti: prikryte si tvár dlaňami a striedavo sa ukazujte a skrývajte so slovami: „Kde som? Tu som!“. A opakujte, a opakujte, pretože bábätko bude vo vytržení. Neskôr sa môžete prikrývať dekou. Ešte neskôr môžete skrývať hračku – spočiatku tak, aby z nej kúštik trčal, až potom ju úplne prekryte dekou.

Bubnovačka

Zábavné je všetko, čo vydáva poriadny rachot. Čiže si zapchajte uši a povyťahujte hrnce, misky, varechy, šľahacie metličky a stierky. Mladšie deti budú len bezhlavo búchať, staršie už skúmajú vzťah medzi materiálmi a zvukmi. Ponúknite im preto rôzne tvary a povrchy. Alebo skúste hrniec či misku prekryť napnutým celofánom, čím vytvoríte „naozajstnú“ blanu na bubne.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Potrebujete zabaviť mladšie bábätko? Prečítajte si tento článok!

Zábavky z PET fliaš

S takou prázdnou PET fľašou sa dá fantasticky mávať a búchať. Ak ich trochu naplníme vodou, poslúžia na vyznačenie prekážkovej dráhy pre malého lezca. Ak ju napustíme vodou viac a pridáme flitre a trblietky, drobec ju bude v rúčkach obracať a skúmať. Ak ju zaštupľujeme trochu mäkkú, po stlačení vydáva parádne zvuky. Zhrnuté a podčiarknuté – PET fľaša nie je len univerzálna, ale aj užitočná zábavka, pretože deti si cvičia úchop, motorické zručnosti či zrak.

Staré dobré riekanky

Netreba zabúdať ani na precvičovanie rečových a rytmických schopností. Posaďte si drobca na kolená a zahrajte sa presne rovnako, ako sa hrali naše mamy a staré mamy. Klasické riekanky sú „in“ aj v 21. storočí a drobec vám to iste potvrdí. Nestarnúcou klasikou je Varila myšička kašičku alebo Ťap ťap ťapušky, pri ktorej si deti precvičia aj hrubšiu motoriku. Alebo si s dieťatkom ľahnite a prstami napodobňujte nejaké zvieratko, ktoré mu behá po telíčku. Napríklad žabu: Skáče žaba po blate, kúpime jej na gate! Alebo ďobanie ďatľa: Ďobe ďateľ do kôry, vyďobe tam otvory.

Vykladanie tovaru

Urobte z dieťatka neplateného pomocníka. Napríklad pri vešaní bielizne. Položte ho do koša s bielizňou – naisto povykladá obsah na dlážku až do poslednej ponožky. Vyložte dieťatko von a ukážte mu, ako bielizeň poukladať naspäť do koša. Hra sa dá variovať aj s kuchynskými zásuvkami, starou taškou či skrinkami na topánky, ale na to už drobec asi prišiel aj sám. Ak už obsah skriniek dôkladne pozná, podstrčte dovnútra nejaké prekvapenie. Hocičo – staré náramkové hodinky, potápačské okuliare, pokazenú LED baterku. To bude radosti z objavovania!

Svetelné divadlo

Nezaškodí, ani keď máte funkčnú LED-ku. Večer s ňou môžete zinscenovať parádne svetelné divadlo na stene. Využiť môžete len svetelný lúč, ale aj tiene z prstov alebo obľúbených hračiek. Pohrať sa dá aj s odleskami. Nemusíte mať poruke diskoguľu, stačí vám PET fľaša s trblietkami, ktorú sme už spomínali, alebo plát alobalu.

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.