Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Sám alebo sama doma: Stručný manuál detskej (a rodičovskej) samostatnosti

kedy nechať dieťa samé doma

Raz to príde. „Hneď sa vrátim!“ povie ustrašená mama, ktorá po prvýkrát necháva doma svoju ratolesť bez dozoru. Kedy je na to správny čas?

kedy nechať dieťa samé doma
V článku si prečítate:

Deti dozrievajú postupne a každé je iné, rovnako ako aj rodičia. Chcieť od dieťaťa, aby ostalo samo doma len preto, lebo je na to „dosť staré“, nie je riešenie.

Každý má svoju dĺžku kroku

Oveľa smerodajnejšie, než sledovanie odporúčaní v závislosti od veku dieťaťa, sú vaše úprimné odpovede na základné otázky:

Zuzana je matkou 10-ročného syna Janka. Už len samotná myšlienka, žeby ho mala nechať samého doma čo i len na pár minút, jej naháňa strach. Počas prázdnin, keď nie je v tábore a babičky sú zaneprázdnené, ho berie so sebou do práce. Chodí s ňou aj ku kaderníčke, aj do obchodu. Chlapca to vôbec nebaví. Celý čas trávi na mobile, hrá sa hry a čaká, kým budú môcť spoločne odísť domov. Dieťa potrebuje spoločnosť, ak mu však občas nedoprajete aspoň zopár chvíľ samoty, prichádza o cenné skúsenosti. Zuzana si uvedomuje, že jej správanie je kontraproduktívne. Strach o dieťa však u nej stále víťazí.

Dôverujte sebe, aj dieťaťu

Najdôležitejšie je, aby ste vy samy boli v pohode. Ste vystresovaná, nervózna a plná obáv? Dieťa bez ohľadu na vek bude cítiť, že sa bojíte vytiahnuť päty z domu a bude reagovať na váš strach. Zuzana nakoniec kamarátkam prezradila, z čoho pramenia jej najväčšie obavy: „Keď mal Janko tri roky, nechtiac ma zabuchol na balkóne. Dvere mi nevedel otvoriť, on plakal a ja s ním. Ani neviem, ako sa mi podarilo zliezť z druhého poschodia. Už som to viac nechcela zažiť,“ priznáva. Stále nie je pripravená nechať Janka samého. Pravidelná návšteva psychológa je však už prvým krokom k zlepšeniu situácie.

Kedy, koľko a ako?

Pätnásťročný pubertiak si samotu určite užije. Nebude nedočkavo pozerať z okna, ani vám nebude vyvolávať každú hodinu. Sedemročné dieťa sa predsa len bude na samotu pozerať inak. Tu sú všeobecné odporúčania podľa veku vašej ratolesti:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj ďalší článok o samostatnosti detí.

Ide sa na to!

Ste pripravené urobiť krok do neznáma? Takto to zvládnete aj vy, aj vaše dieťa:

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.