Zdieľať

Máte problémy s trávením? Príčinou môže byť potravinová intolerancia

trpite traviacimi problemami potravinova intolerancia
Ako sa potravinová intolerancia prejavuje a ako ju odlíšiť od alergie? Okrem týchto odpovedí vám prezradíme aj to, koľko Union zdravotná poisťovňa prispieva svojim poistencom na diagnostický test.
trpite traviacimi problemami potravinova intolerancia
V článku si prečítate:

Máte dlhodobé problémy s trávením a neviete, čo ich spôsobuje? Všimli ste si, že sa váš stav zhoršuje po zjedení konkrétnych potravín?
Nafukovanie, bolesti brucha, nepríjemné kŕče či problémy s vyprázdňovaním. To všetko môže mať jednotnú príčinu – potravinovú intoleranciu.

Čo je to potravinová intolerancia?

Ide o neobvyklú reakciu tela na určité potraviny. Problémom je, že príznaky intolerancie bývajú nejasné alebo sa podobajú na niektoré ochorenia, a tak môže veľmi dlho trvať, kým si všimnete súvislosť medzi zhoršeným trávením a istými druhmi potravín.

Práve preto je potravinová intolerancia často diagnostikovaná až po mnohých vyšetreniach. Dovtedy človeka významne obmedzuje, hoci nejde priamo o život ohrozujúci stav.

Našťastie, dnes už existujú spôsoby ako potravinovú intoleranciu spoľahlivo diagnostikovať.

Potravinová intolerancia nie je alergia na potraviny

Potravinovú alergiu a potravinovú intoleranciu si laici často zamieňajú. Ide však o dva rozdielne zdravotné problémy. Ako to teda je?

Potravinová alergia je reakcia imunitného systému na niektorú zo zložiek potravy, najčastejšie bielkovinovú. Na rozdiel od potravinovej intolerancie, môže byť nebezpečná, dokonca život ohrozujúca.

Potravinová intolerancia nás neohrozuje na živote, aj keď ho vie poriadne znepríjemniť.

Atoms/icons/80/grey-green/kolko_platit-80

Zdravotné výhody pre všetkých

Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistencom množstvo zdravotných výhod a zliav. Príspevok 150 eur na zubné ošetrenie a dentálnu hygienu, doplatky za lieky pre deti, nadštandardné vyšetrenia a oveľa viac …

Príznaky potravinovej alergie

Príznaky potravinovej alergie sú omnoho širšie, nejde len o zlé trávenie:

A je tu ďalší zásadný rozdiel. Pri potravinovej alergii nastáva reakcia ihneď po konzumácii problémovej potraviny, no pri intolerancii môže prísť až o niekoľko hodín, dokonca dní.

Rôzne typy potravinovej intolerancie

Potravinová intolerancia môže mať niekoľko tvárí, čo je na druhej strane dobrou pomôckou, ak chcete zistiť, čo vášmu telu vadí. Môže vám napríklad chýbať enzým, ktorý je nevyhnutný na úplné strávenie potraviny.

Najbežnejším príkladom tohto typu intolerancie je neznášanlivosť laktózy.
So syndrómom dráždivého čreva sa zasa spájajú viaceré potravinové intolerancie. Najčastejšie ide o intoleranciu jedného alebo viacerých tzv. FODMAP-ových sacharidov, ktoré nájdeme v bežných potravinách, ako napríklad cibuľa, cesnak, pšenica, med, jablko alebo červený melón.

Rozšírená je taktiež precitlivenosť na prídavné látky v potravinách. Sú to najmä siričitany, ktoré sa používajú na ochranu sušeného ovocia a konzervovaného tovaru.

Dráždivé sú aj rôzne ochucovadlá, konzervanty a farbivá, a takisto salicyláty, ktoré sa nachádzajú v niektorých bylinkách a koreninách, ale aj v ovocí, čokoláde a kofeíne.

Neľakajte sa zbytočne, ak máte tráviace ťažkosti po konzumácii potravín s obsahom lepku, napríklad pšenice. Nemusí ísť hneď o celiakiu. Je pravda, že celiakia má niektoré znaky potravinovej alergie, príznaky však zahŕňajú predovšetkým tráviace problémy.

Celiatikom teda nehrozí anafylaktický šok.
Pri diagnostikovanej celiakii však treba celoživotne dodržiavať striktnú bezlepkovú diétu, inak hrozia opakované zápaly v tráviacom trakte. Tie môžu časom viesť k vážnejším poruchám a ochoreniam celého tráviaceho systému.

Tráviace ťažkosti vás môžu potrápiť aj vtedy, ak ste zjedli niečo pšeničné, a pritom nie ste celiatici, ani nemáte alergiu na lepok.

Veľakrát sa ukáže, že ide o intoleranciu na fruktány (tzv. FODMAP-ové sacharidy), ktoré sa nachádzajú v tých istých obilninách ako lepok. Preto ak tieto obilniny vylúčite, obvykle dôjde k zlepšenie stavu.

Najčastejšie prejavy potravinovej intolerancie:

K týmto základným prejavom sa môžu pridružiť sekundárne:

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Vtedy, keď spozorujete nepríjemnú reakciu po konzumácii určitej potraviny alebo skupiny potravín. Dôvodom pre návštevu lekára sú aj tráviace problémy, ktoré trvajú nepretržite viac ako 3 až 4 dni.

V prípade silnej hnačky a/alebo zvracania, vyhľadajte odbornú pomoc čo najskôr, aby nedošlo k nebezpečnej dehydratácii.

Hoci existujú domáce testy na určenie potravinovej intolerancie, radšej navštívte lekársku ambulanciu. Lekárka alebo lekár zhodnotí váš stav z komplexného hľadiska, navyše vás bude sledovať dlhodobo, čo je rozhodujúce.

Pomôcť pri správnej diagnostike môžete aj tým, že si budete viesť denník stravovania a symptómov.

Ako prebieha vyšetrenie?

Žiaľ, nie všetky potravinové intolerancie sa dajú určiť pomocou jednoduchého testu. Na niektoré však existujú spoľahlivé diagnostické metódy.

Pomocou výdychového testu a zo vzorky krvi sa dá potvrdiť intolerancia laktózy, fruktózy aj histamínová intolerancia. Odber krvi je zväčša prvým diagnostickým nástrojom aj pri podozrení na celiakiu.

Pri plánovanom odbere krvi, resp. pred výdychovým testom, by ste mali piť dostatok tekutín. Zabudnite na sladké nápoje a alkohol – pite len vodu. 6 až 12 hodín pred odberom nejedzte.

Výsledok sa dozviete podľa toho, akú potravinovú intoleranciu lekárka či lekár zisťuje. Niekedy sa výsledok dozviete hneď v ambulancii, inokedy sa čaká 2 až 4 týždne.

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Odbornú kontrolu zabezpečila Ivana Kachútová, MSc., nutricionistka. Vyštudovala Bachelor a Master of Science in Nutritional Science na Viedenskej univerzite vo Viedni. Pôsobí na Lekárskej fakulte UK v Bratislave ako externá doktorandka na Ústave hygieny.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.