Zdieľať

Ako podporiť samostatnosť a zodpovednosť u dieťaťa?

výchova nezávislého dieťaťa

Robíte všetko za dieťa, sledujete každý jeho krok, predchádzate jeho omylom a chybám? Zastavte sa. Vychovávate z neho závislého a neschopného človeka.

výchova nezávislého dieťaťa
V článku si prečítate:

Balansovať medzi prirodzeným sklonom chrániť svoje dieťa a zároveň z neho vychovávať schopného, samostatného a nezávislého človeka je, zdá sa, v dnešnej dobe jednou z náročnejších úloh, ktorým rodičia čelia.

Aj pri napohľad triviálnych úkonoch bežného života však dieťaťu dávate signál o jeho možnostiach a schopnostiach. To všetko v ňom buduje obraz o sebe samom. Ako mu môžete pomôcť na ceste k samostatnosti a zodpovednosti od prvých mesiacov a rokov jeho života?

1. Podporte prirodzený záujem

Vy poznáte svoje dieťa najlepšie. Ak prejaví záujem o bežné domáce práce a činnosti, vždy sa snažte ho zapojiť do procesu. Spočiatku vám všetko bude trvať omnoho dlhšie. Nevyhnete sa ani rozbitým pohárom, rozsypaným omrvinkám a všadeprítomným fľakom. Pohľad na ufúľané dieťa, ktoré však niečo dokázalo pripraviť úplne samo, vám bude najväčšou odmenou. Radosť z vykonanej práce, ako aj skúsenosť, ktorú nadobudlo, stojí za to.

2. Dávajte na výber

„Prezliecť sa do pyžama, umyť zuby, vycikať sa a spať.“ Na prvý pohľad jednoduchá veta, ktorá však v konečnom dôsledku dieťa zmätie. Obsahuje priveľa pokynov. Je pravdepodobné, že dieťa na niečo zabudne. Preto mu dávajte na výber: „Ideš sa najprv prezliecť, alebo vycikať?“ Vaša ratolesť tak dostáva slobodu voľby. Sama sa rozhodne. Ak na niečo dieťa zabudlo, netreba mu to zakaždým pripomínať. Aj pocítenie dôsledkov svojich činov je prirodzenou súčasťou nadobúdania nezávislosti.

3. Nerobte za dieťa to, čo zvládne už samo

„Naša druháčka miluje na raňajky cereálie s rastlinným mliekom. Zvykla ma v kuchyni netrpezlivo čakať za kuchynským stolom, kým jej vyberiem mlieko, misku a cereálie. Jedného rána som si sama uvedomila absurdnosť situácie. Sama som nestíhala, zatiaľ čo moja slečna zívala od nudy. Odvtedy si raňajky pripravuje sama,“ vysvetľuje Alena. Niektoré veci zvyknú rodičia robiť automaticky, a to aj vtedy, keď ich už dieťa zvládne samo. Milovaný potomok rastie ako z vody a nové skúsenosti si osvojuje každým dňom. Vytvorte mu teda priestor na to, aby sa prejavilo.

4. Zabudnite na dokonalosť

Snaha rodičov o perfekcionizmus môže vo vašom synovi či dcére uhasiť prirodzenú túžbu po nezávislosti. Martina to sama zažila v detstve, preto sa rozhodla, že chyby svojej mamy nebude opakovať: „Od detstva ma to ťahalo k dizajnu, hoci som to vtedy, samozrejme, nevedela pomenovať. Postielala som postele, ukladala na ne vankúše, presúvala kvetináče. Otcovi sa to páčilo, vravel, že mám na to talent. Mamina však vždy všetko ihneď vrátila do starých koľají. Keď som si popostielala len svoju posteľ, ona to po mne urobila ešte raz. Tak som sa prestala snažiť,“ priznáva Martina.

V konečnom dôsledku všetky domáce povinnosti robila Martinina mama. Tá považovala svoju dcéru za nezodpovedné a lenivé dievča, bez toho, aby pátrala po hlbšej príčine. Dôsledkom snahy o dokonalosť bolo obojstranné sklamanie.

Je jasné, že sami zvládate rôzne činnosti rýchlejšie a lepšie. Podporte dieťa a oceňte ho bez ohľadu na výsledok. Do procesu zasahujte len vtedy, keď to je naozaj nevyhnutné.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Kedy a ako dlho môže zostať dieťa doma samotné?

5. Dávajte vreckové

Kedy začať dávať vreckové? Podľa odborníkov vtedy, keď už vie dieťa počítať. Aj pár eur týždenne ho môže naučiť zodpovednosti. Možno mu dve eurá budú pripadať ako celý majetok. Ale len vtedy, kým sa s nimi nevyberie do najbližšieho obchodu.

Čoskoro pochopí, že nie vždy je rozumné vymeniť peniaze za predraženú plastovú hračku. Ak minie všetko na hlúposti, nevadí. Ďalšie peniaze mu už nedávajte. Cez vlastnú skúsenosť časom porozumie hodnote peňazí. Aj to, že najdôležitejšie hodnoty v živote nie sú veci.

Dovoliť dieťaťu postupne získavať nezávislosť je výzva pre každého rodiča. Pokiaľ však budete chcieť rozhodovať absolútne o všetkom, môže sa stať, že z dieťaťa vychováte úplne závislého a neschopného človeka.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.