Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Cukrovka u detí: Kedy vzniká a prečo ju nesmieme zanedbať?

detský diabetes
Počet prípadov diabetu u detí a mladých ľudí rastie. Ak sa podarí ochorenie včas diagnostikovať, a samozrejme aj liečiť, nezasahuje výraznejšie do života. Na druhej strane, neskoré odhalenie cukrovky znamená rôzne komplikácie. Ľudia, u ktorých sa diabetes rozvinul už v detstve, sú počas celého života náchylnejší na vážnejšie ochorenia.
detský diabetes
V článku sa dočítate

Typy cukrovky: diabetes typu 1 a diabetes typu 2

V detskom veku je častejšia cukrovka typu 1. „Dvojka“ sa ešte pred pár rokmi týkala predovšetkým dospelých, ale dnes už je aj veľa detských pacientov. Na vine je hlavne zlá strava a nedostatok pohybu.

Diabetes typu 1 a diabetes typu 2 sú dva rôzne stavy, zhodne však súvisia s inzulínom. Zaujímavosťou je, že cukrovke typu 1 sa kedysi hovorilo juvenilná, práve preto, že zvyčajne nastupuje už v detstve.

Kedy vzniká diabetes typu 1?

Keď pankreas nedokáže vyrábať inzulín. Bez inzulínu zase cukor nedokáže „cestovať“ krvou do buniek, a tak jeho hladina (v krvi) rastie.

Hoci môžeme takto ochorieť v akomkoľvek veku, priemerný vek pri diagnostike je len 13 rokov. Odhaduje sa, že až 85 percent prípadov sa vyskytuje u ľudí do 20 rokov.

Liečba cukrovky 1. typu znamená celoživotné užívanie inzulínu. Základom je diéta, pravidelný pohyb a monitorovanie hladiny cukru.

Kedy vzniká diabetes typu 2?

Riziko vzniku tohto typu rastie s vekom. Detský diabetes typu 2 väčšinou súvisí s obezitou. Samozrejme, aj v tomto prípade je hlavným problémom hromadenie glukózy v krvi, keďže inzulín nepracuje, ako by mal.

Okrem toho, viac ako 75 percent detí má blízkeho príbuzného ​​s rovnakou diagnózou. Popri dedičnosti v tom však majú „prsty“ aj spoločné rodinné návyky či zlozvyky.

Diabetes typu 2 mnohí zvládajú aj bez liekov. Veľa robí zdravá strava, pravidelný pohyb a udržiavanie optimálnej hmotnosti. Niekedy to však nestačí, a vtedy sú potrebné lieky.

Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Príznaky cukrovky u detí

Príznaky sú veľmi podobné ako u dospelých, teda nerozhoduje vek. Niektoré prejavy sú spoločné pre oba typy cukrovky, hoci existujú aj určité rozdiely.

Ak máte akékoľvek podozrenie na cukrovku u svojho dieťaťa, zoberte ho k lekárovi. Možno sa mýlite, ale vždy je to lepšie, ako keby sa dieťa malo o cukrovke dozvedieť až v dospelosti.

Príznaky diabetu typu 1 sa rozvinú zvyčajne rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov.
Myslite na to, že čím neskôr je cukrovka u detí diagnostikovaná, tým viac problémov prináša.

Rodič by mal svoje dieťa chrániť po každej stránke, a zvlášť po zdravotnej. Sú veci, ktoré vie zariadiť iba dospelý, napríklad návštevu u lekára.

Radšej sa teda zbytočne “splašiť”, ako si neskôr niečo vyčítať!

Príznaky cukrovky typu 1 u detí (alebo dospievajúcich):

Príznaky cukrovky typu 2 u detí (alebo dospievajúcich):

Cukrovka typu 2 sa rozvíja pomalšie. Diagnostika môže trvať mesiace, ale aj roky.

Zdroj: Adobe Stock

Riziká cukrovky u detí

Riziká sa líšia vzhľadom na typ diabetu. Najvážnejším následkom nediagnostikovanej alebo neliečenej cukrovky typu 1 je diabetická ketoacidóza. Ide o život ohrozujúci stav, keď sú hladiny inzulínu veľmi nízke.

Telo vtedy nedokáže premieňať energiu na glukózu, namiesto toho začne štiepiť tuk. To vedie k tvorbe ketónov, ktoré sú vo veľkom množstve toxické. Nahromadenie ketónov zapríčiňuje, že telo sa stáva kyslým.

Pri cukrovke typu 2 vzniká ketoacidóza len zriedkavo, zato však hrozia choroby obličiek a očí, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol. Už sme spomenuli, že diabetes typu 2 je veľmi často prepojený s obezitou.

Aj preto by rodičia mali dbať o to, aby ich deti nemali nadváhu, a bez ohľadu na to, či ide o typ 1 alebo 2. Nadváha (alebo obezita) je sama o sebe takmer istotou, že neskôr sa dostavia zdravotné problémy.

Ktoré deti sú náchylnejšie ochorieť na diabetes?

Okrem tých s nadváhou, sú to deti z rodín, kde sa už objavil diabetes typu 2. Ďalším znakom inzulínovej rezistencie sú kožné zmeny, hlavne tmavé škvrny (acanthosis nigricans) a pomalé hojenie rán.

Dá sa cukrovke v detstve predísť?

So zdravým životným štýlom vám vie pomôcť aj Union zdravotná poisťovňa. Napríklad aj pravidelnými podcastami, ktoré sa venujú zdravému životnému štýlu, prevencii a obsahujú informácie o ochoreniach.

Čo hovoria slovenské štatistiky:

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: