Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cestujem doma: Hrebeňovka Západných Tatier

hrebenovska-zapadnych-tatier
Hrebeňovku Západných Tatier som už mal v hlave pomerne dlho, no buď som sa nato napokon necítil alebo mi ísť nedovolilo počasie. Predsa je to túra, ktorá bežne trvá dva až tri dni. Že to pôjdem skúsiť ma napadlo viac-menej zo dňa na deň a rozhodol som sa prejsť toľko vrcholov za jeden deň koľko budem vládať.
hrebenovska-zapadnych-tatier
V článku si prečítate:

Začínam v Liptovskom Mikuláši už o 4 ráno a keďže mi trasa cez Babky na Sivý vrch prišla ideálnejšia ako presúvať sa na Huty, Babky sú práve môj prvý vrchol, kde sa dostávam spolu s vychádzajúcim slnkom. Samotná túra na Babky nie je veľmi náročná. Výstup vám zaberie 90 minút a odmenou vám bude nádherný výhľad na Liptovskú kotlinu, Západné i Nízke Tatry. Vďaka svojej dostupnosti a relatívne bezpečnému svahu je to taktiež skvelá skialpová oblasť cez zimu.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné. 

Sivý vrch

Cez vrchol Ostrá sa dostávam na Sivý vrch, ktorý je jeden z mojich najobľúbenejších vrchov v Západných Tatrách. Hlavne trasa z hút a Radové skaly nachádzajúce sa ešte pod samotným vrcholom.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Najkrajšia časť Západných Tatier

Zatiaľ ma celú cestu sprevádza hmla. Kilometre preto ubiehajú veľmi pomaly, na druhej strane aspoň nie je horúco a kráča sa príjemne. Až na Brestovej sa začína hmla postupne trhať a odmenou za námahu sú mi prvé výhľady. Práve časť od Brestovej až po Volovec, nachádzajúci sa na poľskej hranici sa, nazýva Roháče. Je to jednoznačne najkrajšia časť Západných Tatier, kde lúčne hrebene vystriedajú exponovanejšie hrebene skalnaté.

Na Baníkov len v dobrom počasí

Cez Salatín a Pachoľu sa dostávam na Baníkov, odkiaľ až po Ostrý Roháč je pre mňa najkrajšia časť hrebeňa. Je tu však veľa reťazí a v prípade nepriaznivého počasia nemáte kde ujsť. Preto sem smerujte len v prípade dobrých podmienok. V prípade búrky vám kdekoľvek na tomto hrebeni hrozí veľké nebezpečenstvo.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Slovenský Matterhorn

Kým sa dostanete na Ostrý Roháč, prejdete ešte cez vrchy Hrubá kopa, Tri kopy a vrch s krásnym liptovským názvom Plačlivô, ktorý sa v minulosti nazýval Plačlivý Roháč. Samotný Ostrý Roháč má dva vrcholy a pre svoj tvar ho zvyknem nazývať aj ako malý “Slovenský Matterhorn”. Hlavne pri pohľade z poľského hrebeňa a Jamníckych plies.

Náhoda rozhodla

Cez Volovec pokračujem po hrebeni, ktorý je zároveň štátnou hranicou s Poľskom až na Hrubú kopu a v kútiku duše dúfam, že by sa mi mohlo podariť zájsť až na najvyšší vrch Západných Tatier- Bystrú. Začínam byť však dosť unavený a napokon to náhoda vyriešila za mňa. Nechtiac na križovatke zle odbočujem na druhý najvyšší vrch Západných Tatier – Jakubiná odkiaľ schádzam cez krásny hrebeň Otrhancov do Račkovej doliny.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Síce ma to mrzí ale na druhej strane som nesmierne šťastný, že sa mi vzdialenosť 35km hrebeňom, počas ktorých som nastúpal 3500m a prešiel som 20 vrcholov podarilo prekonať za jeden deň a že to vydržali aj moje kolená, s ktorými sa trápim už 15 rokov.

Trasa

Babky- Ostrá – Sivý vrch – Pálenica – Brestová – Salatín – Spálená – Pachoľa – Baníkov – Hrubá kopa – Plačlivô – Ostrý Roháč – Volovec – Hrubý vrch – Jakubiná – Otrhance

Prehrať video

Autor: Patrik Paulínyi

Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.

Zdroje: pakujsa.sk 

Regina Juhásová

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.