Zdieľať

Udržiavate svoje obličky vo forme? Je tu Svetový deň obličiek

Zdravé obličky dokážu telo zbaviť toxínov, pôsobia ako filter krvi, regulujú soli a tekutiny, udržiavajú optimálny krvný tlak. Máte záujem zistiť, v akom stave sú vaše obličky?

Viete, že 8.marca je Svetový deň obličiek?

Zdravé obličky dokážu telo zbaviť toxínov, pôsobia ako filter krvi, regulujú soli a tekutiny, udržiavajú optimálny krvný tlak.

Zlyhávanie obličiek v počiatočnom štádiu väčšinou sami nezistíte, pretože nebolí. Neliečené ochorenie môže však viesť až k zlyhaniu srdca, opuchu pľúc, poruchám srdcového rytmu, zmenám chovania, kŕčom či bezvedomiu.

Svetový deň obličiek (World Kidney Day) je každoročne vyhlasovaný Medzinárodnou federáciou pre ochorenia obličiek a Medzinárodnou nefrologickou spoločnosťou. Tento rok pripadá Svetový deň obličiek na 8. marec.

Obličky sú párový orgán a ich funkciou je zbavovanie tela odpadových látok, ktoré sú vylučované v moči, tiež udržanie optimálnej hladiny tekutín a krvného tlaku. Pokiaľ obličky fungujú správne, odstraňujú z krvi odpadové látky a pomáhajú udržiavať stálosť vnútorného prostredia a regulovať objem vody v organizme. 

Ochorenie obličiek v začiatočných fázach väčšinou nebolí, takže  pacient ho vôbec nemusí spozorovať. Neliečené ochorenie môže však viesť až k zlyhaniu srdca, opuchu pľúc, poruchám srdcového rytmu, zmenám chovania, kŕčom či bezvedomiu.

Čím skôr je ochorenie obličiek diagnostikované, tým jednoduchšia je liečba a tým nižšie je riziko výskytu  ďalších ochorení. Preto nepodceňujte prevenciu!

 

Máte záujem zistiť, v akom stave sú vaše obličky?

Ponúkame vám orientačný test:

 • Máte ráno opuchy okolo očí?
 • Mávate opuchnuté chodidlá a členky?
 • Cítite sa veľmi unavení a máte málo energie?
 • Vyskytujú sa vo vašej rodine ochorenia obličiek?

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali „áno“, spočítajte si ešte riziko ochorenia obličiek online na www.oblickovakalkulacka.sk.

Ak vám vyšli rizikové  hodnoty, neváhajte a objednajte sa na preventívne vyšetrenie u vášho lekára. Poruchu funkcie obličiek odhalí jednoduché vyšetrenie moču a hladiny kreatinínu v krvi pri preventívnej prehliadke, na ktorú máte nárok každé 2 roky zadarmo.

 

Príďte 8. marca 2018 na akékoľvek nefrologické pracovisko B. Braun Avitum, kde vám zmerajú  tlak, BMI (body-mass index), hladinu cukru v krvi a vyšetria moč. 

Vyšetrenie obličiek je rýchle, bezplatné a bezbolestné.

Môže byť vykonané kedykoľvek počas dňa medzi 8.00 a 15:00. Na vyšetrenie sa nemusíte objednávať ani byť nalačno.

Ak je to možné, prineste so sebou vzorku moču v odberovej nádobke, ktorú zakúpite bežne v lekárni. Vzorka  moča významne skráti vyšetrenie a vy ušetríte čas. Výsledok sa dozviete okamžite.

Ako je možné riziko ochorenia obličiek odhaliť ?

Spočítajte si riziko ochorenia obličiek online na www.oblickovakalkulacka.sk. Ak vám vyšli rizikové  hodnoty, neváhajte a objednajte sa na preventívne vyšetrenie u vášho lekára.

Poruchu funkcie obličiek odhalí jednoduché vyšetrenie moču a hladiny kreatinínu v krvi pri preventívnej prehliadke, na ktorú máte nárok každé 2 roky zadarmo.  Preventívnu prehliadku vám radi   pripomenieme, stačí ak si bezplatne aktivujete preventívnu pripomienku. 

Chcete mať detoxikáciu vášho organizmu v poriadku?

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako udržať obličky v dobrom stave:

 • Konzumujte pravidelne fazuľu, cviklu, zeler, brusnice a maliny
 • Mäso jedzte v menších porciách a v kombinácii  so zeleninou
 • Pite dostatok vody, ideálne malé množstvá počas celého dňa
 • Venujte sa pohybu, predchádzajte obezite
 • Lieky užívajte s mierou, pozor najmä na lieky proti bolesti
 • Nepodceňujte prevenciu

 

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na prepoistenie do Union zdravotnej poisťovne vám zostáva

 • 00 dní
Prejdite do zdravotnej poisťovne s dlhodobo najspokojnejšími poistencami.