Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Hry pre rozvoj bábätiek od 3 do 6 mesiacov

bábätko na hracej podložke

Väčšie bábätko = viac zábavy. Bábätko od 3 mesiacov už neprespí väčšiu časť dňa, čím sa otvára viac možností pre spoznávanie sveta. Ako ich teda zabaviť a zároveň posúvať ich rozvoj vpred?

bábätko na hracej podložke
V článku si prečítate:

V tomto období sa už dieťatko smeje, imituje zvuky, spoznáva známe tváre. Vie už uchopiť hračku, otáčať sa za zvukom. Je pomerne fyzicky zdatné. Ku koncu tohto obdobia sa už väčšina detí dokáže pretočiť z bruška na chrbátik, no niektoré, naopak, usúdia, že majú ešte čas. Bábätká sa ale rozhodne nechcú nudiť!

Hmatové experimenty

Na detailoch záleží! Myslí si to aj vaše bábätko, ktoré v tomto období skúma všetky výstupky, hrbolčeky a drobnosti, o ktoré oko dospelého ani nezavadí. Dieťatko skúma detaily nielen očami, ale najmä hmatom. Podporte ho v objavovaní hmatových vnemov. A to napríklad tak, že nudnú plastovú kocku alebo krabičku oblepíte rôznymi materiálmi. Nastrihajte si štvorce z bublinkovej fólie, flísu, hladkého saténu, kožušinky, drsného štruktúrovaného papiera a všeličoho iného, čo objavíte doma. Nalepte ich na strany kocky alebo krabice a nechajte bábo, nech ich škrabká a hladká.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Interaktívne podlahové divadielko

O tom, prečo je pasenie koníkov také dôležité pre správny vývoj bábätka, sme písali už v predchádzajúcom článku. Motivujme dieťatko aj naďalej. Skvelou vychytávkou je senzorická podložka, ktorú si môžete vyrobiť aj doma. Potrebujete len hladkú podlahu, lepiacu pásku, dva kusy veľkej fólie (ideálne aspoň formát A3). Fóliu nalepíte na dlážku a naukladáte na ňu zopár farebných mäkkých drobností. Polystyrénové guľôčky, farebný piesok, brmbolčeky, handričky, drobné kúsky špongie, alebo pár mililitrov sprchového gélu zafarbeného potravinárskym farbivom. Prekryte druhou fóliou a dôkladne zo všetkých strán prelepte, aby bol obsah v bezpečí. Dieťatko položte na bruško a sledujte, ako ho skúma a posúva prštekmi.

Hravý dáždnik

Dieťatko je práve v období, keď si najviac užíva hrazdičku (na deke, či nad postieľkou a kočíkom). Vie už fixovať pohľad na hračku, vie sa po nej naťahovať rúčkami. Dokonca objavuje fascinujúci fakt – len čo buchne do hrazdičky, hračka sa rozhýbe. Ale čo s tým, keď sa krpcovi zábavka už omrzí? Zhotovte mu vlastnú hrazdičku, stačí vám len dáždnik, špagátik a deka. Dáždnik roztiahnite a vecičky pripevnite špagátom k jeho vnútornej konštrukcii. Môžu to byť farebné handričky, reťaz z farebného papiera, guľa z alobalu, šuchotavý papier, alebo aj zabudnuté hračky. Pod dáždnik umiestnite deku, na ňu bábätko, vedľa sa usaďte vy. Dieťatko kvôli bezpečnosti bedlivo sledujte!

Ľadová zábavka

Najjednoduchšia aktivita, ktorá rozvíja drobnú motoriku a hmatové vnemy, aká len môže byť. Vyhrejte miestnosť a pred dieťatko položte kocku ľadu. Ešte lepšie by bolo, keby bola zafarbená potravinárskym farbivom alebo trebárs cviklovou šťavou, ale úplne postačí aj kocka z obyčajnej vody. A môže sa začať fascinujúca zábavka s ligotavým čudom, ktoré sa poriadne ani nedá uchopiť, pretože sa šmýka. A fíha, zanecháva mokré fľaky!

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Balónikový telocvik

Pri tejto cirkusovej zábavke si drobec precvičí fixovanie predmetu očami, pochopí vzťah medzi príčinou a dôsledkom. A ešte si k tomu užije telocvik. Potrebujete ale balónik naplnený héliom. Ideálne ten drahší, z ligotavej fólie, ktorý len tak s rachotom nepraskne. Priviažte ho dieťatku na nôžku alebo rúčku, aby sa vznášal zhruba meter nad bábom. Hotovo. Už len sledujte, ako bude krpec reagovať. Najskôr sa bude možno len dívať a smiať, neskôr pochopí, že balón môže rozpohybovať vlastnou nôžkou alebo rúčkou. Táto aktivita je ideálna pre deti, ktoré sa ešte nevedia pretočiť.

Kukuk, kde som?

Absolútna „bejby“ klasika, ktorú môžete opakovať do aleluja. Samozrejme, s rôznymi variáciami. Môžete si dlaňami zakrývať vlastnú tvár. Môžete dlaňami zakrývať tváričku bábätka. Hračku pod deku. Seba pod deku. Dieťa pod deku. Dôležité je, že to bábätko baví. A jeho myseľ sa postupne vysporadúva s prazvláštnou zákonitosťou. Teda objavom, že keď hračku nevidí, neznamená to, že neexistuje. Čudesné, však?

Voňavá detektívka

Objavovať nemusíte len hračku pod dekou, ale aj rôzne vône. Urobte si výpravnú cestu po všakova-kých pachových vnemoch, ktoré sa nachádzajú v domácnosti. Privoňajte si k vanilkovému cukru, voňavej sviečke, k medu, k rozkvitnutej ruži, mentolovej zubnej paste, k mydlu. Čo vy viete, možno raz bude z dieťatka svetoznámy tvorca či tvorkyňa luxusných niche parfumov!

Fľaštičky, hýbte sa!

Je čas na hrkálku! Zoženiete ju aj v obchode, ale najlepšia je taká, ktorú si vyrobíte doma. Ideálne každý deň iná. Máte doma malé priesvitné plastové boxy alebo sklenené fľaštičky z detskej výživy či korenia? Jedna je málo, zoberte ich viac, nech môže dieťatko porovnávať rôzne zvuky. Naplňte ich do polovice fazuľou, ryžou, cestovinami, krupicou. Zapojiť môžete aj vizuálne vnemy, a to tak, že nádobku zaplníte všetkým možným a farebným. Umelými kvietkami, bavlnkami, handričkami, papierikmi, drobnou vianočnou ozdôbkou. Dieťatko ju bude otáčať a objavovať. Vy sa zasa budete tešiť, ako dobre si cvičí jemnú motoriku, očká, sluch a vzťah medzi príčinou a následkom. Dozerajte, aby sa ale nedostalo k obsahu!

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.