Atoms/icons/24/grey/info-24
…..
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo je to diastáza brušných svalov? (video v článku) Nenechajte si ujsť aj na Just Neon Yoga By Promama!

Detail na bruško tehotnej ženy stojacej pri okne

Popri materských povinnostiach to uletí: často sa čerstvé mamičky ani nenazdajú a do niekoľkých týždňov majú späť svoju pôvodnú kondíciu. No viaceré čerstvé mamičky zostane trápiť vytŕčajúce bruško. Odborne sa nazýva diastáza priamych brušných svalov. V rámci nášho podujatia Just Neon Joga by Promama si môžete dať vyšetriť priame brušné svaly a svaly panvového dna skúsenými fyzioterapeutkami z Vitalclinic.

Detail na bruško tehotnej ženy stojacej pri okne

Mnoho mamičiek má to šťastie, že sa im brušné svaly a elasticita brušnej steny vrátia do pôvodného stavu za približne 6 až 8 týždňov po pôrode. Viaceré ale toľko šťastia nemajú a pravdou je, že ovisnuté bruško či ochabnuté svaly rozhodne žiadnej žene na psychickej pohode nepridajú.

Svaly tvoriace prednú stenu brucha sú spojené tkanivom, respektíve väzivom, nazývaným Linea Alba. Priveľký vnútorný tlak spôsobí, že dôjde k uvoľneniu, respektíve natiahnutiu tohto väziva, ktoré je v dôsledku narastajúceho bruška počas tehotenstva oslabené. Preto už potom viac nedokáže udržať ľavú a pravú stranu brušného svalu (musculus rectus abdominis) pokope a tak dochádza k jeho rozostupu a teda k vyklenutiu brušnej dutiny.

Vytvorí sa medzera, ktorá sa často tiahne od hrudnej kosti až po lonovú kosť. Diastázou však môžu trpieť aj muži či ľudia s nadváhou. Diastázu majú takmer všetky novorodeniatka, v tomto prípade však nejde o nič vážne či nezvyčajné. Bábätko si diastázu vďaka prirodzeným vývojovým polohám upraví samo. 

Hlavne správne dýchajte

Vo Vitalclinic sa téme vytŕčajúceho bruška venujeme bližšie. Proces boja s diastázou sa u nás začína vstupným vyšetrením – diagnostikou, kde v prvom rade zisťujeme, či je prítomná diastáza a v akom rozsahu. V rámci tohoto vstupného vyšetrenia vykonáme testy na hlboký stabilizačný systém, ukážeme a vysvetlíme funkciu a dôležitosť bráničného dýchania a správneho zapojenia brušného svalstva, vysvetlíme mechanizmus vzniku diastázy a jej vplyv na pohybový systém, vysvetlíme kontraindikácie niektorých cvikov a ukážeme dôležitosť práce s vnútrobrušným tlakom. Následne odporučíme ďalší postup rehabilitácie. Cviky pacientov postupne naučíme, takže si neskôr budú vedieť správne zacvičiť aj doma. 

Zdroj: Vitalclinic.sk

Ako vstávať z postele?

Krátko po pôrode si dajte pozor na nesprávne zaťažovanie priamych brušných svalov. Základom je správne cvičenie vnútorných svalov a navodenie správneho stereotypu dýchania. Úplnou kontraindikáciou sú klasické brušáky a cviky, ktoré namáhajú priamy brušný sval, pretože tie diastázu iba zhoršujú. Svaly sa síce zväčšujú, ale nepribližujú sa k sebe. 

Samozrejme je dôležité nielen správne cvičenie. Ide aj o vzdelávanie a uplatňovanie zásad v tejto oblasti v každodennom živote: ako správne zdvíhať ťažké predmety, ako vstávať z postele, ako stáť, sedieť či dýchať. Veľmi dôležité je dodržiavať rehabilitačný plán. Treba cvičiť aj doma, a to i niekoľkokrát denne.

