Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cukrovka u detí: Kedy vzniká a prečo ju nesmieme zanedbať?

detský diabetes
Počet prípadov diabetu u detí a mladých ľudí rastie. Ak sa podarí ochorenie včas diagnostikovať, a samozrejme aj liečiť, nezasahuje výraznejšie do života. Na druhej strane, neskoré odhalenie cukrovky znamená rôzne komplikácie. Ľudia, u ktorých sa diabetes rozvinul už v detstve, sú počas celého života náchylnejší na vážnejšie ochorenia.
detský diabetes
V článku sa dočítate

Typy cukrovky: diabetes typu 1 a diabetes typu 2

V detskom veku je častejšia cukrovka typu 1. „Dvojka“ sa ešte pred pár rokmi týkala predovšetkým dospelých, ale dnes už je aj veľa detských pacientov. Na vine je hlavne zlá strava a nedostatok pohybu.

Diabetes typu 1 a diabetes typu 2 sú dva rôzne stavy, zhodne však súvisia s inzulínom. Zaujímavosťou je, že cukrovke typu 1 sa kedysi hovorilo juvenilná, práve preto, že zvyčajne nastupuje už v detstve.

Kedy vzniká diabetes typu 1?

Keď pankreas nedokáže vyrábať inzulín. Bez inzulínu zase cukor nedokáže „cestovať“ krvou do buniek, a tak jeho hladina (v krvi) rastie.

Hoci môžeme takto ochorieť v akomkoľvek veku, priemerný vek pri diagnostike je len 13 rokov. Odhaduje sa, že až 85 percent prípadov sa vyskytuje u ľudí do 20 rokov.

Liečba cukrovky 1. typu znamená celoživotné užívanie inzulínu. Základom je diéta, pravidelný pohyb a monitorovanie hladiny cukru.

Kedy vzniká diabetes typu 2?

Riziko vzniku tohto typu rastie s vekom. Detský diabetes typu 2 väčšinou súvisí s obezitou. Samozrejme, aj v tomto prípade je hlavným problémom hromadenie glukózy v krvi, keďže inzulín nepracuje, ako by mal.

Okrem toho, viac ako 75 percent detí má blízkeho príbuzného ​​s rovnakou diagnózou. Popri dedičnosti v tom však majú „prsty“ aj spoločné rodinné návyky či zlozvyky.

Diabetes typu 2 mnohí zvládajú aj bez liekov. Veľa robí zdravá strava, pravidelný pohyb a udržiavanie optimálnej hmotnosti. Niekedy to však nestačí, a vtedy sú potrebné lieky.

0
Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Príznaky cukrovky u detí

Príznaky sú veľmi podobné ako u dospelých, teda nerozhoduje vek. Niektoré prejavy sú spoločné pre oba typy cukrovky, hoci existujú aj určité rozdiely.

Ak máte akékoľvek podozrenie na cukrovku u svojho dieťaťa, zoberte ho k lekárovi. Možno sa mýlite, ale vždy je to lepšie, ako keby sa dieťa malo o cukrovke dozvedieť až v dospelosti.

Príznaky diabetu typu 1 sa rozvinú zvyčajne rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov.
Myslite na to, že čím neskôr je cukrovka u detí diagnostikovaná, tým viac problémov prináša.

Rodič by mal svoje dieťa chrániť po každej stránke, a zvlášť po zdravotnej. Sú veci, ktoré vie zariadiť iba dospelý, napríklad návštevu u lekára.

Radšej sa teda zbytočne “splašiť”, ako si neskôr niečo vyčítať!

Príznaky cukrovky typu 1 u detí (alebo dospievajúcich):

Príznaky cukrovky typu 2 u detí (alebo dospievajúcich):

Cukrovka typu 2 sa rozvíja pomalšie. Diagnostika môže trvať mesiace, ale aj roky.

Zdroj: Adobe Stock

Riziká cukrovky u detí

Riziká sa líšia vzhľadom na typ diabetu. Najvážnejším následkom nediagnostikovanej alebo neliečenej cukrovky typu 1 je diabetická ketoacidóza. Ide o život ohrozujúci stav, keď sú hladiny inzulínu veľmi nízke.

Telo vtedy nedokáže premieňať energiu na glukózu, namiesto toho začne štiepiť tuk. To vedie k tvorbe ketónov, ktoré sú vo veľkom množstve toxické. Nahromadenie ketónov zapríčiňuje, že telo sa stáva kyslým.

Pri cukrovke typu 2 vzniká ketoacidóza len zriedkavo, zato však hrozia choroby obličiek a očí, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol. Už sme spomenuli, že diabetes typu 2 je veľmi často prepojený s obezitou.

Aj preto by rodičia mali dbať o to, aby ich deti nemali nadváhu, a bez ohľadu na to, či ide o typ 1 alebo 2. Nadváha (alebo obezita) je sama o sebe takmer istotou, že neskôr sa dostavia zdravotné problémy.

Ktoré deti sú náchylnejšie ochorieť na diabetes?

Okrem tých s nadváhou, sú to deti z rodín, kde sa už objavil diabetes typu 2. Ďalším znakom inzulínovej rezistencie sú kožné zmeny, hlavne tmavé škvrny (acanthosis nigricans) a pomalé hojenie rán.

Dá sa cukrovke v detstve predísť?

So zdravým životným štýlom vám vie pomôcť aj Union zdravotná poisťovňa. Napríklad aj pravidelnými podcastami, ktoré sa venujú zdravému životnému štýlu, prevencii a obsahujú informácie o ochoreniach.

Čo hovoria slovenské štatistiky:

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/284974#summary
https://www.cdc.gov/obesity/data/childhood.html
https://www.nice.org.uk/guidance/ng18/chapter/1-recommendations
https://www.diabetes.org/diabetes/genetics-diabetes
http://www.unlp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=2684&Itemid=1

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.