Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo robiť pre zdravé kosti, aby vás nezaskočila osteoporóza?

prevencia osteoporózy
Kosti si vlastne zvyčajne príliš nevšímame. Hoci nás držia „pohromade“, uvedomíme si ich až vtedy, keď sa zlomia, alebo nás z iných dôvodov bolia. Chrániť svoje kosti dokážeme však oveľa jednoduchšie, ako by sme si mysleli. Prečo ju teda zanedbávame?
prevencia osteoporózy
V článku si prečítate:

Koľko máme kostí?

Viete, že novorodenci majú až okolo 300 kostí?! Dospelý človek má takmer o 100 menej. Prečo je to tak? Vývojom mnohé kostičky zrastajú.

V dospelosti máme najviac kostí na rukách – viac ako 50.

Na čo slúžia kosti?

Kosti majú veľa úloh, nie je to len oporná funkcia. Chránia vnútorné orgány, ukotvujú svalstvo, ukladá sa v nich vápnik.

Kosti sa vyvíjajú a menia po celý život. Vytvárajú sa nové kosti, staré zanikajú.

V mladosti telo vytvorí novú kosť rýchlejšie, ako sa stihne rozložiť tá stará. Preto sa naša kostná hmota zvyšuje, kým sme mladí.

Maximálnu kostnú hmotu dosahujeme okolo 30. roku života. V strednom a vyššom veku kostnú hmotu postupne strácame – je jej stále menej.

Bolo by ideálne, keby sme začali s podporou kostí už v ranom detstve. No ešte aj v dospelosti môžeme veľa zachrániť. Musíme však vedieť, čo má na naše kosti negatívny a čo pozitívny vplyv.

Rednutie kostí: osteoporóza

Najčastejšie spomínanou diagnózou, priamo súvisiacou s kosťami, je osteoporóza. Prvé signály rednutia kostí sa zvyčajne objavia už v mladšom strednom veku.

Pýtate sa, či aj vám hrozí osteoporóza? Všetko závisí od toho, koľko kostnej hmoty máte ako tridsiatnik/čka, aj ako rýchlo ju strácate.

Čím viac kostnej hmoty máte v tomto veku, tým je menej pravdepodobné, že vás potrápi osteoporóza.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Čo vplýva na zdravie kostí?

Dostatok vápnika v strave. Strava s nízkym obsahom vápnika znižuje množstvo kostnej hmoty (tzv. kostnú denzitu). Ak prijímame málo vápnika, hrozí skorý úbytok kostnej hmoty, a tak sa nám kosti ľahšie lámu.

Pravidelný pohyb. Pasivita a sedavý režim kosti oslabuje. Ak chcete znížiť riziko osteoporózy, pridajte do denného režimu fyzické aktivity.

Fajčenie a alkohol. Výskumy potvrdzujú, že fajčenie oslabuje kostí. Rovnaký účinok má pravidelné pitie alkoholu. Nepreháňajte to ani s kofeínom.

Telesná hmotnosť. Rizikovým faktorom osteoporózy je extrémna chudosť (BMI 19 a menej). Redšie kosti mávajú aj ľudia s drobnou postavou.

Poruchy stravovania, diéty, tráviace problémy. Podváha oslabuje kosti u oboch pohlaví. Celiakia a ďalšie stavy zasa zhoršujú absorbovanie vápnik.

Pohlavie. Ženy majú vyššiu pravdepodobnosť osteoporózy. Prečo? Pretože majú menej kostného tkaniva, než muži, a prežívajú mnoho hormonálnych výkyvov, ako sú poruchy štítnej žľazy, absencia menštruácie (amenorea), či neskôr menopauza.

Vek. S pribúdajúcim vekom sú kosti tenšie a slabšie. Aj keby sme sa všemožne snažili, nikdy nedosiahneme takú hustotu kostí, ako sme mali v mladosti.

Rodinná anamnéza. Ak rodič alebo súrodenec má/mal osteoporózu, aj vám hrozí rýchlejšie rednutie kostí. O to viac by ste mali dbať o životosprávu.

Niektoré lieky. Dlhodobé užívanie kortikosteroidov poškodzuje kosti. Riziko osteoporózy zvyšujú aj niektoré lieky na rakovinu prsníka, antidepresíva, lieky proti záchvatom, či lieky na potlačenie tvorby žalúdočnej kyseliny.

Zdroj: Adobe Stock

Najľahšia rada pre zdravé kosti: Prijímajte dostatok vápnika

U dospelých vo veku 19 až 50 rokov a mužov vo veku 51 až 70 rokov, sa odporúča tisíc miligramov denne.

Ženy vo veku 51 rokov a viac, by mali užívať tisíc dvesto miligramov vápnika denne. Podobne muži nad 71 rokov.

Vápnik v potrave:

Vitamín D ako pomocník vápnika

Ľudské telo potrebuje vitamín D aj na to, aby dokázalo vstrebať prijatý vápnik. Odporúčaná denná dávka déčka u dospelých vo veku 19 až 70 rokov je 600 IU (medzinárodných jednotiek).

Starší ľudia by mali zvýšiť príjem vitamínu D na 800 IU denne. Na pokrytie tejto potreby však zvyčajne nestačia potraviny, dokonca ani slnko, s výnimkou letných mesiacov.

Vitamín D v strave:

A čo draslík?

Viaceré štúdie preukázali, že nielen vápnik, ale aj draslík je pre zdravie kostí dôležitý. Neutralizuje totiž kyseliny, ktoré odstraňujú vápnik z tela.

Draslík nájdete v sladkých zemiakoch, v bielych zemiakoch (aj so šupkou), v jogurtoch a banánoch. Doplňte si do jedálnička aj tieto potraviny pre zdravé kosti.

Chcete silné a zdravé kosti? Každý deň sa hýbte!

Účinná prevencia pred osteoporózou je aj pohyb. Nemusíte cvičiť hodinu v posilňovni, či robiť stojky na rukách. Stačí, keď si každý deň urobíte prechádzku. Pre náročnejších je tu chôdza do schodov, beh alebo silové cvičenie.

Pri rekonvalescencii po zlomenine, si spomeňte na vyššie spomenuté živiny. Ďalší pohyb, samozrejme, závisí od druhu a závažnosti zlomeniny.

Poraďte sa o všetkom s fyzioterapeutom. Nečinnosť rozhodne nie je cesta, ako podporiť rast novej kosti!

Bojíte sa osteoporózy? Povedzte to lekárovi!

Ak máte obavy o svoje kosti, navyše spĺňate niektoré rizikové faktory osteoporózy, poraďte sa so svojím lekárom. Môže vám odporučiť test kostnej denzity.

Týmto testom sa zisťuje hustota kostí, resp. miera ich úbytku. Keď to bude potrebné, lekár vám nasadí lieky, ktoré spomaľujú úbytok kostnej hmoty.

Pomôže aj zdravotná poisťovňa

Myslite na to, že so žiadnym zdravotným stavom nezostávate sami. V každej situácii môžete požiadať o pomoc silného partnera – tým zdravotná poisťovňa.

Zaujímajte sa o to, aké benefity vám prináša zdravotné poistenie v Union zdravotnej poisťovni.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/bone-health/art-20045060

https://www.unlockfood.ca/en/Articles/Bone-Health/7-tips-to-help-keep-your-bones-strong.aspx

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/food-for-strong-bones/

https://www.orthopaedicinstitute.com/new/10-ways-to-build-healthy-bones-and-keep-them-strong

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.