Cvičiť raz lebo dvakrát do týždňa nestačí. Ak si však momentálne, pri starostlivosti o novorodeniatko, nenájdete čas na pravidelné cvičenie, nezúfajte, s diastázou je možné bojovať kedykoľvek, aj niekoľko rokov po pôrode. Nezabúdajte však na správne pohybové stereotypy, aby ste si svoj stav medzičasom ešte nezhoršili.

Zavinovanie s pásom

Prevenciou diastázy po pôrode je popôrodný sťahovací pás. Po prirodzenom pôrode je možné si ho nasadiť ihneď na ďalší deň, po sekcii je dobré počkať aspoň 5 dní. Slúži ako opora pre bruško a chrbát a napomáha zavinovaniu maternice. Mal by sa nosiť po dobu šestonedelia, 24 hodín denne, no nie je prekážkou, ak ho na pár hodín odložíte. Myslite však na to, že pri vyššej záťaži, čiže aj pri manipulácii s bábätkom, by ste ho mali mať vždy.

Úplným základom po pôrode je dbať na správne líhanie a vstávanie z postele cez bok. Vyhýbame sa tak zle rozloženej sile a záťaži na brucho, preťaženiu oblasti drieku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Tip pre lepšie zavinovanie maternice po pôrode:
Pre zavinovanie maternice je účinná aj poloha v ľahu na bruchu (oblasť podbruška a panvy je vhodné si vypodložiť vankúšom). V polohe na chrbte je maternica „zavesená” vo väzoch a tým je pre ňu náročnejšie jej zavinovanie.

Keď je nutná operácia

Každé tehotenstvo je individuálne. Niektoré mamičky znášajú tehotenstvo lepšie, niektorým dá poriadne zabrať. O to viac to platí o samotnom pôrode ako aj o rekonvalescencii po ňom. Napriek tomu sa každá mamička snaží po pôrode dostať čo najskôr späť do kondície, v akej bola pred tehotenstvom a nefunkčné vytŕčajúce bruško je pre ňu nepríjemné.

Ak sa k diastáze pripojí aj inkontinencia, či dokonca prolaps orgánov, určite by sme odporúčali vyhľadať odborníkov čo najskôr. V týchto extrémnych prípadoch býva opodstatnená a potrebná aj operačná liečba.

Ak aj patríte medzi mamičky, ktoré z pôrodnice odchádzali bez komplikácii a čoskoro ste boli v kondícii ako pred otehotnením, nezabúdajte popri materských povinnostiach na seba. Aj preventívne odporúčame pracovať na zlepšení pohybových stereotypov, aby ste sa neskôr vyhli bolestiam v rámci pohybového aparátu.

Na koho sa obrátiť?

Ak máte po samovyšetrení podozrenie na diastázu, v prvom rade vám odporúčame vyhľadať vo svojom okolí fyzioterapeuta, ktorý má s problematikou skúsenosti, dokáže diastázu správne diagnostikovať a zvoliť efektívnu konzervatívnu liečbu v podobe cielenej rehabilitácie. 

V prípade komplikácii, pridružených diagnóz či odporúčania fyzioterapeuta, sa môžete obrátiť aj na lekára – špecialistu a zvážiť invazívnu liečbu v podobe operačného zákroku. V mnohých prípadoch však nie je vôbec potrebné diastázu operovať.

Ak sa aj rozhodnete operáciu podstúpiť, problém sa žiaľ nevyrieši navždy a naďalej je potrebné pracovať na správnom držaní tela, správnych pohybových stereotypoch, spevnení trupu a mnohých ďalších návykoch, pretože aj napriek operácii sa môže „vytŕčajúce bruško” prinavrátiť.

Vo Vitalclinic veríme, že každá efektívna terapia sa začína správnou diagnostikou. Objednajte sa k nám na na vstupnú diagnostiku a spoločne určite nájdeme riešenie pre vaše brušné svaly. 

Garant článku: MUDr. Emília Luknárová, rehabilitačný lekár, Vitalclinic

Mgr. Natalia Vavrinska - Vitalclinic

Autorka: Mgr. Natália Vavrinská

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

Mgr. Natália Vavrinská

Mgr. Natália Vavrinská

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

Mgr. Natália Vavrinská

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.